fbpx
In sport

Średniej klasy wyścig poszukiwany!

Na starcie ?Po Sloveniji? czyli ?Dookoła Słowenii?, etapówki kategorii 2.1 staje sześć drużyn World Touru i kilka czołowych ekip Pro Continental. W ich składach nazwiska takie jak Cavendish, Viviani, Intxausti, Poljański, Modolo czy Bole. x.1 to kategoria, którą jeszcze niedawno miało kilka wyścigów w Polsce.

W skrócie i dla przypomnienia. Wyścigi w kolarskim kalendarzu podzielone są na ?World Tour? oraz ?Kontynentalne?. W kalendarzu World Tour królują wielkie Toury, pozostałe wyścigi etapowe i jednodniowe są w nieznacznym stopniu zróżnicowane punktacją, ale zasady są takie same. Startują w nich wszystkie zespoły World Touru plus ekipy z ?dziką kartą?.

Wyścigi kontynentalne dzielą się na etapowe i jednodniowe, o czym informuje nas pierwsza cyfra w kategorii wyścigu. 1.x to klasyk, jednodniówka, 2.x to etapówka. Następnie mamy do czynienia z trzema kategoriami imprez: x.HC to najwyższa klasa, następnie mamy x.1 i x.2.

Jak więc widać 2.1 to wyścig etapowy z drugą od dołu kategorią w międzynarodowym kalendarzu. Ale to to wciąż impreza dla zawodowców, w którym mogą startować zespołu World Touru, Pro Continental (?2 liga?) i Continental (?3 liga?).

Wyścigów ?pierwszej kategorii? jest sporo a wśród nich znajdziemy m.in. takie zawody jak Volta a Algarve, Vuelta a Andalucja, Settimana Internazionale Coppi e Bartali, Giro dell’Appennino czy Rund um Köln, a także jeden ze sprawdzianów przed Tour de France, czyli Route du Sud.

W Polsce obecnie nie mamy żadnej imprezy tej kategorii. Jeszcze nie tak dawno ?jedynkę? posiadały: ?Szlakiem Grodów Piastowskich?, ?Wyścig Solidarności i Olimpijczyków? oraz ?Memoriał Henryka Łasaka?, obecnie z kategorią x.2.

Nie chodzi o to, żeby niepotrzebnie ekscytować się faktem, ze Cavendish czy Viviani pościgają się o etapowe zwycięstwa w Słowenii a Paweł Poljański będzie tam liderem zespołu Tinkof. Mamy przecież swój Tour de Pologne, który jest imprezą ważniejszą, wyżej punktowaną i co roku na starcie pojawia się spore grono bardzo zacnych nazwisk.

Sęk w tym, że naszemu kolarstwu przydałby się dodatkowy bodziec w postaci wizyty konkurentów z zagranicy i jakiejkolwiek relacji w światowych i polskich mediach.

Tyle tylko, że kategoria x.1 przyznana w pierwszym sezonie po przerwie, lub po raz pierwszy w ogóle, nie gwarantuje obecności nawet najsilniejszych ekip Pro Continental.

Co więcej, myśląc o awansie trzeba pomyśleć nie tylko o budżecie na wymagane regulaminem nagrody, sędziów i inne opłaty wymagane przez UCI, ale również o marketingu, PR i zaproszeniach dla gwiazd lub choćby czołowych ekip Pro Conti i jednej-dwóch z World Touru.

Tak czy inaczej, choć póki co nasz rodzimy kalendarz nie wygląda imponująco i można mówić o pewnym regresie, wydaje się, że jest miejsce na przynajmniej jedną, dwie imprezy wyższej kategorii niż x.2. Jasne, problemy zawsze są takie same: pieniądze i zasoby ludzkie, ale z drugiej strony, skoro mamy gwiazdy światowego formatu, kiedy mamy ?Narodowy Projekt Rozwoju Kolarstwa?, który ma wychowywać ich następców, trzeba powiedzieć wprost: jeśli nie teraz, to chyba nigdy.

Zdjęcie okładkowe zrobiłem w 2014r na „Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa”, tradycyjnym prologu Małopolskiego Wyścigu Górskiego, imprezy, która zdecydowanie zasługuje na coś więcej niż kategoria 2.2

Related posts
In mind

Pumptrack przy każdym orliku?

Pora na zwrot polskiego kolarstwa w stronę bardziej dostępnego, tańszego, atrakcyjnego i przynoszącego więcej korzyści. Budujmy pumptracki!
Read more
In sport

Pierwszy sezon CCC w World Tourze

Dwudzieste miejsce w rankingu UCI i sześć zwycięstw to dorobek zespołu CCC w sezonie 2019. Przejęcie finansowania zespołu Jima Ochowicza przez Dariusza Miłka skróciło drogę do upragnionego startu polskiej drużyny w Tour de France. Pora więc na ocenę i podsumowanie tegorocznej przygody ekipy CCC w World Tourze.
Read more
In sport

Reset w PZKol

?Seksafera?, konflikt z ministerstwem, zwolnienie prominentnego działacza a w tle długi i odchodzący sponsorzy. Nowe wybory prezesa lub zarząd komisaryczny. Cokolwiek się wydarzy, Polski Związek Kolarski czekają poważne zmiany. Kwestię tożsamości ?byłego dyrektora sportowego, zwolnionego…
Read more