fbpx

Jak żyć z sukcesem Rafała Majki?

Jeśli to czytasz, to zapewne jesteś społecznym odszczepieńcem: masz dziwną opaleniznę, ubierasz się w lycrę a zamiast na plazmę wydajesz sporą część wypłaty na tytanowe śrubki. Twoje nieszkodliwe dziwactwo w końcu może być użyteczne! Po sukcesie Rafała Majki stałeś się lokalnym specjalistą w odpowiadaniu na dziwne pytania. Pomóż sobie i innym, opowiedz kolegom z pracy, wujkowi i sąsiadce, o co chodzi w kolarstwie.

  Ściganie się na rowerze to prosty sport, dla prostych ludzi. Z drugiej strony jest pełen niuansów i nieoczywistych wydarzeń. Dziennikarze, którzy na co dzień żyją aferą podsłuchową albo odpadaniem polskich piłkarzy w rozmaitych eliminacjach zwyczajnie nie dają rady. Poniżej przydatna ściąga, jak radzić sobie z etapowymi sukcesami Rafała Majki oraz jego jazdą w koszulce w grochy.

Doceniaj wysiłek

Jeżdżenie na spacer do parku nie równa się kolarstwu. Opowiedz, jak ciężki i niebezpieczny to sport, użyj obrazowych porównań. Szosy prowadzące wyżej niż tatrzańskie szczyty, zjazdy 100km/h wąskimi dróżkami, upał, 6000kcal zużywane na każdym, kilkugodzinnym etapie.

Powiedz, że to sport drużynowy

Wyjaśnij, że różni zawodnicy startują w wyścigu z różnymi zadaniami. Są sprinterzy, pomocnicy, górale, liderzy. Każdy jedzie w jakimś celu i choć nie zawsze jest wysoko na listach wyników, jego udział jest często bezcenny.

Wyjaśnij zasady

Rafał Majka pokazuje się z najlepszej strony, jest w świetnej formie, wygrywa etapy i jest czołową postacią Tour de France. Jak to możliwe, że jest tak daleko w klasyfikacji generalnej? Wytłumacz, że do wyścigu przystąpił jako pomocnik a po kontuzji swojego lidera dostał szansę jazdy na własny rachunek. Dzięki temu może skupić się na walce o etapy i koszulkę górala (patrz niżej), rzucając wszystkie siły na wybrane etapy wyścigu. W ten sposób korzysta z szansy i gra według reguł, którymi rządzi się ten sport: jest w nim miejsce dla więcej niż jednego zwycięzcy.

Odkręcaj bzdurki z telewizora

Bądź czujny! Media chcą zdyskontować sukces i wysyłają do boju ekspertów od wszystkiego. W wypowiedziach roi się od błędów, postaraj się wychwycić jak najwięcej i sprostować. Były mistrz świata i zwycięzca Wyścigu Pokoju nazywa się Szurkowski a nie Szczurkowski. W koszulce w grochy jedzie najlepszy góral a nie lider. Michał Kwiatkowski, przyjeżdżając z kilkunastominutową stratą nie jest wielkim przegranym a Tour de Pologne? cóż, nie jest czwartym najważniejszym wyścigiem na świecie.

O co chodzi z tą klasyfikacją górską?

Tu odsyłam do mojego FAQ - mam nadzieję, że wyczerpuje temat.

Zapowiedz najbliższe wydarzenia

Tour de Pologne za pasem. Czy pojedzie w nim Majka? A Kwiatkowski? Cóż, na zdrowy rozum nie powinni. Obydwaj mają za sobą świetny sezon a kilka dni po Tourze niekoniecznie muszą być w pełni sił. Nawet jeśli pojawią się w Polsce, wytłumacz, że brak zwycięstwa nie będzie rozczarowaniem. Sezon trwa od lutego do października, różni kolarze nastawiają się na różne imprezy. Nie wszystkie też muszą pasować do ich charakterystyki. Tour de Pologne to nie jest wymarzona impreza dla Majki a Kwiatkowski musi trochę odpocząć. Z drugiej strony, skoro jest forma, to czemu nie spróbować jej wykorzystać.

Pokaż pracę pozostałych Polaków

Bartosz Huzarski koronuje swoją karierę startem w Tour de France. Zabiera się w ucieczki i pomaga swojemu liderowi. Bez Michała Gołasia Kwiatkowski o wiele krócej próbowałby utrzymać się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej a Maciej Bodnar jest jednym z istotnych współautorów wygranej Petera Sagana w klasyfikacji punktowej. To świetni kolarze, cenieni w zawodowym peletonie: tylko dla takich jest miejsce na trasie Wielkiej Pętli.

Bądź racjonalny

Wygranie dwóch, górskich etapów Touru w jednym wyścigu to wielkie wydarzenie. Może nawet większe, niż szóste miejsce w Giro d?Italia. Czy Rafał Majka wygra kiedyś Wielką Pętlę? Nie wiadomo. Jest jednym z najlepszych kolarzy młodego pokolenia. Równie dobrze może wygrać kilka jak i przez wiele lat dobijać się do podium. To zawodnik ze ścisłej elity, ale nie jest jedyny.

Opowiedz o zmianach

Kolarstwo to doping - wiadomo. Od kilku lat jednak się zmienia. Zawodnicy szukają nawet najmniejszych zysków w ramach legalnych rozwiązań. Dbają o aerodynamikę, ergonomię czy taktykę. Jeżdżą wolniej niż Armstrong, ale mimo to wciąż widowiskowo. Są jedynymi z najczęściej kontrolowanych sportowców, kolarstwo jako pierwsze wprowadza innowacyjne metody testowania zawodników.

Namów na rower

I pokaż trasę, która będzie ciekawa i wymagająca, ale nie zabije entuzjazmu. Kolarstwo jest fajne. Fajne w nim jest też to, że boli, ale nie musi od razu! Zdjęcie okładkowe: Rafał Majka oblegany przez dziennikarzy podczas Tour de Pologne, fot. Piotr Drabik, flickr, CC BY 2.0


Opublikowano

w

,

przez