fbpx

Loverove 09.12.2016

Loverove na piątek. Tym razem na poważnie.

1. Weekend wyborczy

Tak, to jest ten weekend. Już jutro poznamy nowego prezesa Polskiego Związku Kolarskiego. Kandydują: obecny prezes, Wacław Skarul oraz Dariusz Banaszek, Andrzej Domin i Andrzej Kita. Kawał dobrej roboty wykonała ekipa mtb-xc.pl, przepytując kandydatów na temat oceny i ich planów wobec kolarstwa górskiego.

Ich wypowiedzi znajdziecie w osobnych wpisach:

– Darek Banaszek – http://bit.ly/2goP5zi
– Andrzej Domin – http://bit.ly/2gGddvf
– Andrzej Kita – http://bit.ly/2gfgrEP
– Wacław Skarul – http://bit.ly/2h0H58k

A ja swoje trzy grosze w temacie wyborów dorzucę po południu.

2. Chaos w UCI

BRIAN COOKSON.jpg
By Humpty77Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Cóż, możemy czasem ponarzekać sobie na PZKol, ale przykład idzie z góry. UCI, czyli nadrzędnej federacja kolarska zajmującej się organizacją niemal całego sportu rowerowego na świecie daleko jest do „dobrych praktyk” zarówno w kwestii wprowadzania nowych regulacji i przepisów jak i komunikacji. Jeszcze kilka dni temu organizatorzy największych imprez szosowych, wielkich tourów i klasyków, podjęli decyzję o zmniejszeniu liczby zawodników w drużynach. Tymczasem UCI ustami swojego prezesa, Briana Cooksona twierdzi, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Dla równowagi, szef RCS Sport, czyli Giro d’Italia, Mauro Vegni uważa, że jak najbardziej w jego wyścigach pojedzie mniejsza liczba kolarzy. Całe to zamieszanie uderza w samych zawodników, ich drużyny i sponsorów. Do pierwszego wyścigu cyklu World Tour 2017 pozostało zaledwie… 39 dni.

3. Marne 30 milionów funtów…

Brytyjskie kolarstwo ma problem. Ponieważ tamtejszy sport jest w dużej części finansowany przez narodową loterię, zmniejszenie wypływów ze sprzedanych kuponów skutkuje ograniczeniem dotacji na sport. W związku z tym będzie 9% mniejsze finansowanie a co za tym idzie, dotacja dla British Cycling wyniesie… 30 milionów funtów w czasie przygotowań do Igrzysk w Tokio 2020. To nieco mniej niż w czasie przygotowań do Rio, gdy budżet wynosił nieco ponad 30 milionów funtów. Dla porównania, między Sydney a Atenami British Cycling dostało 5,4mln. Dodatkowo federacja kolarska na Wyspach była sponsorowana przez korporację medialną Sky, której miejsce będzie zastępował bank HSBC.

W Rio de Janeiro brytyjscy kolarze zdobyli 12 medali, co było 18% liczby wszystkich zdobytych przez poddanych Królowej krążków. W tamtejszym związku kolarskim zrzeszonych jest 125tys. członków.

4. Droga na skróty

Teoretycznie w sporcie, by osiągnąć sukces, trzeba czasu. Mimo wszystko ekipa GCN proponuje zestaw treningów, które powinny dość szybko podnieść wasze osiągi:


Opublikowano

w

przez