fbpx
Casual

Włączmy przełaje do X-Games

Kolarstwo to tradycyjny, olimpijski sport. Równocześnie ma w sobie olbrzymi potencjał ekstremalny: prędkość, wypadki, wpływ warunków atmosferycznych, obcowanie z trudno dostępnym terenem… Zimowa odmiana wyścigów rowerowych, przełaje, raczej nigdy nie trafią do programu ?prawdziwych? igrzysk. Może by więc włączyć je do programu zimowych X-Games?

Z przełajami jest spory problem. Zawody rozgrywane są zimą, ale co do zasady nie na śniegu. A konkurencje na zimowych Igrzyskach Olimpijskich muszą być ?zimowe?. Czyli zawodnicy mają rywalizować właśnie na lodzie lub śniegu.

Przełaje kojarzą się raczej z błotem, ewentualnie piachem. Śnieg to pewnego rodzaju anomalia a zgodnie z przepisami temperaturą graniczną dla rozgrywania zawodów jest -15 stopni. Zatem zimowe IO raczej odpadają.

Cyclocross, choć mocno niszowy – patrząc na czołówkę pucharu świata interesują się nim właściwie tylko mieszkańcy Beneluxu – zdobywa sobie popularność jako sposób na spędzenie kolarskiej zimy, między innymi w USA i Wielkiej Brytanii.

Tam przełaje są traktowane nie tylko jako sport wyczynowy, ale po prostu jest na nie moda.

Do tego CX ma spory potencjał ?ekstremalny?, rozrywkowy i ?viralowy?. Widzieliście pewnie ?błotną maskarę? na ostatnich mistrzostwach USA. Z kolei wideo/gif z kolarzem wyskakującym w pełnym pędzie na schody wzbudza respekt nie tylko wśród fanów przełajów czy sportu rowerowego. To typowy viral, o którym marzy każdy marketingowiec.

Swoje pomysły na zawody przełajowe miewa też RedBull. Ich ?Velodoux? czyli hybryda CX i XC z udziałem gwiazd obu dyscyplin.

Super sprawą jest też ?przełaj trzech szczytów? czyli maraton CX, z którego ?epickie? zdjęcia co jesień ekscytują fanów kolarstwa na całym świecie.

Krótkie, dynamiczne zawody rowerowe w wymagającym terenie, czyli ?Eliminator? XC nie do końca się sprawdziły. W przeciwieństwie do sprintów w biegach narciarskich nie odniosły sukcesu i w zasadzie umarły jako odrębna dyscyplina.

https://www.youtube.com/watch?v=6YWpxzu066U

Przełaje mają to wszystko, co XCE, plus większą dynamikę, zmagania z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i niebanalny, unikatowy sprzęt. Przy drobnych modyfikacjach (skrócenie czasu rywalizacji, bardziej ?miejska? sceneria, zaplanowane zawody na przygotowanej, zaśnieżonej trasie?) mają niemal wszystko, by stać się elementem programu X-Games. Bo właściwie dlaczego nie!

Zdjęcie okładkowe: musume miyuki, flickr, CC BY SA 2.o

ZOSTAŃ PATRONEM XOUTED

O tym, co to jest Patronite, do czego służy i czemu właściwie proszę Was o wsparcie przeczytacie tutaj. A klikając w banner poniżej możecie zobaczyć mój profil i zrobić zrzutę na dobrą treść o kolarstwie:

Related posts
loverove

Loverove 30.01.2017

Poniedziałkowe loverove z podsumowaniem kolarskiego weekendu: 1. Skróciki z przełajów Po pierwsze mistrzem świata elity w cyclocrossie został Wout Van Aert. Obronił tytuł sprzed roku. Ostatnio mistrzostwo dwa razy z rzędu zdobywał Zdenek Stybar w…
Read more
DopingIn sport

Stała czujność

Każde zahaczenie pedałem o kamień w sezonie 2017 wzbudza podejrzenia. Po dopingu farmakologicznym przyszła pora na śledzenie anomalii sprzętowych. Po eliminacji przełajowego Pucharu Świata we włoskiej miejscowości Fiuggi na celowniku internetowych ogarów węszących podstęp znalazł…
Read more
loverove

Loverove 09.01.2017

Początek tygodnia z loverove i dobrym zestawem rowerowych newsów, specjalnie dla Was: 1. Wszyscy mistrzowie przełajów W esktremalnych, zimowych warunkach w Sławnie najlepsi w przełajowych mistrzostwach Polski byli Magdalena Sadłecka i Marek Konwa. Przez dwa…
Read more