fbpx
In sport

Kto się nie dał klątwie tęczowej koszulki?

Tuż przed walką o mistrzostwo świata podsumowuję mój ranking kolarzy, którzy dzierżyli tytuł najlepszego zawodowca.

Tęczowa koszulka to obciążenie, obowiązki i zwiększone wyeksponowanie. Każdy fan chce mieć zdjęcie i autograf Mistrza, charakterystyczny strój sprawia, że kolarz jest widoczny w peletonie, wszystkie jego akcje są śledzone, komentowane i zauważone. Do tego dochodzą obowiązki marketingowe, kampanie, ?wizyty w zakładach pracy?, co w całości składa się na ciężki żywot sportowego celebryty.

CQ Ranking, na którym opieram swój ranking sumuje wyniki ze wszystkich wyścigów, bez względu na ich kategorię. W tym miejscu trzeba podkreślić, że zależnie od układu kalendarza, niektórzy mistrzowie świata dobrze spisywali się w Giro di Lombardia oraz Paryż-Tours rozgrywanych kilka dni po zdobyciu tytułu. Ponieważ zaliczają się do sezonu poprzedniego, nie liczę ich do rankingu.

Motywacją do stworzenia zestawienia było przedstawienie argumentów ?hejterom? Michała Kwiatkowskiego, którzy narzekali na jego niestabilną i odbiegającą od oczekiwań formę. Znakomita jazda w dwóch etapówkach: Paryż-Nicea (2. miejsce w generalce) oraz Dookoła Kraju Basków (8.) a także zwycięstwo w prestiżowym Amstel Gold Race rozliczają jego wiosnę.

Podobnie jak w poprzednim sezonie ?Kwiato? przygasł latem, ale choćby drużynowa czasówka z ekipą Etixx-Quickstep pokazuje, że jego dyspozycja się odradza. Wśród swoich poprzedników: mistrzów świata z ostatniej dekady zajmuje piąte miejsce. Numerem jeden jest Tom Boonen, dla którego rok w tęczowej koszulce był najlepszym w karierze.

Drugie miejsce zajmuje Cadel Evans, który w ?tęczy? zaliczył świetny ?ardeński tryptyk? oraz udane Giro d?Italia.

Polaka wyprzedził regularny Rui Costa, który podobnie jak Michał Kwiatkowski dobrze spisuje się w tygodniowych etapówkach oraz górzystych klasykach. Choć podobnie jak Polak miał nieco problemów w sezonie z tęczową koszulką na grzbiecie, ostatecznie dzięki lepszej postawie w jednodniówkach końca lata (Plouay i Quebeck) wyprzedził ?Kwiato?. Obu „klasyków” zdołał pokonać sprinter, Mark Cavendish. Brytyjczyk nie do końca odnalazł się w Teamie Sky, gdzie miał  stworzyć super duet z Bradleyem Wigginsem. Zaliczył jednak 15 zwycięstw, w tym po trzy w Giro d’Italia oraz Tour de France!

Ranking Mistrzów Świata:

Sezon Zawodnik Punkty
2015 Michał Kwiatkowski 1016
2014 Rui Costa 1067
2013 Philippe Gilbert 829
2012 Mark Cavendish 1150 (III)
2011 Thor Hushovd 794
2010 Cadel Evans 1596 (II)
2009 Alessandro Ballan 500
2008 Paolo Bettini 866
2007 Paolo Bettini 847
2006 Tom Boonen 2463 (I)
Related posts
In sport

Ranking kolarskich mistrzów świata, edycja 2022

To był bardzo trudny rok dla Juliana Alaphilippe’a. Mistrz Świata 2021 zmagał się z chorobami a gdy tylko dochodził do wysokiej dyspozycji, upadał doznając poważnych kontuzji. Swój drugi sezon w tęczowej koszulce kończy z dwoma…
Read more
HerosiIn sportKlasyki

Top 11 zwycięstw Michała Kwiatkowskiego

Michał Kwiatkowski to znakomity specjalista wyścigów klasycznych, oddany pomocnik zwycięzców Tour de France, niezastapiony w trudnych chwilach. Potrafi także wygrywać wymagające etapówki. Jego portfolio zawiera same cenne triumfy. Przeżyjmy to jeszcze raz i obejrzyjmy najważniejsze…
Read more
In sport

Ranking kolarskich mistrzów świata, edycja 2021.

Julian Alaphilippe kończy sezon spędzony w tęczowej koszulce z czterema zwycięstwami na koncie. Francuz prezentował nie tylko znakomitą dyspozycję, ale i niezwykłą charyzmę, która jest jego znakiem rozpoznawczym.
Read more