fbpx

A może by tak weekend w Gorcach?

Dawno nie jeździłem w Gorcach, dlatego też najbliższy weekend spędzę ścigając się w okolicach Nowego Targu na zawodach organizowanych przez Cezarego Zamanę i Mazovia MTB. W sobotę (25.06) w planach jest coś wyjątkowego, czyli Uphill na Turbacz a w niedzielę (26.06) maraton, którego trasa również zahacza o najwyższy szczy Gorców. Taka kumulacja prezentuje się jak ?mini etapówka? i solidna porcja jazdy w górach.

Idea, by zawody pod nazwą ?Mazovia? zagościły na Podhalu jest być może trochę pokrętna, ale trzeba przyznać, że przynajmniej nie można będzie zawodom odmówić rangi ?MTB?.

W napakowanym po brzegi kalendarzu imprez niestety zawsze zdarza się tak, że jakieś zawody ze sobą kolidują. W ten weekend rozgrywany jest Uphill na Śnieżkę, najbardziej klasyczny wyścig tego typu w Polsce, zatem podjazd na Turbacz staje trochę w cieniu ?legendy?. Z kolei w czasie, gdy chętni do wspinania się na szczyt w Gorcach, niedaleko będzie organizowany maraton z serii Cyklokarpaty w Zakopanem.

Mazovia_Turbacz_plakat

Tak czy inaczej, po tym, jak sprawdziłem, co miał do zaproponowania Lang Team w Bukowinie Tatrzańskiej, jadę zobaczyć, jak z górami poradzi sobie ekipa Cezarego Zamany.

Faktem jest, że wyjątkowe imprezy sportowe buduje się latami, zatem przed debiutującym w tym roku podjazdem na Turbacz jeszcze długa droga, za to fajnie będzie pojawić się na pierwszych takich zawodach w Gorcach. 12km pod górę i wjazd na wysokość ponad 1300m n.p.m. brzmi jak spore wyzwanie, tym bardziej, że póki co na uphillach szło mi średnio. Trasę na szczyt Turbacza wytyczono z leżącej niedaleko Nowego Targu miejscowości Waksmund.

Z kolei w niedzielę w pobliskiej Łopusznej wystartują maratończycy. To będzie kolejna eliminacja Pucharu Polski (druga z rzędu rozgrywana w prawdziwych górach), można się więc spodziewać czołówki specjalistów wyścigów długodystansowych.

mapka_Łopuszna

Jeśli nie macie licencji elity, to wyboru poza liczącym 78km dystanem Giga (na którym rozegrany zostanie PP) do wyboru będą jeszcze Mega (48km), Fit (24km) i Hobby (9km). Zawodnicy z Giga i Mega wjeżdżają na Turbacz. Wygląda na to, że będzie to najwyższy szczyt, na który w tym roku wjadą maratończycy u nas w kraju (jeśli się mylę, poprawcie mnie :) ).

Takie ?combo?: sobotni uphill plus niedzielny maraton składa się na ?mini etapówkę?. Jeśli ktoś planuje starty w tego typu imprezach tego lata (np. w Gwieździe Południa), to może być fajny sposób na sprawdzenie swojej formy, umiejętności regeneracji z dnia na dzień.

Przede wszystkim weekend w Gorcach to solidna porcja jazdy w górach, na którą nie mogę się doczekać!

Szczegóły dotyczące Uphillu na Turbacz znajdziecie TUTAJ
Informacje o Mazovia MTB Martathon w Łopusznej czekają na Was TU


Opublikowano

w

przez