fbpx
In sport

Czy Tour de Pologne 2021 to może być dobry wyścig?

W cieniu Igrzysk w Tokio, w terminie pokrywającym się z hiszpańską Vueltą, z trasą bez większych gór, ale z solidną czasówką i z listą startową która powoduje wzruszenie ramion. Tour de Pologne 2021 nie ma lekko.

Czy domagający się od lat zmiany trasy kibice spodziewali się takiego zwrotu akcji? 

Cóż, wizyta na wschodzie kraju (Lublin, Chełm, Zamość, Przemyśl, Sanok, Rzeszów) to może nie jakaś super nowość, ale pewien powiew świeżości. Rezygnacja z rozgrywania (ze sportowego punktu widzenia) rywalizacji na Podhalu to także odmiana. 

Zostaje jednak kręcenie się po średniej urody drogach na Śląsku i w zachodniej Małopolsce, rekompensowane odejściem od absurdalnego finiszu w Katowicach.

Ten zastąpiony będzie 19km jazdą indywidualną na czas, która zaburza balans całości i po raz kolejny przybliża Tour de Pologne do Binck Bank Tour, czyli wyścigu w Niderlandach bez własnej nazwy, za to ze zmieniającymi się sponsorami tytularnymi. 

Mimo schematyczności i wbrew ostatnim perturbacjom: fatalnej pogodzie w 2016, śmierci Bjorga Lambrechta w 2019 i dramatycznej kraksie w Katowicach w 2020 zyskiwał na atrakcyjności i mam wrażenie, że TdP budował swoją pozycję w kalendarzu.

Zmiana trasy w połączeniu z trudnym marketingowo terminem powoduje, że, przynajmniej w tym roku ciężko ten wyścig zarówno zapowiedzieć jak i się nim na serio ekscytować.

Będą to bowiem zmagania mniej znanych specjalistów wyścigów klasycznych z drugim garniturem czasowców na długich, nużących etapach.

W tym momencie nie tyle muszę, co chcę być konsekwentny. 

Regularnie zarówno tutaj jak i w podcastach przekonuję Was, że nie tylko należy, ale wręcz warto doceniać wysiłek sportowców. Tour de Pologne to może i jeden z najmniej ważnych wyścigów w World Tourze, ale to wciąż World Tour. 

Kontraktu w World Tourze nie dostaje się za nic. Nawet młodsi czy mniej znani kolarze w tym elitarnym gronie wciąż są wybitnymi atletami i w żadnym razie nie jest to kpina czy nawiązanie do zgranego cytatu przypisywanemu Marco Pantaniemu. 

A to oznacza, że zwycięzcą Tour de Pologne 2021 nie będzie kolarz przypadkowy albo słaby. Po prostu gdzieś trzeba odnieść swoje pierwsze zwycięstwo, wrócić do formy albo odbudować swoją pozycję w peletonie. I często dzieje się to u nas.

Prawdą jest, że na TdP sukcesy odnoszą debiutanci, których kariery później nabierają rozpędu. To jednak raczej skutek uboczny obecnej pozycji naszego wyścigu niż zasługa Czesława Langa i jego ekipy. Gdyby bowiem faktycznie ich założeniem było “kreowanie młodych talentów”, robiliby pół charytatywnie wyścig dla młodzieżowców. 

Czy jest jednak coś, co może nas zachwycić lub ekscytować w Tour de Pologne 2021?

Przede wszystkim mamy ostatni występ w TdP Michała Gołasia i Tomasza Marczyńskiego. Po drugie startuje Michał Kwiatkowski. Po trzecie interesująco zapowiada się test Stanisława Aniołkowskiego. 

Końcówka etapu w Przemyślu zapowiada się więcej niż nieźle. Na ostatnich 50km jest kilka górek o przewyższeniu ok 200m każda a meta usytuowana jest na liczącej 1500m “ściance”. Brzmi jak trasa fajnego klasyku, zatem to może być najciekawszy etap na trasie tegorocznego wyścigu.

Wreszcie 19,1km czasówka w Katowicach zmusi “klasykowców” chcących obronić się przed “czasowcami” do maksymalnego wysiłku.

Całkiem realnie, TdP 2021 to jednak wyścig dla koneserów kolarstwa, którzy będą mieli o tyle utrudnione zadanie, że wyścig na kilka lat znika z “Home of Cycling” czyli Eurosportu.

Transmisje z kolejnych etapów będą dostępne tylko w TVP, TVP Sport i Polsacie Sport. A to oznacza m.in. dalsze utrwalanie szkodliwych mitów zarówno o kolarstwie jako takim jak i samym Tour de Pologne przez komentatorów w transmisjach jak i w licznych materiałach wokół wyścigu. 

Nasz wyścig ma bowiem sporo zalet, potrafi być ciekawym sportowym widowiskiem i niewątpliwie wnosi pewną wartość zarówno do kalendarza World Touru jak i polskiego sportu. Są one jednak mniej spektakularne, zatem mocno rozbieżne z oficjalną komunikacją marketingową imprezy przetwarzaną przez jej partnerów.

A szkoda, bo to wbrew pozorom solidny, sportowy “produkt”. I na oglądanie właśnie takiego, także w tym roku, się nastawiam.

Trasa Tour de Pologne 2021:

Największe gwiazdy:

Pełną listę startową znajdziecie w procyclingstats.

Mniej publicystyczne a bardziej merytoryczne zapowiedzi, listę etapów oraz faworytów znajdziecie np. w rowery.org i naszosie.pl.

Related posts
In sport

Sponsor ma znaczenie

Świat sportu od dekad akceptuje brudne pieniądze w imię… no właśnie, w imię czego? To czas na odwrót od sponsorów z krajów autorytarnych.
Read more
In sport

Tour de Pologne 2022: nowa trasa, stare problemy.

Tour de Pologne porzuca Śląsk i Beskidy by przenieść się na wschód kraju. Jak zawsze prezentacja trasy wzbudza spore emocje kibiców, pytanie brzmi, czy są one w ogóle uzasadnione?
Read more
loverove

Po TdP, MSR a przed CDD ;)

Kolarski sezon post-lockdownowy na całego. Mam więc dla Was garść ciekawych materiałów z ostatnich dni. Najlepsza galeria z Mediolan – San Remo Zabandażowany Matthews na podium, Alaphilippe przegrany, ale zadowolony i genialny Van Aert. 300km…
Read more

1 Comment

Comments are closed.