fbpx
HerosiIn sport

Cesarz charyzmy

Mario Cipollini – ikona kolarskiego sprintu przełomu XX i XXIw. Wybitny sportowiec, równie spektakularny na szosie co poza nią. Nie ukrywam, że jego postać robiła na mnie wielkie wrażenie. Tym chętniej zmierzę się z legendą.

Włoch uwodził. Sposobem jazdy, autorytetem, charyzmą i zdecydowaniem. Doprowadził do perfekcji metodę rozgrywania finiszu z peletonu polegającą na ustawianiu ?pociągu? kolejnych zawodników doprowadzających sprintera na idealnej pozycji na kilkaset metrów przed metą.

Szokował strojami, prowokował zachowaniem, intrygował wypowiedziami. Dobrze wyglądał, często wygrywał, był, i nadal jest, showmanem.

Gdy po zakończeniu kariery zaczął własnym nazwiskiem firmować rowery, napis ?MCipollini? na ramie zdobi konstrukcje równie efektowne i wulgarne co zawodnicza kreacja ich twórcy.

To wszystko, mniej więcej wiemy. Pytanie na dziś brzmi: faktycznie jak dobrym sprinterem był Mario Cipolini. Bo to, że swoją osobowością uwiódł tysiące fanów kolarstwa na całym świecie nie pozostawia najmniejszych wątpliwości.

Zacznijmy od najważniejszego, czyli rekordu zwycięstw etapowych w Giro d?Italia. We współczesnym sporcie, charakteryzującym się dalece posuniętą specjalizacją, poprawienie każdego osiągnięcia mistrzów z przeszłości to wielka sprawa.

Cipolliniemu sięgnięcie po 42 triumfy we włoskim tourze zajęło 14 lat (1989-2003). Ostatnie etapy wygrywał w bólach i niewiele zabrakło, by Binda pozostał najskuteczniejszym kolarzem w historii Giro d?Italia.

Przed podobnym wyzwaniem w najbliższych sezonach będzie stał Mark Cavendish. Brytyjczyk będzie się zmagał z poprawieniem rekordu Eddy?ego Merckxa w Tour de France. Jeśli do pięciu brakujących mu triumfów na etapach ?Wielkiej Pętli? dołoży jeszcze pięć w innych, wielkich tourach (Vuelta lub Giro), wyprzedzi Cipolliniego w klasyfikacji obejmującej wszystkie trzytygodniówki.

Cavendisha przywołałem nie bez powodu. Podobnie jak Cipollini był mistrzem świata, podobnie jak Włoch zwyciężył w Mediolan-Sanremo i podobnie jak on potrafi sobie radzić na niektórych, brukowanych klasykach.

Dla kolejnej generacji kolarzy to właśnie zawodnik z wyspy Manx jest punktem odniesienia, tak jak dekadę wcześniej był nim Cipollini.

Choć ?Super Mario? był niewątpliwe super-sprinterem, miał w swojej karierze gorsze i lepsze chwile, znajdował też rywali równie skutecznych w pewnych obszarach co on w innych.

Erik Zabel, choć nie tak spektakularny, potrafił wygrać Mediolan-Sanremo aż 4 razy i 3 razy w Paryż-Tours (oba klasyki to raj dla sprinterów) a do tego brylował na etapach Tour de France, gdzie aż sześć razy triumfował w klasyfikacji punktowej, podczas gdy Cipollini zrobił to tylko raz.

Z kolei Oscar Freire sięgnął trzykrotnie po tęczową koszulkę mistrza świata a Alessandro Petacchi potrafił wygrać aż dziewięć etapów podczas jednego Giro, podczas, gdy Mario ?tylko? sześć.

Warto wreszcie zwrócić uwagę na fakt, że co do zasady, biorąc zwłaszcza pod uwagę czasu, w których ścigał się Cipollini, udawało mu się unikać większych ognisk dopingowego smrodku. Nie oznacza to oczywiście, że Mario był najczystszym z czystych, sukcesu na tym polu należy raczej szukać w jego statusie gwiazdy. Tak czy inaczej, poza chwilowym zamieszaniem wokół afery Puerto jego wizerunek nie był raczej związany z poważnymi aferami.

Dziedzictwem włoskiego sprintera są oczywiście zwycięstwa, rekordy i mistrzostwo świata, ale prawda jest taka, że w pamięci fanów zapisał się nie tylko dzięki wynikom sportowym a dzięki charyzmie i charakterowi.

Można być mistrzem, nie będąc przy tym gwiazdą. Można być rekordzistą, a nie pobudzać wyobraźni tłumów. Postać Mario Cipolliniego przyciągała widzów na trasy wyścigów i przykuwała fanów przed telewizorami, wpatrzonych w rozpędzony, czerwony a później ?pasiasty? pociąg rozprowadzający Włocha w drodze po kolejne triumfy.

Zdjęcie okładkowe: Eric HOUDAS, wikimedia commons, CC BY SA 3.0

Related posts
HerosiIn sportKlasyki

Top 11 zwycięstw Michała Kwiatkowskiego

Michał Kwiatkowski to znakomity specjalista wyścigów klasycznych, oddany pomocnik zwycięzców Tour de France, niezastapiony w trudnych chwilach. Potrafi także wygrywać wymagające etapówki. Jego portfolio zawiera same cenne triumfy. Przeżyjmy to jeszcze raz i obejrzyjmy najważniejsze…
Read more
In sport

Od sezonu do sezonu

Wraz z prezentacją Tour de France 2022, zmierzamy od podsumowania sezonu 2021: obfitującego w ekscytujące rekordy i wzruszające powroty do przewidywania wydarzeń w kolejnym roku. 
Read more
In sport

Ranking kolarskich mistrzów świata, edycja 2021.

Julian Alaphilippe kończy sezon spędzony w tęczowej koszulce z czterema zwycięstwami na koncie. Francuz prezentował nie tylko znakomitą dyspozycję, ale i niezwykłą charyzmę, która jest jego znakiem rozpoznawczym.
Read more