Fabularyzowana opowieść o karierze i oszustwach Lance?a Armstronga właśnie wchodzi do kin. Zanim wybierzesz się na tę ?lekturę obowiązkową?, przygotuj się odrobinę. Oto siedmiokrotny zwycięzca Tour de France w pigułce.
- Lance urodził się 18.09.1971 w Austin, w Teksasie. Nazwisko nosi po ojczymie, Terrym Armstrongu, za którego wyszła matka kolarza, Linda Gayle. Biologicznym ojcem Lance?a był Eddie Gunderson, którego nasz bohater w swojej pierwszej książce ?Mój Powrót do Zycia? nazywa nie inaczej jak tylko ?dawcą DNA?.
- Pierwsze poważniejsze sukcesy w sporcie Armstrong odnosił jako triathlonista.
- Ma pięcioro dzieci. Troje ze związku z byłą żoną Kristin (nie mylić z byłą kolarką Kristin Armstrong) oraz dwoje z Anną Hansen. W międzyczasie umawiał się m.in. z Sheryl Crow oraz jedną z bliźniaczek Olsen – Ashley.
- Jest założycielem Lance Armstrong Foundation, której symbolem stała się żółta, silikonowa bransoletka z hasłem ?LIVESTRONG?. To właśnie Lance i jego fundacja, której celem jest zbieranie funduszy na pomoc chorym na raka, spopularyzowali tego typu biżuterię. Od 2004r samych ?livestrongów? sprzedano ponad 80 milionów. Współcześnie taki gadżet używany jest do promocji niemal wszystkiego.
- W czasie kariery kolarskiej sponsorami Armstronga i jego drużyny byli tacy giganci jak Nike, Oakley czy AMD a także firmy z branży stricte rowerowej: Trek oraz Giro.
- Bill Stapleton, menadżer zespołu US Postal, w pewnym czasie przyjaciel Armstronga oraz Bob Stapleton, były właściciel ekipy Highroad to dwie różne, niespokrewnione ze sobą osoby.
- Armstrong został mistrzem świata zawodowców w 1993r. Miał wtedy 22 lata. Na tych samych zawodach mistrzostwo amatorów wywalczył jego największy rywal, Niemiec Jan Ullrich.
- Mimo wielu prób, Lance Armstrong nigdy nie wygrał żadnego ?Monumentu?. Najwyżej był w Liege-Bastogne-Liege (drugie miejsce w Liege-Bastogne-Liege w 1994r). Bezskutecznie polował też na wygraną w Amstel Gold Race (dwa razy drugi). Klasykami, w których zwyciężał były Walońska Strzała oraz Classica San Sebastian. Nigdy nie stał też na podium innego wielkiego touru poza Tour de France.
- W czasie swojej chwilowej emerytury startował w słynnym maratonie MTB, Leadville 100. Wygrał go w 2009r.
- Armstrong zakładał żółtą koszulkę lidera Tour de France 83. razy. To drugi wynik w historii, zaraz za Merckxem a przed Hinaultem i Indurainem.
- Wiele wskazuje na to, że gdyby nie powrót do zawodowego ścigania w sezonach 2009-2011 nie byłby tak zaciekle ścigany przez swoich przeciwników a doping samego Armstronga i całej drużyny US Postal pozostałby w kręgu podejrzeń.
- Tak jak wielu słynnym przestępcom, Armstrongowi próbowano udowodnić nie oszustwo sportowe a finansowe. Jedno ze śledztw dotyczyło nie dopingu a ?niewłaściwego użycia środków publicznych?: pieniądze amerykańskiej poczty były zużywane na zakup nielegalnych środków wspomagających.
- Siedem, nieistniejących w statystykach zwycięstw w Tour de France to absolutny rekord. Pięciokrotni mistrzowie Wielkiej Pętli to Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault i Miguel Indurain (5x z rzędu). Na francuskich szosach Armstrong był najszybszy siedem razy, bez choćby rocznej przerwy.
- Największymi krytykami Amstronga przez lata byli: dziennikarze David Walsh, Pierre Balester i Paul Kimmage. Były kolarz Greg LeMond, były kolega z drużyny (wraz z żoną Betsy) Frankie Andreau, współcześni Armstrongowi zawodnicy: Christophe Bassons i Filippo Simeoni.
- Lance Armstrong nigdy oficjalnie nie miał pozytywnego wyniku testu antydopingowego. Za to jego byli współpracownicy: Tyler Hamilton, Floyd Landis czy Roberto Heras wpadali wkrótce po opuszczeniu ekipy Armstronga.
- Raport USADA (Amerykańskiej Agencji Antydopingowej) z zeznaniami świadków, którzy pogrążyli Armstronga liczy 1000 stron.
- ?Spowiedź? Armstronga w programie Oprah Winfrey oglądało 28 milionów widzów.
- Rak jądra, który w 1996r wstrzymał karierę Armstronga miał przerzuty do płuc i mózgu. Francuska drużyna Cofidis, której barwy miał reprezentować, zerwała z nim kontrakt po informacji o chorobie.
- Lance Armstrong jest drugim najszybszym człowiekiem na podjeździe Alpe d?Huez. Jego czas 37?36? jest czwartym w historii. Trzy najlepsze wyniki należą do Marco Pantaniego.
- Michele Ferrari, twórca programu dopingowego, z którego korzystał Armstrong ma dożywotni zakaz wykonywania zawodu.
Zdjęcie okładkowe: Hase, wikimedia commons, CC BY SA 1.0