fbpx

Szosowe Mistrzostwa Świata Doha 2016

Wyścigi szosowców w Katarze? W połowie października? Może i to nie jest najlepszy pomysł a może okaże się, że to był strzał w dziesiątkę. Od drużyn zawodowych po juniorki, w wyścigach na czas i ze startu wspólnego, najbliższy tydzień będzie stał pod znakiem walki o tęczę symbolizującą mistrzostwo świata.

Termin i aura

Przyznanie organizacji czempionatu szejkom z Kataru wywołało spore kontrowersje. Ze względu na panujące o tej porze roku na Półwyspie Arabskim temperatury, zawody przesunięto o kilka dni, by uniknąć horrendalnych upałów.

Zamiast pod koniec września, szosowe mistrzostwa świata w tym roku zostaną rozegrane w dniach 9-16 października.

Przegrzanie i tak będzie groziło kolarzom, w związku z tym w razie szczególnie trudnych warunków dopuszcza się skrócenie trasy: dla elity mężczyzn 150km odcinka prowadzącego szosami na pustyni a dla pozostałych kategorii zmniejszenie liczby okrążeń na sztucznej wyspie Pearl-Qatar.

W kontekście fragmentu na pustyni, ważny będzie kolejny czynnik naturalny: wiatr. Podczas przedsezonowych wyścigów rozgrywanych w tym rejonie jest to istotny element wpływający na rywalizację. Część faworytów liczy, że dzięki niemu będzie można dokonać selekcji w peletonie i spróbować ataku już we wczesnej fazie wyścigu.

Może to być ważne, ponieważ wspomniane rundy na sztucznej wyspie są z kolei kręte i techniczne, zatem od liczebności grupy, która wjedzie na rundy będzie zależał przebieg rywalizacji i rozegranie finiszu.

Nie tylko sprinterzy

Co kilka lat mistrzostwa świata mają płaską trasę, która preferuje sprinterów. Dzięki temu tęczową koszulkę mogli w niedalekiej przeszłości wygrać np. Mario Cipollini, Tom Boonen czy Mark Cavendish. Niewątpliwie świetni kolarze, którzy zasłużyli na szansę walki o mistrzostwo. W ten sposób unikamy też nudy, bo przy ?klasycznej? wersji trasy zestaw faworytów byłby zawsze taki sam (współcześnie: Sagan, Valverde, Alaphilippe czy Van Avermaet).

Ze względu na wiatr, temperaturę i dystans, w wyścigu elity mężczyzn liczyć się będą nie tylko sprinterzy, ale też kolarze najbardziej wytrzymali. Chyba, że zawody zostaną skrócone, wtedy tęczę powinien wygrać najszybszy w peletonie, czyli Marcel Kittel.

Czempionat to jednak nie tylko start wspólny mężczyzn, ale też rywalizacja kobiet, juniorów, orlików, oraz wyścigi na czas.

doha2016-mapa

Zatem po kolei:

W niedzielę, 09.10 na tej samej, 40km trasie rywalizowały będą grupy zawodowe w jeździe drużynowej na czas. Konkurencja tyleż spektakularna co? marginalna, biorąc dodatkowo tegoroczne kłopoty z porozumieniem na linii UCI – zespoły World Tour (w sumie wystartuje 15 ekip męskich, 10 z world touru). Zwycięstwo w tych zawodach oznacza tytuł, medale i symbol umieszczony na koszulce całego zespołu, ale już nie tęczowe trykoty. Tak czy inaczej, drużynówka to zawsze spore widowisko, obserwowanie precyzyjnych zmian w wykonaniu najlepszych ekip to rozrywka dla koneserów kolarstwa szosowego.

Początek zawodów kobiet zaplanowano na 13:10 a mężczyzn na 14:20. Zakończenie rywalizacji przewidziane jest na 15:40.

Od poniedziałku do środy rozgrywane będą wyścigi indywidualne na czas, zgodnie z poniższym harmonogramem:

– ITT Juniorek, poniedziałek 10 Października (8:30-9:40) ? 13.7km
– ITT Orlicy (U23), poniedziałek 10 Października (10:30-14:50) ? 28.9km
– ITT Juniorzy, wtorek11 Października (8:00-11:30) ? 28.9km
– ITT Elita kobiet, wtorek 11 Października (12:15-15:30) ? 28.9km
– ITT Elita mężczyzn, środa 12 Października (12:45-15:05) ? 40km

W czwartek zainaugurujemy wyścigi ze startu wspólnego, kulminacja, czyli zawody elity mężczyzn, tradycyjnie w niedzielę:

–  Start Wspólny Orlików (U23), czwartek 13 Października (12:00-15:55) ? 165.7km
– Start Wspólny Juniorek, piątek 14 Października (8:30-10:30) ? 74.5km
– Start Wspólny Juniorów, piątek 14 Października (13:15-16:30) ? 135.3km
– Start Wspólny Elity Kobiet, sobota 15 Października (12:45-16:20) ? 134.1km
– Start Wspólny Elity Mężczyzn, niedziela 16 Października (10:30-16:35) ? 257.3km

Zawody będą transmitowane w Polsacie oraz Polsacie Sport Extra. Tradycyjnie imprezy mistrzowskie na swoim kanale youtube udostępnia też UCI, bywa, że nie ma blokady geograficznej.

Informacje o faworytach i wynikach będę podawał Wam na bieżąco, w miarę rozwoju sytuacji i zbliżania się kolejnych wyścigów.

Katarskie mistrzostwa świata to ostatni, ważny akcent szosowego sezonu 2016. Po nich przyjdzie czas na podsumowania, statystyki, nagrody i wyróżnienia. Tęczowe koszulki, które kolarze wygrają w najbliższym tygodniu, zostaną z nimi na najbliższy rok, zatem nawet, jeśli termin i lokalizacja są kontrowersyjne, tytuł to tytuł i trzeba cisnąć!

Oficjalna strona mistrzostw to: http://www.dohacycling2016.com/


Opublikowano

w

przez