fbpx
In sport

Przedłużanie sezonu

Rozpoczynający się długi weekend obfituje w zawody rowerowe niczym w środku letniego sezonu. Czyżby więc chętnych do ścigania się przez cały rok było aż tak wielu?

Do dyspozycji są przełaje i xc. O tej porze roku jedne od drugich często nie różnią się zanadto. Jeśli nie jest się licencjonowanym zawodnikiem elity a impreza ma mniej oficjalny charakter, często na trasie znajdzie się pełen przegląd sprzętu. Rowery przełajowe, mtb, mtb przerobione na przełajowe, zimowe ?kible? i kto co tam trzyma w piwnicy jako sprzęt treningowy na niepogodę.

Powiedzmy sobie szczerze, zawodników poważnie podchodzących do przełajów i reprezentujących sensowny poziom sportowy jest we wszystkich kategoriach wiekowych kilkunastu. Dla reszty cyclocross to forma treningu czy przełamania monotonii jesienno-zimowych treningów. Stąd zresztą wywodzi się ta odmiana kolarstwa, która tak naprawdę dopiero w ostatnich latach przedziera się do mainstreamu.

Spora w tym zasługa producentów sprzętu i mediów rowerowych. Rynek nie znosi próżni, potrzeba zysków z jednej i treści z drugiej strony sprawiają, że sezon wydłuża się o dobrych kilka miesięcy. Takie same motywy przyświecają pomysłowi, by szosowcy zaczynali ściganie nie na przełomie lutego i marca a w połowie stycznia w miejscach o cieplejszym klimacie niż przykryta śniegiem Europa.

Z kolei idea, by przełaje weszły do programu zimowych Igrzysk Olimpijskich jest tyle ekscytująca co nierealna do wdrożenia. Z założenia wszystkie konkurencje ZIO powinny być rozgrywane na lodzie lub śniegu, tymczasem cyclocross kojarzy się co najwyżej z błotem lub marznącą mżawką. Co więcej, przepisy zabraniają stosowania kolcowanych opon, chyba, że docelowo pomyślelibyśmy o jakiejś specjalnej, śnieżno-lodowej odmianie kolarstwa.

Tak czy inaczej wiele wskazuje na to, że popularność wyścigów rozgrywanych między październikiem a marcem powoli puka również do naszych drzwi. Przegląd propozycji na ten weekend znajdziecie np. w mtb-xc.pl, bikeworld tym razem przegapił okazję zaprezentowania harmonogramu. Trzeba pamiętać, że oprócz przełajów i xc, w ?czynie patriotycznym? będzie można również biegać. Przy okazji święta niepodległości a i zbliżających się wyborów samorządowych, władze niemal każdej jednostki terytorialnej chcą pokazać, jak bardzo wspierają sport i zdrowy tryb życia. Jest więc co robić, oby tylko pogoda wytrzymała.

Related posts
loverove

Loverove 30.01.2017

Poniedziałkowe loverove z podsumowaniem kolarskiego weekendu: 1. Skróciki z przełajów Po pierwsze mistrzem świata elity w cyclocrossie został Wout Van Aert. Obronił tytuł sprzed roku. Ostatnio mistrzostwo dwa razy z rzędu zdobywał Zdenek Stybar w…
Read more
DopingIn sport

Stała czujność

Każde zahaczenie pedałem o kamień w sezonie 2017 wzbudza podejrzenia. Po dopingu farmakologicznym przyszła pora na śledzenie anomalii sprzętowych. Po eliminacji przełajowego Pucharu Świata we włoskiej miejscowości Fiuggi na celowniku internetowych ogarów węszących podstęp znalazł…
Read more
loverove

Loverove 09.01.2017

Początek tygodnia z loverove i dobrym zestawem rowerowych newsów, specjalnie dla Was: 1. Wszyscy mistrzowie przełajów W esktremalnych, zimowych warunkach w Sławnie najlepsi w przełajowych mistrzostwach Polski byli Magdalena Sadłecka i Marek Konwa. Przez dwa…
Read more