Wtorkowe loverove, specjalnie dla Was:
1. Tour de Romandie – to już dziś!
Pięć etapów plus krótki, indywidualny prolog (4,8km). Trzy finisze na podjazdach, finałowa czasówka (18,3km), najbardziej płaski etap ma trzy premie górskie trzeciej kategorii na trasie. We francuskojęzycznej części Szwajcarii (Romandia właśnie) kolarze nie wspinają się szczególnie wysoko (maksymalnie 1500m n.p.m.), ale momentami będzie stromo.
To specyficzny wyścig, ponieważ z jednej strony jest ostatnim testem i sprawdzianem przed Giro d’Italia (chociaż kończy się zaledwie pięć dni przed startem „corsa rosa”), ale też chętnie wybieranym elementem budowania dyspozycji przez faworytów Tour de France. Stąd też w ostatnich latach często gości tam m.in Chris Froome.
W tym sezonie na liście startowej uwagę zwracają: Ruben Fernandez i Alex Dowsett z Movistaru, Bob Jungels z Quick Stepu, Nicolas Roche, Richie Porte i Tejay van Garderen z BMC, Simon Yates i będący w formie po ardeńskich klasykach Roman Kreuziger (Orica-Scott), wspomniany Frome z Team Sky, Jarlinson Pantano z Trek-Segafredo, Warren Barguil i Wilco Kelderan z Sunwebu, Primoz Roglic i Robert Gesink z LottNL-Jumbo, Rigoberto Uran z Cannondale-Drapac, Rein Taaramae, Ilnur Zakarin i Simon Spilak z Katiuszy, Ion Izagirre z Bahrain-Merida, Pierre Latour i Alexis Vuileermoz z Ag2r, Diego Ulissi z UAE Emirates i Tanel Kangert z Astany.
Jak widać to niekoniecznie są największe nazwiska, ale przy najbliższej okazji, poproszę taką paczką na trasie naszego Tour de Pologne.
Transmisje na żywo codziennie ok. 15.30 w Eurosporcie 2 i Eurosportplayerze. Królewski etap 29.04 w sobotę.
Harmonogram:
Prolog, 25.04, wtorek – Aigle ? Aigle 4,8km czasówka
Etap 1, 26.04, środa – Aigle ? Champéry 168,6km
Etap 2, 27.04, czwartek – Champéry ? Bulle 161,3km
Etap 3, 28.04, piątek – Payerne ? Payerne 187km
Etap 4, 29.04, sobota – Domdidier ? Leysin 163,5km
Etap 5, 30.04, niedziela (ITT) – Lausanne ? Lausanne 18,3km czasówka
Ciekawostką jest zestaw koszulek liderów. Obok dość tradycyjnych: żółtej dla klasyfikacji generalnej, zielonej dla sprintera i białej dla młodzieżowca, najlepszy góral pojedzie w stroju… czarno-różowo-niebieskim. Glory of the ’90s ;)
2. Który rower aero jest najszybszy?
Which aero bike is actually the fastest? | https://t.co/uUFXtEYacU pic.twitter.com/P8Ez8VzGl4
— Cycling Weekly (@cyclingweekly) April 24, 2017
Ciekawe porównanie przeprowadzone przez Cycling Weekly na torze w Derby. Pięć rowerów: Giant Propel, Cervelo S5, Canyon Aeroad, Specialized Venge i Trek Madone, prędkość 45km/h, miernik mocy i stosowne oprogramowanie. Co z tego wynika, jakie są faktycznie różnice i który sprzęt jest najszybszy dowiecie się czytając ten materiał.
3. Czy kask rowerowy może się łamać w rękach?
Cóż, nie powinien. Ale tak się dzieje. Zobaczcie porównanie kasku Specialized z jego nieoryginalnym „odpowiednikiem”.