fbpx

Jedz normalnie – śniadanie z burakiem

Aby blog był prawdziwym blogiem, potrzebne są słit focie posiłków. Skoro i tak wszyscy jesteśmy hipsterami portretującymi swoje żarcie, czemu nie podzielić się tym ze światem?

Trochę w reakcji na różnego rodzaju wyrafinowane porady dietetyczne, trochę z własnej próżności, zaczynam serię ?Jedz normalnie?. Zasady są proste: wszystko jest sezonowe, mało przetworzone i łatwe w przyrządzeniu. Do tego podaję wartość energetyczną oraz ilość białek, węglowodanów i tłuszczy. Jeśli coś mi nie smakuje, to nie wrzucam ;)

Dobry początek to szybkie śniadanie na zimową porę.

Ponieważ dostęp do świeżych warzyw jest utrudniony, trzeba się posiłkować tym co jest. Szczególnie zimą buraki rządzą. Mają mnóstwo wartości odżywczych, minerałów, witamin i trochę węglowodanów. Choć przy obróbce termicznej sporą część dobroczynnych substancji puszczamy wraz z parą wodną do atmosfery, trochę i tak zostaje. Do tego są rodzimej produkcji, zatem pojawią się tu jeszcze nie raz. Zazwyczaj gotuję kilka na raz (wyszorowane, nie obieram do gotowania) i mam na zapas. Można też upiec w piekarniku. Po wystygnięciu obieram, kroję w plasterki i są gotowe na kanapkę.

Grzanki robię z chleba razowego. Na to kilka plasterków słonego sera (nie jest to szczyt zdrowia, ale dodaje sporo smaku, z drugiej strony poza solą nie ma w składzie zbyt wielu paskudztw), koniecznie burak, kiszony ogórek (kolejny zimowy bohater), świeżo zmielony pieprz i jeśli jest, to natka zielonej pietruszki. Opcjonalnie można dać kilka kropel oliwy z oliwek – bardzo pasuje.

Na świeżej, ciepłej grzance całość jest idealna na pożywne śniadanie. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na kalorie, wystarczy podwoić porcję :)

burak

2 kromki chleba razowego
Kilka plastrów serka kanapkowego typu feta
Pół ugotowanego buraka
Ogórek kiszony
Natka pietruszki
Świeżo zmielony pieprz

W sumie ok. 425kcal, 20g białek, 16,5g tłuszczy, 50g węglowodanów

Opcjonalnie łyżeczka oliwy z oliwek do smaku (dodaje ok. 45kcal i 4,6g tłuszczy)


Opublikowano

w

przez