fbpx
HerosiIn sport

Lider w opałach

Poobijany i cierpiący Alberto Contador to wyzwanie dla jego pomocników i całej ekipy Tinkoff. Cel, na osiągnięcie którego wszyscy pracowali przez wiele miesięcy ucieka. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Po piątym etapie Touru i pierwszych poważniejszych podjazdach hiszpański mistrz traci do głównych rywali: Chrisa Froome?a czy Nairo Quintany 1?21?. To nie jest strata nie do odrobienia, ale stawia Contadora w trudnej sytuacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że konkurenci jadą aktywnie, są mocni i poza Richiem Porte uniknęli jakichkolwiek problemów.

To oznacza, że Alberto Contador, jeśli obrażenia, których doznał podczas kraks w dwóch pierwszych dniach Wielkiej Pętli nie są dość poważne, będzie musiał, mając 34 lata, pojechać najlepszy wyścig w życiu by te straty odrobić.

Podczas końcówki etapu prowadzącego przez Masyw Centralny, Rafał Majka znalazł się w ucieczce, pozostali pomocnicy, poza Romanem Kreuzigerem odpadli z peletonu, gdy tempo zaczęła nadawać ekipa Movistar a Czech, drugi obok Majki kluczowy ?gregario? Contadora nie oglądając się na swojego lidera trzymał koło Froome?a i Quintany.

Efekt był taki, że Hiszpan drugi raz w tym wyścigu stracił cenne sekundy, co stawia go w trudnej sytuacji, jeśli nadal myśli o wygraniu żółtej koszulki.

Owszem, rok temu podczas Giro d?Italia Contador również leżał, co więcej, nie tylko się poobcierał, ale doznał kontuzji barku a mimo to był w stanie pokonać kolarzy Astany i wygrać cały wyścig, ale mimo wszystko trudno dziś sobie wyobrazić, by miał taki wyczyn powtórzyć.

Kolejnym elementem układanki jest fakt, że ekipa Tinkoff po sezonie 2016 przestaje istnieć, w związku i wygląda na to, że morale w ekipie nie jest na najwyższym poziomie.

W tym momencie warto przypomnieć sytuacje, w których lider drużyny z jakiś powodów niedomagał a mimo to drużyna wspierała go do samego końca.

By nie szukać daleko, część kariery Sylwestra Szmyda przebiegła pod znakiem jazdy dla Damiano Cunego, który zawodził oczekiwania i fanów i drużyny a polski pomocnik pozostawał przy nim w najtrudniejszych chwilach.

Mam też w pamięci Alexa Zulle, który podczas hiszpańskiej Vuelty nie trafił z formą i choć jego szanse dawno przepadły, do końca był asekurowany przez Piotra Brożynę.

Mający problemy z dojściem do dawnej dyspozycji Marco Pantani, pod koniec swojej kariery (a zarazem życia), zawsze miał przy sobie grupę wiernych i oddanych pomocników i przyjaciół, eskortujących go nawet wtedy, gdy ?Pirat? nie był w stanie utrzymać się w grupie, ewidentnie niedomagał a w tunelu porażki nie było widać jakiegokolwiek światełka nadzieci.

Tym bardziej dziwi fakt, że Contador, który mimo wszystko wyścigu jeszcze nie przegrał został sam. Czy to oznacza, że Roman Kreuziger, który w 2013r mimo przegranej sprawy wspierał go do samego końca postanowił jechać na własne konto? A może sam Contador wie, że z planów wygrania tegorocznego Touru nic już nie zostało i uwolnił swoich kolegów z obowiązku pomocy?

Wierzę, że ktoś taki jak Alberto Contador nie złoży broni i jeśli tylko będzie w stanie, spróbuje powalczyć a jeśli zwycięstwo nie będzie możliwe, wprowadzi nieco dynamiki i zamieszania w czołówce. Sytuacja w grupie Tinkoff jest więc tym bardziej ciekawa do obserwowania i jest interesującym przypadkiem do zapamiętania.

Related posts
In sport

Michał Paluta - rozmowa dla Strefy Rowerowej

Szosowy Mistrz Polski, uczestnik hiszpańskiej Vuelty, który w sezonie 2022 przesiadł się na rower górski i został maratończykiem.
Read more
In sport

Bartosz Huzarski - wywiad dla Strefy Rowerowej

Moim gościem w „Strefie Rowerowej” był Bartosz Huzarski. Ikona polskiego kolarstwa, gregario, znany uciekinier, uczestnik wielkich tourów.
Read more
HerosiIn sportKlasyki

Top 11 zwycięstw Michała Kwiatkowskiego

Michał Kwiatkowski to znakomity specjalista wyścigów klasycznych, oddany pomocnik zwycięzców Tour de France, niezastapiony w trudnych chwilach. Potrafi także wygrywać wymagające etapówki. Jego portfolio zawiera same cenne triumfy. Przeżyjmy to jeszcze raz i obejrzyjmy najważniejsze…
Read more