fbpx

Jedz normalnie – soczewica koło miele młyn

Było śniadanie, czas na coś większego. Sezonowe, ale nie do końca, podobnie jak nie do końca lokalne, choć do przygotowania z rodzimych produktów. Pożywne i rozgrzewające, w sam raz na zimę, nawet słabą jak ta obecna. Jedyny minus to niespecjalnie estetyczny wygląd.

Inspiracją jest hinduski sambar, ale nieco uproszczony. Kluczem do smaku jest sambar masala, jedyny nieoczywisty składnik potrawy. Mieszankę można przygotować samemu, chyba, że ma się dostęp do niezawodnego sprzedawcy przypraw np. na krakowskim Starym Kleparzu.

Aby móc się cieszyć ciepłym, pomarańczowym kolorem dania, kluczowe jest przygotowanie zapasu dyni, jeszcze jesienią. Tak się składa, że co roku dostaję sporych rozmiarów okaz, który obieram i mrożę w porcjach. Ogranicza to pojemność zamrażalnika, co ma liczne wady, ale też i pewną zaletę: z braku miejsca nie kupuję frytek ;)

Zimowy zapas dyni
Zimowy zapas dyni

Ale do rzeczy. Do przygotowania pożywnej papki potrzebne będą:

2-3 łyżki oliwy
2 łyżki sambar masali
Kilka kawałków dyni
2 spore marchewki
1 pietruszka
Pół selera
Dwa ziemniaki
Cebula lub por
2 ząbki czosnku
Trochę soli
Nieco soku z cytryny
Szklanka czerwonej soczewicy.

Soczewica, jarzyny, dynia, sambar masala
Soczewica, jarzyny, dynia, sambar masala

Jarzyny obieram po wcześniejszym wyszorowaniu. Jeśli zamiast cebuli używam pora, nacinam go wzdłuż i dokładnie płuczę. Wszystko kroję w nieregularną kostkę.

Na patelni rozgrzewam oliwę i rumienię na niej masalę oraz posiekany drobno czosnek. Po kilku chwilach wrzucam warzywną kostkę, zmniejszam ogień, przykrywam i zaczynam dusić.

W międzyczasie do gotującej się wody (2,5 szklanki) wrzucam szklankę opłukanej, czerwonej soczewicy. Trzeba od razu zamieszać bo lubi się przykleić do dna. Gotuję bez przykrycia, przez ok. 10 minut. W tym czasie soczewica mięknie a w garnku zostaje niewiele płynu. Równocześnie mieszam warzywa. Soczewicę dodaję do warzyw i duszę jeszcze kilkanaście minut aż wszystko zmięknie a dynia i soczewica zmienią się w papkę. Dodaję sól i sok z cytruny. Jeśli zaczyna przywierać do dna, dolewam nieco wody i ciągle mieszam.

Gotowe :)
Gotowe :)

Gotową ciaprajkę można jeść solo, z ryżem lub jako dodatek do mięsa, co biorąc pod uwagę wartość odżywczą jest wskazane. W jednej porcji znajdziesz ok. 250kcal, 12g tłuszczy, 15g białek, 36g węglowodanów.

Na samą soczewicę można oczywiście mieć setki innych pomysłów.


Opublikowano

w

przez