fbpx

Średniej klasy wyścig poszukiwany!

Na starcie ?Po Sloveniji? czyli ?Dookoła Słowenii?, etapówki kategorii 2.1 staje sześć drużyn World Touru i kilka czołowych ekip Pro Continental. W ich składach nazwiska takie jak Cavendish, Viviani, Intxausti, Poljański, Modolo czy Bole. x.1 to kategoria, którą jeszcze niedawno miało kilka wyścigów w Polsce.

W skrócie i dla przypomnienia. Wyścigi w kolarskim kalendarzu podzielone są na ?World Tour? oraz ?Kontynentalne?. W kalendarzu World Tour królują wielkie Toury, pozostałe wyścigi etapowe i jednodniowe są w nieznacznym stopniu zróżnicowane punktacją, ale zasady są takie same. Startują w nich wszystkie zespoły World Touru plus ekipy z ?dziką kartą?.

Wyścigi kontynentalne dzielą się na etapowe i jednodniowe, o czym informuje nas pierwsza cyfra w kategorii wyścigu. 1.x to klasyk, jednodniówka, 2.x to etapówka. Następnie mamy do czynienia z trzema kategoriami imprez: x.HC to najwyższa klasa, następnie mamy x.1 i x.2.

Jak więc widać 2.1 to wyścig etapowy z drugą od dołu kategorią w międzynarodowym kalendarzu. Ale to to wciąż impreza dla zawodowców, w którym mogą startować zespołu World Touru, Pro Continental (?2 liga?) i Continental (?3 liga?).

Wyścigów ?pierwszej kategorii? jest sporo a wśród nich znajdziemy m.in. takie zawody jak Volta a Algarve, Vuelta a Andalucja, Settimana Internazionale Coppi e Bartali, Giro dell’Appennino czy Rund um Köln, a także jeden ze sprawdzianów przed Tour de France, czyli Route du Sud.

W Polsce obecnie nie mamy żadnej imprezy tej kategorii. Jeszcze nie tak dawno ?jedynkę? posiadały: ?Szlakiem Grodów Piastowskich?, ?Wyścig Solidarności i Olimpijczyków? oraz ?Memoriał Henryka Łasaka?, obecnie z kategorią x.2.

Nie chodzi o to, żeby niepotrzebnie ekscytować się faktem, ze Cavendish czy Viviani pościgają się o etapowe zwycięstwa w Słowenii a Paweł Poljański będzie tam liderem zespołu Tinkof. Mamy przecież swój Tour de Pologne, który jest imprezą ważniejszą, wyżej punktowaną i co roku na starcie pojawia się spore grono bardzo zacnych nazwisk.

Sęk w tym, że naszemu kolarstwu przydałby się dodatkowy bodziec w postaci wizyty konkurentów z zagranicy i jakiejkolwiek relacji w światowych i polskich mediach.

Tyle tylko, że kategoria x.1 przyznana w pierwszym sezonie po przerwie, lub po raz pierwszy w ogóle, nie gwarantuje obecności nawet najsilniejszych ekip Pro Continental.

Co więcej, myśląc o awansie trzeba pomyśleć nie tylko o budżecie na wymagane regulaminem nagrody, sędziów i inne opłaty wymagane przez UCI, ale również o marketingu, PR i zaproszeniach dla gwiazd lub choćby czołowych ekip Pro Conti i jednej-dwóch z World Touru.

Tak czy inaczej, choć póki co nasz rodzimy kalendarz nie wygląda imponująco i można mówić o pewnym regresie, wydaje się, że jest miejsce na przynajmniej jedną, dwie imprezy wyższej kategorii niż x.2. Jasne, problemy zawsze są takie same: pieniądze i zasoby ludzkie, ale z drugiej strony, skoro mamy gwiazdy światowego formatu, kiedy mamy ?Narodowy Projekt Rozwoju Kolarstwa?, który ma wychowywać ich następców, trzeba powiedzieć wprost: jeśli nie teraz, to chyba nigdy.

Zdjęcie okładkowe zrobiłem w 2014r na „Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa”, tradycyjnym prologu Małopolskiego Wyścigu Górskiego, imprezy, która zdecydowanie zasługuje na coś więcej niż kategoria 2.2


Opublikowano

w

przez