fbpx

Nie przegap w ten weekend – ?Cała Polska jedzie dla Marka?

Europa ściga się o koszulki mistrzostw krajowych na szosie a elita mtb o tęczę w maratonie. Tymczasem dla naszych ?górali? ten weekend powinien być szczególny. W Gielniowie odbędzie się Memoriał Marka Galińskiego. Co jeszcze ważnego i ciekawego ma do zaoferowania rowerowy światek w ten weekend?

 

1. Mistrzostwa Krajowe

W Sobótce eksportowi kolarze: Michał Kwiatkowski i Bartosz Huzarski będą zmagali się z siłą krajowych ekip. Wyścigi o mistrzostwo są specyficzne a rozstrzygnięcia bywają zaskakujące. Czy drużyna CCC Polsat Polkowice będzie w stanie kontrolować wyścig i rozegrać go po swojemu by wyprowadzić jednego ze swoich kolarzy będących w wysokiej dyspozycji (Taciak? Marczyński?) na pierwsze miejsce? Czy może jeden z najlepszych obecnie specjalistów górzystych jednodniówek, Michał Kwiatkowski da radę obronić tytuł? Czy też koszulka trafi do Bartosza Huzarskiego? Dowiemy się tego w niedzielę około 17.30. Z kolei w piątek rywalizować będą juniorzy, juniorki oraz niepełnosprawni, zaś w sobotę kobiety i młodzieżowcy. Interesująco zapowiada się również rywalizacja w innych krajach. W Wielkiej Brytanii Mark Cavendish wszystkie siły rzuca na pierwszy etap Tour de France i nie pojedzie w mistsrzostwach. W Belgii niezłą formę zaprezentował ostatnio Philippe Gilbert, interesująco zapowiada się również wyścig w Niemczech i Francji. Część nowych mistrzów będzie mogła dumnie zaprezentować zdobytą koszulkę podczas Wielkiej Pętli, to wyjątkowy zaszczyt i spory prestiż.
Mistrzostwa Świata XCM 2013 w Austrii

2. Mistrzostwa Świata w maratonie MTB

Większość z nas mniej lub bardziej regularnie startuje w maratonach. Wyczynowe XCM to jednak inna bajka. Zawody zaliczane do kalendarza UCI to nie są imprezy masowe. Bierze w nich udział wąska grupa profesjonalistów, na listach wyników często nie ma nawet setki ludzi. Polityka federacji jest wciąż względem maratonów co najmniej niekonsekwentna, nie zmienia to faktu, że wyścigi długodystansowe doczekały się grona specjalistów na wysokim poziomie. Choć cyrk mtb po wczesnowiosennych startach na południowej półkuli przeniósł się do Europy, zawodnicy zainteresowani walką o tęczową koszulkę po raz kolejny narażeni są na koszty podróży do RPA. Znana miejscowość Pietermaritzburg będzie bowiem gospodarzem mistrzostw. Mężczyźni będą się ścigać na trasie liczącej 95km, kobiety 74km. Kandydatami do złota są Christophe Sauser, Jaroslav Kulhavy, ale o medal może się pokusić np. Karl Platt, Alban Lakata, Tim Bohme czy Leonardo Hector Paez. Polskę reprezentować będą Bartłomiej Wawak i Adrian Brzózka. Wśród pań kandydatek do ?tęczy? można upatrywać w gronie: Esther Suss, Blaza Klemencic, Annika Langwald, Sabine Spitz i Tereza Hurikova.
 

3. Memoriał Marka Galińskiego

Tragiczna śmierć ?Diabła? wstrząsnęła nami tej wiosny. W Gielniowie przygotowano dwa wyścigi: sobota to prawdziwe XC, niedziela to maraton. Zawodom przyświeca idea uczczenia pamięci najlepszego polskiego kolarza górskiego. Na liście startowej już teraz znajduje się wiele zacnych nazwisk. Więcej informacji znajdziecie na mtbopoczno.pl oraz w facebookowym evencie. Dobrze przejechany wyścig to chyba najlepszy sposób na uhonorowanie Marka Galińskiego.  

4. Puchar Polski w Maratonie i inne

Ścigać można się również w wielu innych miejscach. W sobotę w Małopolsce dwa konkurencyjne maratony: Skandia w randze Pucharu Polski w Bukowinie Tatrzańskiej oraz lider frekwencji, Bikemaraton w Myślenicach. Intrygują zawody na Podhalu: Czesław Lang pierwszy raz od dłuższego czasu proponuje swoim klientom start w górach. Co z tego wyniknie? Zobaczymy po weekendzie. Oprócz tego maraton Ligi Świętokrzyskiej w Łącznej, XC z cyklu Pucharu Szlaku Solnego w Spytkowicach a w niedzielę w Urlach Drużynowe Mistrzostwa Amatorów w maratonie. Ciekawa impreza, mająca już pewną tradycję, ale czy obroni się w natłoku innych zawodów podczas tego weekendu. Szosowcy-amatorzy mają w ten weekend mniej opcji do wyboru, za to w kalendarzach coraz więcej pojawia się triathlonów. Interesująco zapowiada się ten we Frydmanie, gdzie zawodnicy będą pływali w zalewie Czorsztyńskim a trasa rowerowa to solidny, górzysty odcinek, do tego z pięknymi widokami. Oby pogoda dopisała!