fbpx

Nie przegap: Kolarstwo na Igrzyskach w Rio

Zaczynamy święto sportu, komercji i polityki. Kolejne Igrzyska Olimpijskie, cel życia dla wielu zawodników tym razem goszczą w brazylijskim Rio de Janeiro. W kolarstwie, które obecne jest na letnich IO od samego początku, czyli od 1896r, do rozdania jest aż 18 kompletów medali. Więcej czeka tylko na lekkoatletów i pływaków.

Podczas pierwszych, nowożytnych Igrzysk w Atenach kolarze ścigali się w wyścigu szosowym a także na torze: w sprincie, czasówce, zawodach na 100km (300 okrążeń!) oraz dwunastogodzinnych (brzmi ekstremalnie, czyż nie?).

Od tego czasu wiele się zmieniło, tak w sporcie w ogóle jak i w samym kolarstwie. Wiele konkurencji, przez lata uznawanych za tradycyjne wyparowało (jak np. jazda drużynowa na czas, w której Polacy zdobywali medale), w ich miejsce pojawiły się nowe, bardziej kojarzone z ?Extreme Games?, jak mtb czy bmx.

Co zatem czeka nas, kibiców kolarstwa, podczas najbliższych tygodni w czasie Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro?

Szosa

W Brazylii przygotowano wymagającą i selektywną trasę, zawierającą w sobie i bruk i podjazdy. Po rekonesansie przyjęło się stwierdzenie, że będzie to jeden z nielicznych wyścigów o tytuł (czy to na IO czy na mistrzostwach świata) preferujący klasycznych ?górali?.

Jak będzie w rzeczywistości, zobaczymy, ponieważ podczas Igrzysk warunki rywalizacji są nieco inne niż na większości wyścigów w kalendarzu. Drużyny są mniejsze, nie ma łączności radiowej z dyrektorami sportowymi, do tego w peletonie znajduje się spora grupa zawodników z krajów, gdzie kolarstwo jest co najwyżej półzawodowe. Te wszystkie elementy dodają pewien element losowości, ale i tak w rywalizacji o medale prawdopodobnie będą liczyć się największe gwiazdy profesjonalnego peletonu.

W Rio mężczyźni i kobiety będą się ścigali w wyścigach ze startu wspólnego:

W sobotę 06.08 rozegrane zostaną zawody panów a w niedzielę 07.08 pań. Istotnym czynnikiem będzie temperatura, prawdopodobnie walka o medale będzie się toczyła w sporym upale.

Kluczowe rozstrzygnięcia zaplanowane są mniej więcej na 20-21.00 naszego czasu w sobotę i 20.30-21.30 w niedzielę.

Z kolei jazda indywidualna na czas, zarówno kobiet jak i mężczyzn zaplanowana jest na środę, 10.08.

Tor

Jazda po drewnianym owalu to konik Polskiego Związku Kolarskiego, ale nie tylko. Na kolarstwo torowe od lat stawiają m.in. Brytyjczycy, Australijczycy, Niemcy czy Francuzi. Chris Hoy, multimedalista olimpijski, poddany Królowej Elżbiety za swoje osiągnięcia został szlachcicem, wywodzący się z toru Bradley Wiggins wygrał Tour de France a wielu australijskich torowców z powodzeniem kontynuowało kariery na szosie.

Podczas Igrzysk liczba konkurencji jest ograniczona i skupia się raczej na widowiskowych konkurencjach sprinterskich. Brak jest kilometrowej czasówki, scratchu, wyścigu punktowego czy jazdy indywidualnej na dochodzenie. A właściwie są, tyle, że nie nagradzane oddzielnie a zgrupowane w kolarskim ?wieloboju? czyli Omnium.

Kolarstwo torowe na Igrzyskach to jedna z tych dyscyplin, które w ciągu kilku dni są nobilitowane i awansują do ?mainstreamu?. O ile ?szosa? nie ma problemów z popularnością, o tyle ?tor?, choć w niektórych krajach popularny, cieszy się mniejszą widownią i atencją mediów. Igrzyska to szansa dla torowców na zdobycie populanrości, sławy i rozpoznawalności na szerszą skalę.

Dlatego też rywalizacja o medale jest szczególnie interesująca i właściwie dla każdego z uczestników to najważniejszy moment w karierze.

Emocje związane z wyścigami torowymi będzie można przeżywać aż przez niemal tydzień: od czwartku 11. sierpnia do wtorku, 16. sierpnia.

Najważniejsze wydarzenia, czyli finały kolejnych konkurencji zaplanowano na:

  • finał sprintu drużynowego mężczyzn, czwartek 11.08 (ok. 23.20)
  • finał wyścigu drużynowego na dochodzenie mężczyzn, piątek 12.08 (ok. 23.30)
  • finał sprintu drużynowego kobiet, piątek 12.08 (ok. 23.00)
  • finał keirinu kobiet, sobota 13.08 (ok. 22.30)
  • finał drużynowego wyścigu na dochodzenie kobiet, sobota 13.08 (ok. 22.10)
  • finał sprintu mężczyzn, niedziela 14.08 (ok. 22.00)
  • koniec omnium mężczyzn, poniedziałek 15.08 (ok. 22.20)
  • finał keirinu mężczyzn, wtorek 16.08 (ok. 23.20)
  • koniec omnium kobiet, wtorek 16.08 (ok. 22.05)
  • finał sprintu kobiet, wtorek 16.08 (ok. 22.40)

BMX

BMX Racing to konkurencja rodem z ?extreme games?, goszcząca na Igrzyskach Olimpijskich od 2008r. Tory są faktycznie esktremalne a sama rywalizacja pasjonująca i przerażająca zarazem. Wciąż nie mam pojęcia, jakim cudem konserwatywna UCI i jeszcze bardziej konserwatywny Komitet Olimpijski zdecydowały się na obecność BMXów na IO, ale fakt jest faktem: także ekstremaliści mogą walczyć o olimpijskie medale.

Finały zawodów kobiet i mężczyzn zaplanowane są na wieczór (ok. 20.00) w piątek, 19.08.

MTB XCO

Największa, kolarska nadzieja medalowa Polski, czyli Maja Włoszczowska będzie startowała w wyścigu cross-country w sobotę, 20.08 ok. godziny 17.30 polskiego czasu. Z kolei Peter Sagan, szosowy mistrz świata swoją obecnością nobilituje wyścig mężczyzn w niedzielę o tej samej porze.

https://www.instagram.com/p/BIJgpmvjRUf/

MTB na Igrzyskach jest nietypowe. Trasy są nieco inne niż podczas Pucharu czy Mistrzostw Świata. Ta w Rio niemal w całości jest szutrowa, za to upstrzona rozmaitymi, sztucznymi przeszkodami. Mniejsze reprezentacje najmocniejszych krajów (Francji, Szwajcarii), które dominują w całym sezonie dają szansę na zakręcenie się wokół miejsc medalowych czy ?punktowanych? zawodnikom lub zawodniczkom na co dzień zajmujących lokaty w drugiej czy nawet trzeciej dziesiątce. Z drugiej strony stricte o złoto jest trudniej niż kiedykolwiek. Igrzyska to z pewnością najważniejsze wydarzenie w świecie MTB.

To tyle wprowadzenia do tematyki kolarstwa na Igrzyskach w Rio. O szansach Polaków w kolejnych startach i bliżej o konkretnych wyścigach będę pisał na kilka chwil przed ich rozgrywaniem.

Tam, gdzie będą startowali nasi reprezentanci, możecie spodziewać się relacji na żywo w TVP oraz na SPORT.TVP.PL. Jak poradzą sobie komentatorzy: Marek Rudziński, Sebastian Szczęsny i Piotr Sobczyński budzi równie wielkie emocje co występ naszych kolarzy!

Zdjęcie okładkowe: Mike Vondran, flickr, CC BY 2.0


Opublikowano

w

przez

Tagi: