fbpx

Poniedziałkowy skrót#18

Świetna jazda Bartłomieja Wawaka na mistrzostwach świata w RPA to w moim prywatnym rankingu wydarzenie nr 1 minionego weekendu. Przyglądam się też najciekawszym wynikom w mistrzostwach krajowych na szosie oraz śledzę lokalne wyścigi mtb. Analizuję również szanse Rafała Majki w roli pomocnika Alberto Contadora podczas Tour de France.

1. Mistrzostwa Świata w maratonie MTB

Szóste miejsce Bartłomieja Wawaka podczas maratonu w Pietermaritzburgu to piękny rezultat. Zawodnik JBG2 w doborowej stawce rywali przyjechał w ścisłej czołówce, m.in tuż przed Roelem Paulissenem (dwukrotny mistrz świata) czy Iliasem Periklisem (mistrz świata 2012). Zwyciężył Jaroslav Kulhavy przed Albanem Lakatą i Christophem Sauserem. Pierwsza trójka kobiet to Annika Langvad, Sabine Spitz i Tereza Hurikova. Patrząc na same nazwiska nie można już odmawiać maratonom prawa do równouprawnienia wśród konkurencji mtb. To naprawdę najwyższy poziom wyczynu. Co więcej, do RPA wybrali się niemal wszyscy zainteresowani, nie zwracając uwagi na koszty, co sugeruje ?koniec kryzysu?.

2. Koszulki rozdane

W Polsce mistrzostwo w wyścigu szosowym ze startu wspólnego wygrał Bartłomiej Matysiak z CCC Polsat Polkowice. Spośród rezultatów w innych krajach (listę znajdziecie np. tu) najciekawiej wygląda ten z Włoch, gdzie złoto i koszulkę w narodowych barwach zdobył Vincenzo Nibali. Lider Astany będzie więc walczył o wygraną w Tour de France odziany w biało-zielono-czerwony strój. Czy pomoże mu to w rywalizacji z Contadorem i Froomem? Z kolei piąty tytuł w karierze w Luksemburgu wygrał Frank Schleck. Dla niego i jego brata, Andy?ego ostatnie lata były nieudane, być może koszulka mistrza kraju doda sił w próbie odrodzenia. Tytuły obronili także Andre Greipel w Niemczech oraz, co nie dziwi, Peter Sagan na Słowacji. Z kolei Alejandro Valverde w Hiszpanii wygrał wyścig indywidualny na czas.

3. Rafał Majka w Tour de France

Grupa Tinkoff-Saxo w związku z toczącym się postępowaniem przeciwko Romanowi Kreuzigerowi (sprawa dotyczy nieprawidłowości w paszporcie biologicznym z lat? 2011-12) zmuszona została do zmiany w składzie na Wielką Pętlę. Alberto Contador potrzebuje klasowych górali do pomocy w górach, w składzie drużyny takim kolarzem jest Rafał Majka. Choć polski kolarz ma zaledwie 24 lata i w nogach mocno przejechane Giro d?Italia, zaliczy w tym roku drugi trzytygodniowy wyścig. Po początkowych obiekcjach, zaakceptował włączenie do pociągu Contadora i będziemy oglądali go na francuskich szosach. Jak więc widać, tym razem ekipa Olega Tinkowa szczerze wierzy w formę swojego lidera, poświęcając rezultaty innych zawodników w dalszej części sezonu. Tym samym w Tourze pojedzie aż pięciu Polaków: Kwiatkowski, Gołaś (obaj Omega Pharma Quick Step), Bodnar (Cannondale), Huzarski (NetApp Endura) i Majka właśnie. Inna kwestia to koszmarna inercja, charakteryzująca procedury w organizacjach antydopingowych.

4. W lokalnym MTB klęska urodzaju

Memoriał ?Jedziemy dla Marka? w Gielniowie został utrudniony przez ulewny deszcz, ale i tak na starcie stanęło sporo chętnych do uhonorowania pamięci najlepszego, polskiego kolarza górskiego. Anna Szafraniec i Łukasz Pihulak zwyciężyli w zawodach, w których oprócz elity wystartowała też spora (jak na XC) grupa amatorów. Tymczasem Czesław Lang w Bukowinie Tatrzańkiej zaskoczył uczestników swojego maratonu (w randze Pucharu Polski) uczciwą trasą mtb. Mariusz Kowal i Karolina Kozela zgarnęli komplet punktów do klasyfikacji. Opinie po zawodach są pozytywne, może więc Lang Team powróci do organizowania większej ilości imprez w górach? Tym bardziej, że póki co związek z Małopolską wygląda na udany, a możliwości ciekawych tras w tym regionie jest bez liku. W miniony weekend poza Skandią ścigano się tam bowiem również podczas Bike Maratonu w Myślenicach oraz na Pucharze Szlaku Solnego w Spytkowicach. Oba te wyścigi wygrał Bartosz Janowski z teamu Romet, co jest sporym wyczynem biorąc pod uwagę poziom trudności obu wyścigów.


Opublikowano

w

przez