fbpx

Nowa etapówka dla amatorów szosy

?Szlakiem Walk Majora Hubala? to w tym roku drugi, po Tour de Pologne, najwyżej klasyfikowany w kalendarzu UCI wyścig w kraju. Co ciekawe, tuż za zawodowcami w imprezie kategorii 2.1, na trasie będą rywalizowali mastersi oraz amatorzy.

Zawody kolarskie znajdujące się w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej podzielone są na klasy. Najwyżej jest UCI World Tour, w którym królują Wielkie Toury oraz ?Monumenty?, czyli klasyki z największą tradycją. Do tego mamy wiele cenionych wyścigów etapowych i jednodniowych.

Pozostałe imprezy wpisane są do kalendarzy ?kontynentalnych? i te podzielone są na trzy kategorie: .HC, czyli najwyższą, .1 oraz .2. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z wyścigiem etapowym czy jednodniowym, przed kropką znajduje się ?1? dla klasyku i ?2? dla etapówki.

W ostatnich latach w Polsce, poza World Tourowym Tour de Pologne, wszystkie wyścigi miały najniższą, .2 kategorię.

W sezonie 2017 sytuacja się zmienia za sprawą Andrzeja Sypytkowskiego, który rok temu reaktywował wyścigi ?Szlakiem Walk Majora Hubala?. Impreza ta ma stosunkowo krótką historię, po raz pierwszy została zorganizowana w 2000r honorując pamięć Majora Henryka Dobrzańskiego, ?Hubala?.

Pierwszym zwycięzcą był Cezary Zamana a rekordzistą zwycięstw jest Tomasz Kiendyś, który na trasach ?Hubala? triumfował czterokrotnie.

Po przerwie w latach 2011-15, impreza wróciła do kalendarza a w tym roku awansowała i jest wpisana do kalendarza UCI z kategorią 2.1.

Zawody rozegrane zostaną na przełomie maja i czerwca (31.05.-04.06.2017) na trasach między Kielcami a Rawą Mazowiecką. W programie znajdzie się m.in. górzysty etap z metą na Świętym Krzyżu oraz jazda indywidualna na czas. Organizatorzy wysłali zaproszenia do czołowych ekip zarejestrowanych w UCI, na starcie staną na pewno wszystkie polskie grupy zawodowe, zobaczymy, kto poza nimi będzie decydował o przebiegu rywalizacji.

Informacje o trasie i więcej szczegółów znajdziecie na stronie http://wyscighubala.pl/

A teraz news, która może Was zainteresować. Bo wyścig UCI wyścigiem UCI, ale w pełni sezonu zawsze to miło móc samemu ?sprawdzić nogę? i pościgać się w peletonie.

Wraz z wyścigiem UCI zostanie rozegrana impreza dla amatorów i mastersów. Organizatorem jest nie kto inny jak pierwszy zwycięzca ?Hubala?, Cezary Zamana, który uczestnikom Cisowianka Road Tour proponuje udział w prawdziwej etapówce.

Zawody, do których dopuszczeni zostaną zarówno mastersi z licencją jak i amatorzy będą prowadziły po trasach trzech etapów ?Hubala?: indywidualnej czasówki oraz etapów w Opocznie i Końskich.
Amatorzy będą startowali kilkanaście minut za zawodowcami a ponieważ wyścig będzie prowadził na kilkudziesięciokilometrowych rundach, będą mogli porównywać osiągane czasy z osiąganymi przez zawodowców.

Takie porównanie szczególnie interesująco zapowiada się na trasie indywidualnej czasówki. Gdy zapytałem Cezarego Zamanę o to, jak ocenia szanse najlepszych mastersów i amatorów w porównaniu z zawodowcami, stwierdził, że podczas próby indywidualnej zwycięzca może, ze swoim rezultatem, znaleźć się w połowie stawki profesjonalistów.

Dodatkowym smaczkiem imprezy jest możliwość przyjrzenia się z bliska funkcjonowaniu wyczynowych kolarzy oraz ich obsługi w ?środowisku naturalnym?. Amatorzy będą mogli wybrać nocleg w tym samym miejscu, co zawodowcy, przyglądać się pracy serwisów czy wspólnie spędzać czas w trakcie posiłków.

To wyjątkowa szansa na integrację zaangażowanych kibiców z ich idolami i z tego powodu pomysł na tego typu szosową etapówkę dla amatorów to propozycja na naszym rynku wyjątkowa.

Tym bardziej, że Kielecczyzna oferuje ciekawe tereny do jazdy rowerem szosowym a trasa będzie odpowiednio wymagająca dla, coraz lepiej i szybciej jeżdżącego amatorskiego peletonu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Cisowianka Road Tour

Co sądzicie o takiej propozycji?


Opublikowano

w

przez