fbpx

Loverove 08.09.2017

Loverove na piątek: poza Vueltą sporo rowerowych ciekawostek by dobrze rozpocząć weekend.

Froome odsyskał wigor

Po trudnych chwilach na Los Machucos Chris Froome odbudował bezpieczną przewagę nad Vicnezno Nibalim na pozornie łatwiejszym etapie. Włoch ewidentnie został „ugotowany” tempem na finałowym, krótkim wzniesieniu a dla odmiany rozpędzony przez kolegów z drużyny Froome pokazał dynamikę i skuteczność znaną z początkowych etapów Vuelty. Zwycięzcą etapu po ładnej akcji został zawodnik Lotto Soudal, Sander Armee. Wraz z dwoma wygranymi Tomasza Marczyńskiego, Belgijska grupa ma już na swoim koncie trzy odcinki tegorocznej Vuelty.

Na dwa górskie etapy przed końcem Froome ma 1’37” przewagi nad Nibalim, 2’17” nad Keldermanem, 2’29” nad Zakarinem i 3’34” nad Contadorem.

Ostatnie dwa dni w górach

Zaledwie 150km w piątek i tylko 117km w sobotę. Krótki dystans zwiastuje dynamieczne ściganie od startu, można się spodziewać rozgrzewki na trenażerach i szukania szansy zarówno przez uciekinierów jak i faworytów „generalki” tuż po podniesieniu flagi przez sędziego. Teoretycznie dzisiejszy odcinek do Gijon jest łatwiejszy, ale kilka premii górskich w tym ostatnia usytowana zaledwie 15km przed metą, do tego dość stroma (4,5km, 7,2%) może wproadzić selekcję.

A jutro? Jutro Angliru! Do tego poprzedzone dwoma wymagającymi wzniesieniami, z których decydujące mogą okazać się zjazdy. Tak czy inaczej walka o czerwoną koszulkę Vuelty rozstrzygnie się na podjeździe-potworze, uznawanym za jeden z najtrudniejszych na świecie. 12,5km o średniej stromiźnie ponad 10%, długich odcinkach kilkunastoprocentowych i „ściankach” przekraczających 20% w przedostatnim dniu zmagań ujawni najmniejsze objawy słabości. W poprzednich latach najmocniejsi kolarzy zyskiwali tam od kilkudziesięciu sekund do nawet trzech minut nad rywalami, zatem w klasyfikacji generalnej wszystko jest jeszcze możliwe.

Ile daje jazda na kole?

Jak wiele można zyskać jadąc 10cm za poprzedzającym kolarzem? Zobaczcie ciekawe wyniki badań przeprowadzonych w tunelu aerodynamicznym. Klik :)

Kurioza z Eurobike

Po „bikeporn” przyszła pora na rowerowe dziwactwa. Ekipa GCN prezentuje najbardziej egzotyczne pomysły zaprezentowane na najważniejszych targach sezonu:

Złóż sobie rower Nino Schurtera

Kolarskie puzzle, czyli zobaczcie jak powstaje sprzęt najlepszego zawodnika XC, zaczynając od najdrobniejszych elementów:


Opublikowano

w

przez

Tagi: