fbpx
In sport

Europa w odwrocie

Globalizacja kolarstwa trwa. Po pierwszych, ważnych sprawdzianach sezonu 2017, honoru ?tradycyjnych? nacji zawodowego peletonu bronią jedynie Francuzi. W natarciu: Kolumbia i Australia.

Paryż-Nicea i Tirreno-Adriatico wygrali odpowiednio Sergio Henao i Nairo Quintana. Cztery pierwsze miejsca rankingu World Tour zajmują Richie Porte, Rohan Dennis, Quintana i Henao.

Patrząc na liczbę zwycięstw, prowadzi Francja przed Australią i Kolumbią, głównie dzięki wygranym lokalnych kolarzy w lokalnych wyścigach, choć trzeba im oddać, że Arnaud Demare i Julian Alaphilippe pokazali dobrą formę w Paryż-Nicea.

Kolarze z Kolumbii, czy, szerzej, z Ameryki Południowej nie mogą już być traktowani jako egzotyka. Są obecni w peletonie od 30 lat a ostatnich pięć to eksplozja talentu i potencjału zawodników z kraju kawy, kondorów i kokainy.

https://twitter.com/BMCProTeam/status/841691651173167104

Podobną karierę robią wśród zawodowców Australijczycy. Mają nie tylko swoją grupę (Orica – Scott), ale i kilka gwiazd w innych ekipach, kolarzy zarówno dojrzałych jak i zdolną młodzież.

Oczywiście, należy wziąć poprawkę na fakt, że zarówno Australijczycy jak i Kolumbijczycy mają nieco inaczej ułożony sezon, w związku z czym w rankingu narodowym w pierwszym kwartale roku mieli więcej szans na osiągnięcie dobrych wyników (podobnie jak Francuzi), ale tak naprawdę otwarcie 2017 potwierdza dobrze znaną i obserwowaną tendencję.

Włosi, Hiszpanie, Belgowie są w odwrocie, kolarstwo się zglobalizowało, sukcesy odnoszą Amerykanie, Brytyjczycy, Australijczycy, Słowianie, Skandynawowie, nadchodzi czas Afrykańczyków. Francuzi na pokolenie mogące nawiązać do największych sukcesów musieli czekać trzy dekady, mimo kilku zawodników z potencjałem trudno jednoznacznie wskazać następców Contadora, Valverde i Rodrigueza a Włosi, cóż, Włosi mimo Nibalego czy Aru nie mają nawet grupy World Tour ze swoją, własną licencją.

Related posts
In sport

Moc Sagana vs show Contadora

Peter Sagan przed zbliżającym się Mediolan – Sanremo wydaje się być w wielkiej formie. Z kolei Alberto Contador nadrabia walecznością a rywali póki co skutecznie ucisza Nairo Quintana. Paryż-Nicea i Tirreno-Adriatico, czyli pierwsze, naprawdę ważne…
Read more
In sport

Dlaczego co roku czekam na Paryż-Nicea?

Pierwsza, ważna etapówka sezonu. Pierwszy raz, gdy gwiazdy wielkich tourów ścigają się na serio. Do tego symboliczne porzucenie zimy w środkowej Francji na rzecz ciepła i słońca lazurowego wybrzeża. Paryż-Nicea to jedna z najbardziej wyczekiwanych…
Read more
In sport

Pięć powodów, dla których musisz śledzić Paryż-Nicea

Europejska część World Touru rozpoczyna się w ten weekend. Paryż-Nicea, ?wyścig ku słońcu? to jedna z najważniejszych etapówek w sezonie. Oglądanie go od lat sprawia mi sporą przyjemność i jest jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów…
Read more