fbpx
In sport

Na Mont Ventoux historia w cieniu głupka

Chaos, kraksa, dramatyczny pościg Chrisa Froome?a w panice biegnącego po szosie prowadzącej na Mont Ventoux w kolarskich butach z ?blokami?. Nigdy wcześniej Brytyjczyk nie pokazywał tak wielkiej determinacji by wygrać Tour de France. W tle zaś pokazał się ?bohater? powiewający polską flagą, włażący kolarzom pod koła.

Kibice-idioci to zmora wielkich wyścigów. Uderzenie przez fanatyka i stłuczona wątroba były początkiem końca wielkiego Eddy?ego Merckxa.

Lance Armstrong o mało nie przegrał Tour de France, gdy na serpentynach prowadzących do Luz Ardiden zahaczył o reklamową torebkę kibica stojącego za blisko trajektorii, którą jechali kolarze.

Gdy ?Wielka Pętla? ostatnio gościła w Wielkiej Brytanii, kilka poważnych kraks spowodowali podnieceni widzowie robiący sobie ?selfie? z pędzącym kilkadziesiąt kilometrów na godzinę peletonem.

https://www.instagram.com/p/BH2URcAAfdj/

Fotograf-amator potrafił położyć się pod kołami zawodników na jednym z belgijskich klasyków a na Giro d?Italia w grupę wjechał rowerzysta-amator.

W tym roku na Mont Ventoux było wyjątkowo tłoczno. Etap rozgrywano w dniu wolnym od pracy, w święto narodowe Francji. Sama góra jest ?kultowym? miejscem kolarstwa, zawsze więc przy trasie zbiera się prawdziwy tłum.

Ze względu na porywisty wiatr zagrażający i kolarzom i kibicom skrócono trasę, ustawiając metę na linii lasu, niespełna 1500m n.p.m. O tym, że nie była to zwykła wymówka przekonał się nieco wcześniej Simon Gerrans zdmuchnięty z szosy przez wiatr na jednym ze zjazdów.

O połowę krótszy podjazd spowodował, że fani musieli się zmieścić na o wiele mniejszej powierzchni, co najwyraźniej przerosło możliwości i kolarskiego ?stadionu?, czyli drogi na Ventoux i organizatorów i służby porządkowe.

Tymczasem w peletonie działo się sporo. Henao i Poels nadawali mordercze tempo, skutecznie kasując ataki Nairo Quintany. Kolumbijczyk słono zapłacił za skoki w pierwszej części podjazdu i nie wytrzymał kontry Chrisa Froome?a.

Za Brytyjczykiem pojechał Richie Porte, ale największym zaskoczeniem dnia była postawa Bauke Mollemy. Holender dogonił atakującą dwójkę faworytów i sam zaczął nadawać tempo z myślą o awansie na podium a może i o koszulce lidera.

I właśnie w tym, kluczowym momencie przedzierające się przez tłum rozszalałych kibiców motocykle zaczęły upadać, na asfalt polecieli i Froome i Porte i Mollema.

Froome, którego rower rozpadł się na skutek uderzenia zaczął biec pod górę w swoich carbonowych butach z przykręconymi blokami, do mety dojechał na zapasowym rowerze. Wyniki zostały później ustalone przez sędziów, wstępnie bowiem kolarz Sky stracił koszulkę lidera.

Co jest w tym istotne, to niezwykła determinacja, z jaką Froome walczył o każdą sekundę, nie pierwszy z resztą raz w tym Tourze. Atakował już na zjazdach, atakował na wietrze a gdy dziś jego koledzy zostali z tyłu po upadku Gerransa, niczym ?szeryf? zaordynował chwilę oczekiwania, którą uszanowali jego rywale.

W tym całym zamieszaniu, emocjach i dramacie jest też ?polski trop?. Jednym z najbardziej entuzjastycznie nastawionych do kolarzy kibiców był Polak, kibic Rafała Majki z naszą flagą przewieszoną przez plecy. Owszem, to nie w niego wjechał motocykl, ale ?fan?, czy też raczej ?kibol? był centralną postacią zamieszania, stojąc na środku szosy o mało nie przewracając kolejnych kolarzy, co doskonale nagrały kamery.

Jak to mawiają ?głupich nie sieję?, ale to zwyczajny wstyd i po prostu tak nie róbcie. To nie tylko brak szacunku dla wysiłku kolarzy, ale zachowanie bardzo niebezpieczne. W różnego rodzaju incydentach, przypadkowych lub zawinionych, związanych z tłokiem na i przy trasie kolarze oraz kibice zostają ranni a nawet giną.

Więc, drogi ?kolego?, który byłeś dumny ze swojego zachowania, ?reklamując? swój klub, pseudonim, wspierając ulubionego kolarza i wyrażając – w swoim mniemaniu – dumę narodową, najlepiej zajmij się czymś innym. Bo to ci nie wyszło.

Related posts
HerosiIn sportKlasyki

Top 11 zwycięstw Michała Kwiatkowskiego

Michał Kwiatkowski to znakomity specjalista wyścigów klasycznych, oddany pomocnik zwycięzców Tour de France, niezastapiony w trudnych chwilach. Potrafi także wygrywać wymagające etapówki. Jego portfolio zawiera same cenne triumfy. Przeżyjmy to jeszcze raz i obejrzyjmy najważniejsze…
Read more
HerosiIn sport

Kolarz roku

Wynik nie mógł być inny. Nagrodę “Velo d’Or” dla najlepszego kolarza roku zdobył Tadej Pogacar. Bo któż inny?
Read more
In sport

Od sezonu do sezonu

Wraz z prezentacją Tour de France 2022, zmierzamy od podsumowania sezonu 2021: obfitującego w ekscytujące rekordy i wzruszające powroty do przewidywania wydarzeń w kolejnym roku. 
Read more