fbpx

Poradnik sympatycznego kolarza

Zawody rowerowe wszyscy bierzemy na serio, ale mimo wszystko to wciąż – tylko i aż – forma spędzania wolnego czasu. Róbmy więc to w miłej atmosferze. Bo warto :)

Jasne, czasem trafi się przykre indywiduum, które zrobi „wiochę”, w nagrodę za co trafi na fejsika lub nawet na youtube. To jednak wyjątki. Na wyścigi kolarskie, obojętne czy mtb czy szosowe tak naprawdę przyjeżdżają wartościowi i kulturalni ludzie. W ferworze walki zdarza się jednak zapomnieć o podstawowych zasadach. Wybrałem kilka najważniejszych.

1. Nie śmieć

Po prostu. Nie rzucaj bidonami do rowów, opakowanie po żelu włóż z powrotem do kieszonki, przebitą dętkę zabierz ze sobą.

2. Stań tam, gdzie twoje miejsce

Wykaż się wyobraźnią. Ustaw się na starcie z tymi, z którymi pokonasz większość dystansu. Ułatwisz życie innym i sobie. Przepychanki na pierwszych kilometrach są niebezpieczne i często kończą się poważnymi kontuzjami.

3. Zrób drogę

Nie musisz rozwijać czerwonego dywanu przed szybszym zawodnikiem, ale jeśli jest miejsce, to możesz mu ustąpić. To nie boli.

4. Graj fair

Nie skracaj trasy, nie jedz tego, co zabronione, nie zajeżdżaj drogi.

5. Współpracuj

Jeśli będziesz się cały dystans wieźć na kole, nikt cię nie polubi. A więcej nóg do pracy to wyższa średnia oraz krótszy czas spędzony na trasie. Jak chcesz pojeździć dłużej - wybierz dystans "giga".

6. Trzymaj ręce na kierownicy

Nie odpychaj, nie popychaj, nie przepychaj. O tak oczywistych sprawach jak ?nie uderzaj?, bo za to grozi sąd chyba nie muszę pisać, prawda?

7. Pomóż, gdy trzeba

Ok, wszyscy jesteśmy na zawodach i nikt nie przyjechał, by rozdawać prezenty. Ale jeśli widzisz, że ktoś leży, to zapytaj, czy jest ok. Jeśli sprawa wygląda jakkolwiek groźnie, zatrzymaj się i sprawdź a gdy trzeba, wezwij pomoc. Trudno, najwyżej przegrasz wyścig. Odrobina empatii jeszcze nikogo nie zabiła. Jej brak - a i owszem. Bidonem czy pompką też się możesz czasem podzielić.

8. Nie bluzgaj (za bardzo)

W emocjach każdemu mogą puścić nerwy. Bywa, że solidne ?kurwa? zastępuje tysiąc słów i rozwiązuje sytuację. Nie zmienia to faktu, że miło będzie, jeśli od czasu do czasu zapanujesz nad własnym językiem.

9. Nie kombinuj

https://www.youtube.com/watch?v=8YXy-iCUhV4 Po prostu staraj się jechać szybko. Zwycięzcą jest ten, kto najlepiej się przygotował i miał trochę szczęścia. Pokrętne plany podboju świata zostaw myszom laboratoryjnym.

10. Krótko mówiąc: nie bądź bucem.

To powinno wystarczyć.


Opublikowano

w

przez

Tagi: