fbpx

Nie przegap na Tour de Pologne

Po emocjach związanych z Tour de France ciężko z podobnym zaangażowaniem skupić się na Tour de Pologne. Mimo wszystko wybrałem kilka momentów, które mam nadzieję sprostają oczekiwaniom i zbudują ciekawe, sportowe widowisko.

Kwiatomania

Michał Kwiatkowski po udanej wiośnie zakończonej wygraną w Amstel Gold Race nie może się odnaleźć. Podczas Tour de France jego forma nie była na tyle wysoka, by pozwolić mu na zwycięstwo etapowe. Mimo to, ?Kwiato? zabierał się w ucieczki, został uhonorowany czerwonym numerem dla najbardziej walecznego zawodnika danego dnia. Najważniejsze jednak, że jako pomocnik miał swój udział w trzech zwycięstwach swoich kolegów. Na trasie 17. etapu wycofał się by zebrać siły na drugą część sezonu.

Mistrz Świata będzie jedną z największych gwiazd w peletonie 72. Tour de Pologne. W teorii trasa jest dla niego: górzysta, ale nie przesadnie, zakończona jazdą indywidualną na czas. W formie z marca lub kwietnia Kwiatkowski byłby faworytem. Niestety teraz nie wiemy, w jakiej jest dyspozycji. Nawet, jeśli nie da rady powalczyć o zwycięstwo (powiedzmy sobie szczerze, każdy inny wynik będzie cenny pod względem zdobytych punktów, ale zostanie potraktowany jako porażka), i tak największym wyzwaniem dla niego będzie zajęcie się dziennikarzami i kibicami. Polski Mistrz Świata będący faworytem Naszego Narodowego Touru to wielkie wydarzenie, które może się już nigdy nie powtórzyć!

Marcel Kittel w poszukiwaniu formy

Sezon 2015 jest koszmarem dla Marcela Kittela. Niemiecki sprinter od początku roku ma problemy zdrowotne, nie załapał się do składu swojej drużyny Giant-Alpecin na Tour de France a na koncie ma tylko jedno, mało znaczące zwycięstwo w Australii. Tour de Pologne często jest wykorzystywany przez zawodników mających problemy z dyspozycją jako element powrotu do formy. W obliczu nienajlepszej obsady sprinterów, trzy pierwsze etapy wyścigu to trzy szanse dla Kittela. Jeśli wykorzysta choć jedną z nich, być może kolejnym krokiem będzie Vuelta a Espana i powrót na tron króla finiszu z peletonu.

Ściana płaczu Bukowiny

Określenie ?ściana płaczu? jest często nadużywane przez sprawozdawców komentujących Tour de Pologne. Ja płaczę, gdy słyszę o ?Ścianie Bukovina?, i patrzę na kamienny monument postawiony przy stromym podjeździe prowadzącym przez podhalański Gliczarów. Szkoda tego patosu, ponieważ etap na rundach z Bukowiny Tatrzańskiej przez Ząb i Gliczarów właśnie staje się powoli elementem charakterystycznym dla całego wyścigu. Trasa jest bardziej selektywna niż jej pierwowzór: runda przez karkonoski Orlinek, do tego tatrzański krajobraz jest pięknym tłem dla rywalizacji sportowców. Kilkanaście, może kilkadziesiąt sekund, które śmiały atak mocnego kolarza przynosi na mecie w Bukowinie to solidna zaliczka przed finałową jazdą na czas w Krakowie. Rok temu klasę na Podhalu pokazał Rafał Majka. W tym roku będziemy raczej liczyć na to, że Etixx-Quickstep i Michał Kwiatkowski utrzymają w ryzach peleton i mistrz świata nie straci za wiele przed próbą indywidualną.

https://twitter.com/BianchiBicycles/status/498178216792571904

Krakowski Rynek – najpiękniejszy stadion w Polsce

Doping, jaki licznie zgromadzeni kibice zgotowali rok temu Rafałowi Majce, gdy ten najpierw wyruszył z rampy na krakowski Rynku by po pół godziny znów się tam pojawić był imponujący. Mam nadzieję, że na taki sam w tym roku zasłuży ?Kwiato?, Przemysław Niemiec czy Tomasz Marczyński. Jeśli macie wolny weekend, wizyta w mieście, które może i nieco śmierdzi, ale tak poza tym ma wiele uroku jest niezłym pomysłem. Mam nadzieję, że partnerstwo Krakowa z Lang Teamem będzie trwało. Górzysty etap w Bukowinie w połączeniu z czasówką dzień później tworzą dobry zestaw, który nadaje charakteru całemu wyścigowi.

Tyle mojej zajawki. Zamierzam śledzić wyścig dzięki TVP, zarówno w telewizorku jak i dzięki streamingom TVP Sport. Tym razem ominę krakowski finał – choć kibicowanie kolarzom jest super, jednak przegrywa z czynnym uprawianiem sportu. Trasa Pucharu Polski w Tuchowie sama się nie objedzie ;). Tak czy inaczej zachęcam Was do wspierania naszego najważniejszego wyścigu. A po szczegółową zapowiedź: opisy etapów, prezentację zasad, klasyfikacji, listę faworytów i Polaków odsyłam do niezawodnych specjalistów z rowery.org.


Opublikowano

w

przez