fbpx
In sport

Najlepszy polski kolarz szosowy 2015

Po subiektywnej ocenie wrażenia artystycznego i prestiżu dokonań poszczególnych zawodników i zespołów pora na obiektywne dane. Kto był najlepszym polskim kolarzem szosowym w sezonie 2015?

Zacznijmy od najprostszych rozwiązań. W rankingu World Tour sklasyfikowano trzech Polaków. Są to Michał Kwiatkowski (26. miejsce), Rafał Majka (33.) i Maciej Bodnar (131). W sumie sklasyfikowano 214 kolarzy.

Z kolei w rankingu zespołów kontynentalnych i prokonentalnych najlepiej zaprezentował się Maciej Paterski (35. miejsce) przed Pawłem Bernasiem (46.), Grzegorzem Stępniakiem (91.), Pawłem Franczakiem (110.) i Tomaszem Marczyńskim (122.)

Powiedzmy sobie szczerze, oficjalne rankingi UCI są mocno niedoskonałe. Jak zawsze w takich przypadkach z pomocą przychodzi CQ Ranking, który zlicza punkty uzyskane we wszystkich oficjalnych imprezach z kalendarza międzynarodowego, zachowując oczywiście odpowiednie wagi.

Według tych kryteriów najlepszym polskim kolarzem sezonu 2015 bezsprzecznie był Michał Kwiatkowski. Choć mistrz świata zmagał się z ?klątwą tęczowej koszulki? i tak uzbierał dość punktów, by zająć 21. miejsce na świecie. Niedaleko za nim znajdziemy Rafała Majkę (33. lokata) a pierwszej setce zmieścił się jeszcze Maciej Paterski (81.). Kolejny w klasyfikacji, Maciej Bodnar to lokata 212. a piąty z Polaków, Tomasz Marczyński jest 230. W sumie sklasyfikowanych jest 3791 zawodników.
Poniżej znajdziecie listę Polaków, którzy uszczknęli choć jeden punkt zunifikowanego rankingu w sezonie 2015.

Najskuteczniejszym pod względem zwycięstw Polakiem był Tomasz Marczyński. Zanotował na swoim koncie 7 triumfów w niżej punktowanych imprezach (został Mistrzem Polski oraz wygrywał w Maroku i Turcji). Drugi w kolejce jest Paweł Bernas (6 wygranych, w Portugalii, Polsce i Czechach) a trzeci Maciej Paterski (4. wygrane: Chorwacja oraz worldtourowa Katalonia).

Najlepszą drużyną była oczywiście CCC Sprandi Polkowice (w rankingu CQ 25. miejsce), ale co ciekawe, w rankingu UCI Europe Tour ustąpiła ukraińskiej Kolls-BDC z w połowie polskim składem i sponsorami.

Wszystkie te zwycięstwa oraz ?miejsca punktowane? dały Polsce na koniec sezonu 11. miejsce w każdym z rankingów, zarówno zunifikowanym CQ, UCI Europe Tour jak i w World Tourze.

Wniosek wydaje się być prosty: jest nieźle, ale wciąż, mimo licznych, optymistycznych przebłysków jesteśmy najbliższym zapleczem ścisłej czołówki niż do niej na stałe przynależymy.

Subiektywny wybór najważniejszych osiągnięć polskich kolarzy znajdziecie tutaj.

Zdjęcie okładkowe: Conseil départemental des Yvelines, flickr CC BY ND 2.0

Related posts
In sport

Ranking kolarskich mistrzów świata, edycja 2022

To był bardzo trudny rok dla Juliana Alaphilippe’a. Mistrz Świata 2021 zmagał się z chorobami a gdy tylko dochodził do wysokiej dyspozycji, upadał doznając poważnych kontuzji. Swój drugi sezon w tęczowej koszulce kończy z dwoma…
Read more
In sport

Ranking kolarskich mistrzów świata, edycja 2021.

Julian Alaphilippe kończy sezon spędzony w tęczowej koszulce z czterema zwycięstwami na koncie. Francuz prezentował nie tylko znakomitą dyspozycję, ale i niezwykłą charyzmę, która jest jego znakiem rozpoznawczym.
Read more
In mind

Pumptrack przy każdym orliku?

Pora na zwrot polskiego kolarstwa w stronę bardziej dostępnego, tańszego, atrakcyjnego i przynoszącego więcej korzyści. Budujmy pumptracki!
Read more