fbpx

Tour de France 2017 ? biała koszulka najlepszego młodzieżowca

To jedzie przyszłość. Podczas Tour de France w białej koszulce ścigają się najlepsi zawodnicy przed 26 rokiem życia. Wielu z nich w kolejnych sezonach walczy o podium kolejnych tourów a niektórzy nawet o wygranie Wielkiej Pętli.

Wschodzące gwiazdy

Klasyfikacja dla ?najlepszych młodzieżowców? prowadzona jest w Tour de France od 1975r. Co do zasady (z przerwami) jej lider jest wyróżniany białą koszulką. Trudno stwierdzić, co ma ona oznaczać, może niewinność?

Tak czy inaczej, o biel walczą zawodnicy, którzy rocznikowo mają mniej niż 26 lat, zatem podczas Wielkiej Pętli 2017 najstarsi mogą być urodzeni w 1992r.

Zasady rywalizacji w klasyfikacji młodzieżowej są takie same jak w klasyfikacji generalnej a jej lider i ostatecznie zwycięzca to ten z żółtodziobów, który zajmuje najwyższą lokatę w ?generalce?.

Trzy drogi

Zdobywców białej koszulki można podzielić na trzy grupy. Pierwsza, najbardziej pożądana to ta, do której zaliczają się młodzi zawodnicy, którzy przyjeżdżają na Tour zdobywać doświadczenie, często debiutując we francuskim wyścigu potwierdzają swój talent i zajmują wysokie miejsce w klasyfikacji by za rok, dwa lub trzy wrócić i wygrać całą imprezę.

Tak było np. z Marco Pantanim, Andym Schelckiem czy Gregiem Lemondem. Wśród obecnych pretendentów do triumfu w TdF (teraz lub za chwilę), którzy zdobywali ?biel? są m.in. Nairo Quintana i Thibaut Pinot. Nawet, jeśli nie wygrywali później Touru, to tak jak Ivan Basso czy Denis Menchov odnosili sukcesy na Giro.

Druga grupa to kolarze, którzy klasyfikację młodzieżową wygrywają przy okazji wygranej w klasyfikacji generalnej. Tak było z Laurentem Fignonem (wygrał i Tour i młodzieżówkę w swoim debiucie), Janem Ullrichem (wygrywał białą koszulkę trzy razy z rzędu: 1996,7,8 a w 1997r cały wyścig), wspomnianym Schleckiem (po odebraniu tytułu za doping Alberto Contadorowi w 2010r) czy właśnie Contadorem.

Dla Fignona i Contadora był to początek wielkiej kariery, dla Ullricha i Schlecka jej szczytowy moment.

Trzecia grupa to najlepsi młodzieżowcy, którzy po wygraniu białej koszulki nie potwierdzili zapowiadanych przez nią możliwości. Vladimir Karpets nie sprawdzał się jako lider na klasyfikację generalną. Z kolei Damiano Cunego największy sukces, czyli wygraną w Giro odniósł przed zwycięstwem w ?młodzieżówce? TdF a później nie nawiązywał już do tych osiągnięć. Niewykluczone, że podobny los spotka Tejaya van Garderena, który nie radzi sobie z presją w kolejnych wielkich tourach.
W tym miejscu warto wspomnieć dobrą jazdę Michała Kwiatkowskiego w 2013r. Polak, który debiutował wówczas w Wielkiej Pętli dość długo bronił białej koszulki przed Nairo Quintaną, ostatecznie zajmując w ?młodzieżówce? trzecie miejsce (wyprzedził go jeszcze Andrew Talansky, za to ?Kwiato? był przed Romainem Bardetem).

Kto wygra białą koszulkę Tour de France 2017?

W tym sezonie kandydatów do wygrania klasyfikacji młodzieżowej jest dwóch: Simon Yates z Orica-Scott i Louis Meintjes z UAE Emirates. Yates był w zeszłym roku szósty w mocno obsadzonej Vuelta a Espana a Meintjes ósmy w Tour de France.

Bukmacherzy wyżej oceniają szanse Meintjesa, natomiast myślę, że obaj kolarze mają bardzo porównywalne możliwości. W Criterium du Dauphine lepiej pojechał Meintjes, natomiast Yates wydaje się być bardziej błyskotliwy, chętniej atakujący i podejmujący ryzyko.

Zapewne zależnie od dyspozycji Rafała Majki, ale pewne szanse ma też Emanuel Buchman z Bora-Hansgrohe a w podobnej sytuacji do młodego Niemca jest też Pierre Latour z Ag2r, gdzie liderem jest Romain Bardet.

Na koniec jeszcze warto podać informację, że zwycięzca klasyfikacji młodzieżowej poza miejscem na podium w Paryżu wygrywa 20tys Euro. Sponsorem białej koszulki jest firma optyczna, Krys.


Opublikowano

w

przez