fbpx
In sport

Nie zdążyłem zgłodnieć

Cavendish, Quintana, Kittel, Kwiatkowski, Niemiec? Już? Przecież to dopiero styczeń a najlepsi zawodowcy rozpoczęli sezon. Czas, gdy kolarze odpoczywają zdecydowanie się skrócił, chwila oddechu dla kibiców również nie była długa.

W nieodległej przeszłości od połowy października do połowy lutego co najwyżej mogliśmy śledzić poczynania przełajowców. Sport to jednak biznes a ten nie znosi przestojów. W ten sposób sezon szosowy wydłuża się w szybko i skutecznie. Imprezy, które jeszcze niedawno były egzotycznym dodatkiem, dziś stają się pełnoprawnymi punktami w kalendarzu. Nawet, jeśli gwiazdy nie są w pełnej formie na trasach wyścigów rozgrywanych w okolicach zwrotników, sama ich obecność podgrzewa emocje bardziej niż południowe słońce.

Bez względu na to, czy to World Tour (jak w przypadku australijskiego Tour Down Under) czy wyścigi niższych kategorii, czy ekskluzywne, za pieniądze szejków (Oman, Katar, Dubaj), czy nieco chaotyczne jak Tour de San Luis w Argentynie, przyciągają naszą uwagę. Trudno obronić się przed zmasowanym atakiem komunikatów prasowych, relacji, zdjęć, twittów i streamingów. Emocje sportowe są być może i drugoligowe (trenujące gwiazdy vs lokalni herosi vs młodzi na dorobku), ale dostajemy jeszcze prezentacje nowych trendów, strojów, kolekcji sprzętu, prototypów.

W tym roku nie byłem głodny nowości, nie czekałem na Tour Down Under. Sam przed sobą mam cały czas ustaloną hierarchię wyścigów, i dla mnie te ważne zaczynają się na przełomie lutego i marca od Omloop Het Nieuwsblad. Mimo to, dałem się ponieść komunikacyjnej fali, przekonać marketingowcom i agencjom PR, że to, co dzieje się teraz na półkuli południowej ma znaczenie. Nawet, jeśli w podsumowaniu sezonu 2015 zasłużą na nie więcej niż dwa zdania. Od tego trendu nie ma już odwrotu. Sezon szosowy w wydaniu zawodowym trwa już teraz dwa miesiące dłużej. Dołóżmy do tego informacje o transferach, obozach przygotowawczych i nietypowych wyjazdach integracyjnych (jak choćby Tinkoff-Saxo na Kilimandżaro) i mamy zapewnioną kolarskie newsy na całe 12 miesięcy.

Zdjęcie okładkowe: Scott Caleja, flickr, CC BY 2.0

Related posts
In sport

Sponsor ma znaczenie

Świat sportu od dekad akceptuje brudne pieniądze w imię… no właśnie, w imię czego? To czas na odwrót od sponsorów z krajów autorytarnych.
Read more
In sport

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie kolarzy

Pierwszy etap Tour de Pologne 2020 zakończony drastyczną kraksą z udziałem Dylana Groenewegena, Fabio Jakobsena i innych kolarzy pokazał, jak bardzo nie potrafimy rozmawiać o takich sytuacjach.
Read more
In sport

Czy Ineos Grenadier zmieni kolarstwo?

Wykorzystanie drużyny kolarskiej do promocji nowej marki samochodu to ciekawe ćwiczenie, które zaplanował sobie koncern Ineos. Czy sponsor, który faktycznie chce coś zareklamować przy pomocy największych gwiazd pomoże zmienić ten sport?
Read more