Sezon się zaczął, więc loverove nabiera rozpędu. To czas, gdy newsy, galerie i wideo trzeba bardziej selekcjonować niż specjalnie wyszukiwać. Zatem lecimy!
1. Czy to jest najlepsza galeria sezonu 2017?
You'll want to check out these stunning photos from the men's #stradebianche by @kristoframon and the Grubers: https://t.co/saP6V9AMx6 pic.twitter.com/kJu46vogfi
— CyclingTips (@cyclingtips) March 6, 2017
Czyli zdjęcia z wygranego przez Michała Kwiatkowskiego Strade Bianche. I tak, oczywście „czynnik patriotyczny” ma tutaj spore znaczenie, ale zdjęcia ubłoconych gwiazd szosy pędzących po toskańskich szutrach to jakość sama w sobie gwarantowana przez Kristofa Ramona i Gruberów. Dla fanów kolarstwa w stylu „neo-retro”, sportowych herosów w czystej formie. W sensie metaforycznym, nie dosłownym ;) KLIK, KLIK, KLIK!
2. Dyskwalifikacja dnia
Najpierw peleton podzielił się na wietrze, następnie Romain Bardet się przewrócił na następie, korzystając a to z cienia aerodynamicznego kolumny samochodów technicznych a to a symulowanej pomocy swojego serwisanta dołączył do drugiej grupy i zminimalizował straty.
Por esto ha sido descalificado Romain Bardet de #ParisNice (vía @Eurosport_ES). Ahora se abre, o debería abrirse, un debate muy serio pic.twitter.com/xxLg7wQzMy
? adriangroca (@adriangroca) 5 marca 2017
Nie byłoby w tym nic dziwnego: takie sytuacje się zdarzały i zdarzają, gdyby nie fakt, że komisja sędziowska postanowiła zdyskwalifikować największą gwiazdą francuskiego kolarstwa, z francuskiej grupy Ag2r, faworyta francuskiego wyścigu. Sprawa jest o tyle ciekawa, że owszem, Bardet i jego mechanik naginali przepisy, ale z drugiej strony nie takie rzeczy wielokrotnie uchodziły płazem. Tym bardziej, że dla Bardeta Paryż-Nicea miał być ważnym sprawdzianem i etapem budowania formy.
#ICYMI: Arnaud Démare s’est imposé en costaud hier au terme d’une étape digne des plus belles Classiques ! Retour en images. pic.twitter.com/RJZuoZVKGP
? Paris-Nice (@ParisNice) 6 marca 2017
Całość jest o tyle intrygująca, że etap wygrał Arnaud Demare, który jest podejrzewany o to, że w podobnej sytuacji, jadąc „na klamce” wozu technicznego, dołączył po kraksie do czołówki, by następnie wygrać ubiegłoroczny Mediolan-Sanremo.
A poza Bardetem straty zaliczyli m.in. Contador i Porte, zwycięzcami i faworytami „generalki” stali się kolarze QuickStep: Alaphillipe, Martin i Gilbert oraz Lotto-Soudal (Gallopin).
3. W kwiato-euforii nie zapominajmy o Niewiadomej!
Zwycięstwo „Kwiato” w Strade Bianche to duża sprawa, ale nie zapominajmy o tym, że w kobiecej wersji Strade Bianche drugą lokatę zajęła Katarzyna Niewiadoma. W zalewie sukcesów polskich kolarzy i, bardziej ogólnie, w pełnym zwycięstw weekendzie naszych sportowców ten wynik nieco ginie, ale Niewiadoma zrobiła super robotę na „białych drogach”. Najważniejsze momenty wyścigu możecie zobaczyć poniżej. Kobiece kolarstwo też jest świetne!
4. Agata Lang we władzach Europejskiej Unii Kolarskiej
Agata Lang (@AgataLang) wiceprezydentem Europejskiej Unii Kolarskiej:https://t.co/crzxX2Greu pic.twitter.com/TZr4YUdHkF
— rowery.org 🚲 (@roweryorg) March 5, 2017
UEC, czyli Europejska Unia Kolarska to taka „mniejsza UCI”, która zajmuje się m.in. firmowaniem mistrzostw Starego Kontynentu. Ponieważ koszulka Mistrza Europy zaczyna powoli zyskiwać na znaczeniu, obecność Agaty Lang (córki Czesława), jako „wiceprezydentki” może być w tym momencie ważniejsze niż przewodniczenie organizacji przez Wojciecha Walkiewicza w latach 2009-13.
5. Naiwniak weekendu
David Walsh, który śledził występki Lance’a Armstronga i był jednym z pierwszych, którzy publicznie poddawali w wątpliwość wiarygodność Amerykanina, dekadę później dał się uwieść Dave’owi Brailsfordowi i grupie Sky. Na tyle, że towarzyszył im w sezonie 2013 i własną twarzą oraz nazwiskiem gwarantował czystość i wiarygodność brytyjskiego projektu. Tymczasem, cóż, może i Sky oraz Wiggins nie grzeszyli aż tak bardzo jak Armstrong, ale krystalicznie czyści też nie są. Wraz z rozwojem wypadków warto więc będzie przyglądać się twitterowej działalności Walsha, może być zabawnie.