fbpx

Najpopularniejsze media rowerowe 2017 – raport

Portale, czasopisma, blogi, vlogi? Jak wygląda rynek mediów rowerowych w Polsce? Postanowiłem to sprawdzić.

Pomiary

Od sierpnia 2016 do lutego 2017 gromadziłem dane dotyczące ruchu na stronach internetowych przy użyciu narzędzia SimilarWeb. O ile można mieć wątpliwości co do wartości bezwzględnych podawanych przez tę usługę, o tyle dobrze sprawdza się przy porównaniach. Zatem można dzięki niej ocenić, która strona gromadzi więcej ruchu a która mniej. Posiłkowałem się również narzędziem dla marketingowców internetowych, czyli komercyjną wersją Moz.

Mrówcza praca przyniosła efekt w postaci tego raportu. To krótki przewodnik po polskich mediach rowerowych, tych największych, najbardziej poczytnych, oglądanych i najbardziej popularnych.

Branża rowerowa na tle innych mediów

Razem wzięte media rowerowe gromadzą miesięcznie tyle ruchu, co popularny serwis o nowych technologiach, Antyweb.pl oraz mniej więcej 10-15% ruchu co wybrane serwisy sportowe np. sport.pl czy eurosport.onet.pl a także około 1-2% tego co poszczególne ?portale horyzontalne?.

Najpopularniejszy portal rowerowy gromadzi około ? publiczności najpopularniejszego portalu o bieganiu.

Najwięksi

W branży rowerowej bezwzględnie największy ruch gromadzi? forum. A konkretnie forumrowerowe.org. To na swój sposób fascynujące, że w erze mediów społecznościowych klasyczny ?board? wciąż jest najpopularniejszym źródłem informacji o rowerach.

Peleton mediów rozumianych klasycznie otwiera bikeWorld.pl. To największy gracz na rynku, kompleksowa propozycja zarówno dla fanów sportu, poszukujących wiedzy i nowości z zakresu sprzętu, treningu czy turystyki.

Numerem dwa jest, i tu spora niespodzianka, wRower.pl. Jedno z najstarszych mediów rowerowych w kraju, bazujące w dużej mierze na wypracowanej przez lata pozycji w wyszukiwarkach.

Niemal ex aequo z wRowerem plasuje się portal naszosie.pl. To głównie medium informacyjne, skupiające się, jak sama nazwa wskazuje, na kolarstwie szosowym, szczególnie w wydaniu wyczynowym.

Czwartą pozycję zajmuje pierwszy blog w tym zestawieniu. To Rowerowe Porady, którego twórcą jest Łukasz Przechodzeń. Autorska strona, prezentuje dokładnie to, co ma w nazwie, swoje treści kierując szczególnie do początkujących użytkowników rowerów.

Pierwszą piątkę zamyka najstarszy w kraju portal o kolarstwie, rowery.org, który po odświeżeniu wizerunku wyróżnia się wśród pozostałych mediów kolarskich nie tylko sferą informacyjną, ale i pogłębionymi treściami, wzorowanymi na zagranicznych trendach.

Top 8 polskich portali rowerowych

Wydzielając z rankingu tylko strony, które można jasno sklasyfikować jako ?portale? czy też ?magazyny? prezentuję pierwszą ósemkę, niczym w wynikach z wyścigu kolarskiego i pierwszą ósemkę na Igrzyskach Olimpijskich dającą finansowanie związkom sportowym z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 1. Bikeworld.pl
 2. Wrower.pl
 3. Naszosie.pl
 4. Rowery.org
 5. Polskanarowery.sport.pl
 6. Emtb.pl
 7. Dh-zone.com
 8. Mtb-xc.pl

Ponieważ emtb.pl w dużej mierze opiera swoją pozycję na obecności forum, warto dodać dziewiątą pozycję, którą zajmuje czasnarower.pl, również mający elementy portalu społecznościowego.

Polska Na Rowery niewątpliwie korzysta z premii, jaką jest przynależność do grupy gazeta.pl. Z kolei dh-zone i mtb-xc.pl to portale specjalistyczne, skupiające się na określonej odmianie kolarstwa: mtb, odpowiednio w wydaniu ekstremalnym i wytrzymałościowym.

Ze względu na ograniczenia narzędzi, którymi dysponowałem w zestawieniu brak rowerowej strony Red Bulla, choć niewykluczone, że również korzysta ona nie tylko z viralowego ruchu nakręcanego przez atrakcyjne wideo, ale także z siły, jaką daje marka sama w sobie.

Top 8 polskich blogów rowerowych

Blogi rowerowe, nie będące ?dzienniczkami treningowymi? to pewnego rodzaju nowość na, konserwatywnym, rynku krajowych mediów rowerowych. Pisane przez pasjonatów i specjalistów są ciekawą alternatywą dla portali. Pierwsza ósemka prezentuje się następująco:

 1. Rowerowe Porady – Łukasz Przechodzeń
 2. Kołem Się Toczy – Karol Werner
 3. Trasy Masy – Marek Masalski
 4. 1enduro – Michał Lalik
 5. Xouted – Marek Tyniec
 6. Blogrowerowy.pl – Content marketing firmy Velo
 7. Hop Cycling – Maciej Hop
 8. Znajkraj – Szymon Nitka

Ważna uwaga to ta, że blog Rowerowe Porady bez większych problemów konkuruje z dużymi portalami. Spora tu zasługa umiejętnego doboru tematyki, za co, z punktu widzenia specjalisty marketingu internetowego należą się autorowi duże brawa.

Drugi, najpopularniejszy blog, to z kolei klasyczna propozycja podróżniczo-lifestylowa. Autor Kołem Się Toczy, Karol Werner, podobnie jak Łukasz Przechodzień to de facto jedyni autorzy związani z rowerami, rozpoznawalni i znani w środowisku blogosfery i poza branżą rowerową.

W zestawieniu znajdziecie też dwie, inne propozycje dla fanów turystyki rowerowej: to Trasy Masy oraz Znajkraj.

Dla zainteresowanych kolarstwem jako takim: ekstremalnym, wyczynowym i amatorskim fachowymi propozycjami będą odpowiednio: 1enduro Michała Lalika, Xouted Marka Tyńca i Hop Cycling Macieja Hopa. 1enduro jest również stroną rowerową, która w ostatnim półroczu najszybciej zdobywała popularność.

Wymienieni na liście blogerzy wolumenem ruchu śmiało konkurują ze średniej wielkości portalami.

Media tradycyjne

W przypadku mediów tradycyjnych trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ruch internetowy, ale też nakład. Ten deklarowany jest na poziomie 7-25tys, zależnie od wydawnictwa, nie jest równy sprzedaży ani czytelnictwu. W większości przypadków czasopisma rowerowe w kraju ukazują się przez 10 miesięcy w roku.

Stricte w internecie kolejność jest następująca:

 1. Bikeboard
 2. Bike
 3. Rowertour
 4. Magazyn Rowerowy
 5. Szosa

Co ważne, bikeBoard, jako obecny zarówno na papierze jak i online najdłużej w stawce, plasuje się w top10 ruchu na polskich stronach rowerowych w ogóle.

Wideo

Rowerowe wideo po polsku jest w powijakach. Trudno znaleźć choćby namiastkę klasy, merytoryki oraz pomysłowości, które oferuje angielskojęzyczny Global Cycling Network. Dominuje sprzęt, proste porady i średnia jakość realizacji. Zdarzają się również, modne ?dramy?.

Pod względem ilości subskrypcji wybijają się:

 1. Szajbajk (35k)
 2. United Cyclists (22k)
 3. Rowerowe Porady (12,5k)
 4. Dobrerowery.pl (10k)
 5. onthebike.com (8,5k)

Liczby są niezłe, natomiast na tle twórczości bardziej tradycyjnej, autorzy rowerowego wideo wypadają jednak blado, jest tu więc spora przestrzeń do zagospodarowania przez kreatywnego, fachowego i doświadczonego w dziedzinie wideo pasjonata rowerów i kolarstwa.

Słowa kluczowe

W wynikach wyszukiwania na frazę ?Rower? najlepiej pozycjonowany jest handel rowerami. Wśród mediów rowerowych najwyżej znajdziemy Polska Na Rowery.

Fraza ?portal rowerowy? to prowadzenie bikeworld.pl, ?magazyn rowerowy? generycznie wygrywa Magazyn Rowerowy, ?strona o rowerach? to z kolei wrower.pl, ?kolarstwo? na pierwszym miejscu wyświetla Eurosport, ?blog rowerowy? to zwycięstwo Rowerowych Porad a ?blog kolarski? to Xouted.

Najwięksi na facebooku

Jeśli wziąć pod uwagę rozmiary rowerowych ?fanpage?y?, liderem jest, nie będący de facto ?medium? ?Kocham Rower? (prawie 200tys ?lajków?). Liczną grupę fanów gromadzi również 43ride (ponad 85tys.), Bikeworld (ponad 80tys.), Bike (ponad 55tys) oraz szybko rosnący dzięki magii telewizji i charyzmy prowadzących profil Kolarstwo w Eurosporcie (55tys.)

W mediach społecznościowych ważne jest oczywiście zaangażowanie, wyraźnie widać trend przenoszenia się niektórych autorów z www wprost do social mediów i działania głównie na facebooku, gdzie o wiele bardziej wchodzą w interakcję z odbiorcami.

Wnioski i podsumowanie

Choć ten raport jest daleki od badań i pomiarów, które przygotowują profesjonalne firmy parające się analityką internetową i marketingową, daje pewien obraz mediów rowerowych w kraju.

Te, suche liczby, bazujące na szacunkach narzędzi do marketingu internetowego pokazują popularność poszczególnych portali i autorów, bez względu na jakość prezentowanych treści.

Algorytmy wyszukiwarek i mediów społecznościowych premiują treści popularne i choć w ostatnich latach jakość opublikowanego w sieci materiału nabiera znaczenia, przy wąskim i specjalistycznym targetowaniu, jakim charakteryzują się media rowerowe, warto również brać pod uwagę nie tylko czynniki statystyczne, ale też merytoryczne. Na ten temat przygotuję jednak osobny, już nie raport a subiektywny ranking.

Zachęcam do wyciągania wniosków, jeśli macie jakieś pytania, piszcie w komentarzach.


Opublikowano

w

przez