fbpx

Loverove 05.07.2017

Skandaliczne loverove, specjalnie dla Was:

1. Trzy rzeczy, które zapamiętamy po 4. etapie TdF 2017

  • Nie będzie rekordów: ani szóstej zielonej koszulki Sagana ani 34 zwycięstw Cavendisha
  • Wielki tour bez kontrowersji to nie wielki tour, ale jednak sędziowie poszli po bandzie bardziej niż kolarze
  • W całej, skomplikowanej sytuacji, najlepiej zachowują się sami kolarze, zachowując w powypadkowych wypowiedziach kulturę i dyplomację. W końcu zarówno Cavendish i Sagan to mistrzowie świata.

2. Co się wydarzyło, czyli wideoskróty

Samotna ucieczka  Guillaume’a Van Keirsbulcka (Wanty – Groupe Gobert), pościg peletonu, kraksy i wygrana Arnaud Demare’a. Zobaczcie kronikę etapu:

Oraz ostatni kilometr:

A także feralną kraksę, której skutkiem jest relegacja Sagana oraz złamana łopatka Cavendisha:

A co działo się na etapie „wewnątrz peletonu” możecie obejrzeć na montażu onboardów:

3. Analiza czy manipulacja?

Wideo analizujące klatka po klatce kolizję Cavendisha z Saganem, które od wczorajszego wieczora robi zawrotną karierę w kolarskich internetach tak naprawdę udowadnia jedną tezę: winę Byrtyjczyka i niewinność Słowaka:

 

Tymczasem z innych ujęć kamery sprawa jest mniej oczywista (choćby powyżej, w oficjalnym materiale ASO). Jak słusznie, po opadnięciu pyłu po bitwie zauważa coraz więcej komentatorów, niewątpliwie to był „incydent wyścigowy”, być może nawet faul, zatem pierwsza decyzja komisji sędziowskiej o przesunięciu na ostatnie miejsce oraz karze punktowej dla Sagana była słuszna. Wyrzucenie z wyścigu to konsekwencja zbyt drastyczna.

Nic więc dziwnego, że zespół Bora-Hansgrohe oprotestował ten werdykt. Na wyniki czekamy. Protest został odrzucony i Sagan jedzie do domu.

4. Skrucha i konfuzja

Po wypadku Peter Sagan wyraził skruchę, wyraźnie kolarze nie mają do siebie żalu.

https://www.youtube.com/watch?v=1V-bYwf4ixY

Sam Cavendish, choć doznał urazu, urazy do Słowaka nie żywi:

5. Niuans, który umknął w całym tym zamieszaniu

Wygrana Arnaud Demare w Vittel ma pewien, dodatkowy smaczek. Mistrz Francji z ekipy FDJ pokonał w rodzinnych okolicach lokalnego rywala, Nacera Bouhanniego. Sprawa jest o tyle ciekawa, że obaj kolarze kilka sezonów temu jeździli razem w FDJ, kierownictwo ekipy postawiło jednak na Demare’a. Bouhanni w poszukiwaniu wolności jako lider drużyny oraz skuszony przez pieniądze Cofidisu zmienił ekipę. Jednak to Demare pierwszy doczekał się etapowego zwycięstwa w Tour de France.

6. A tak to wyglądało na zdjęciach

Czyli top galeria od cyclingtips. Nie wiem, kiedy zdążycie to ogarnąć w tym natłoku materiałów, ale proszę :)

7. Plan na dziś: Piękne Panny

Drugi, po otwierającej wyścig czasówce w Dusseldorfie, ważny test dla zawodników walczących o czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej. Finałowy podjazd na „Płaskowyż Pięknych Panien” (La Planche des Belles Filles) to 5,9km o średniej stromiźnie 8,5%. Tak naprawdę jednak szosa pnie się o wiele bardziej ostro, średnią obniża wypłaszczenie niedaleko mety.

W 2014r Vincenco Nibali w tym miejscu zyskał 15″ przewagi nad Thibaut Pinotem, 20″ nad Alejandro Valverde i 22″ nad Romainem Bardetem. W 2012r Chris Froome przyjechał 2″ przed Cadelem Evansem i Bradleyem Wigginsem oraz 7″ przed Vincenzo Nibalim. Dziesiąty, Maxime Monfort stracił już prawie minutę.

Tym razem etap jest dość krótki (160km) a przed finałowym wzniesieniem nie ma tylu gór, co w 2014r. Można się spodziewać absurdalnie wysokiego tempa. Kto wygra, będzie musiał odpowiadać na pytania „dlaczego tak szybko podjechał”.

Trzymamy kciuki za Rafała Majkę. Oby sytuacja z Saganem nie wpłynęła negatywnie na naszego „górala”.

8. Hardcore na kobiecym Giro

Stromizna podjazdu na czasówce podczas „Giro Rosa” zaskoczyła wiele zawodniczek. Na profilu wyglądało to jak niewielka „zmarszczka”, tymczasem przed kolarkami wyrastała prawdziwa ściana. Niestety dla nas Katarzyna Niewiadoma zaliczyła na trasie upadek, przez co straciła ponad dwie minuty do zwycięskiej Annemiek van Vleuten. W klasyfikacji generalnej prowadzi Anna van der Breggen, Niewiadoma jest szósta.

A poniżej skrót najważniejszych wydarzeń, w tym ujęcia z rzeczonego podjazdu:

9. A teraz deser – pies dnia

Tak naprawdę wszystkie, powyższe wydarzenia, kontrowersje i emocje bledną przy tym jednym, jedynymi wideo. Tour de France: you do it wrong!

A post shared by 9GAG: Go Fun The World (@9gag) on


Opublikowano

w

przez

Tagi: