fbpx

Dekada wystarczy, by zmienić krajobraz

Gdy Czesław Lang uruchomił w 2007r swoją serię maratonów sponsorowanych przez Skandię, byłem niemal pewny, że ten fakt wyraźnie wpłynie na naszą scenę mtb. W międzyczasie ja de facto przestałem jeździć w zawodach długodystansowych za to masowe imprezy Langa rozpoczynają swój dziesiąty sezon.

Choć tę dekadę temu redagowałem wiele informacji prasowych a w bikeWorld.pl przetwarzałem wiele podobnych materiałów, szczerze wierzyłem, nie tylko zresztą ja, że Lang ze swoją ekipą to będzie prawdziwy ?game changer?.

Wówczas synonimem prawdziwego ścigania na rowerach górskich było Grand Prix MTB, pod kolejnymi nazwami sponsorów tytularnych (Żywca, Skody, na koniec BPH). To dzięki tym imprezom kadra narodowa zdobywała gros punktów UCI, a co za tym idzie było jej łatwiej na zawodach zagranicznych.

Początkowo Maratony połączono we wspólne weekendy z wyścigami XCO, splendor gwiazd: Mai Włoszczowskiej, Marka Galińskiego, mocnych Rosjan, Ukraińców czy Czechów spływał na wybierających Skandię amatorów. Chodzież, Szczawno Zdrój czy Jelenia Góra oferowały bardzo fajne warunki do ścigania i tamtejsze eliminacje wspominam naprawdę dobrze.

Rodzima scena maratonowa cały czas ewoluuje, jedne imprezy pojawiają się, inne znikają, jeszcze inne zmieniają swój charakter. Zawody organizowane przez Lang Team budzą sporo kontrowersji, ponieważ łączą dwa, zupełnie odrębne światy. Z jednej strony to próba realizacji misji ?kolarstwa dla wszystkich?, rekreacyjnych imprez kierowanych do całych rodzin i rowerzystów, którzy nigdy wcześniej nie brali udział w tego typu wydarzeniu. Z drugiej to obecność sportowców wyczynowych, którzy ścigają się przed (de facto nieobecnymi na innych zawodach) kamerami telewizji o nagrody wymiernej wartości.

Warto podkreślić, że w ramach ?Skandii? przez cztery lata organizowany był Puchar Polski w maratonie mtb z pulą nagród, o ile dobrze pamiętam ok. 50tys zł w każdym z sezonów i to w formie o wiele bardziej przystępnej niż plecaki, druciane opony lub lampki. Do wzięcia była po prostu gotówka, wystarczyło ?tylko? szybko jeździć na rowerze.

Z perspektywy, której nabrałem będąc poza głównym nurtem, ekhm, dyskursu nad kondycją polskich maratonów widzę jedno. Jeśli zawody nie mają oficjalnej kategorii UCI czy choćby PZKol, bez względu na to, czy mają 3000m przewyższenia po błocie w środku gór, czy są masowym wydarzeniem rowerowym na obrzeżach jednej z aglomeracji, ich ranga jest stricte umowna i zależy od subiektywnej oceny uczestników. Drugim, wymiernym argumentem jest zaangażowanie mediów a Lang Team zawsze ma ze sobą telewizję, dzięki czemu o jego imprezach wiedzą nie tylko uczestnicy.

W tym roku zostałem zaproszony do grona partnerów medialnych maratonów Lang Teamu. To miłe, jestem jedynym blogerem w tym zestawie. Zapewne więc będę Wam przypominał o kolejnych, nadchodzących imprezach, zarówno mtb jak i szosowych.

Z mojego punktu widzenia ciekawie zapowiadają się dwie kwestie. Pierwsza z nich to kolejne marki, jakimi operuje organizator w sezonie 2016. Całość nazywa się: Maratony Rowerowe Lang Team. W ramach tej serii wydzielono Skandia Maraton Lang Team a eliminacja w Bukowinie Tatrzańskiej ma swojego sponsora tytularnego: BUKOVINA Lang Team Maraton MTB. Do tego dochodzą zawody dla szosowców-amatorów, czyli Lang Team Race, z których dwa tworzą wspólne weekendy z maratonami mtb. Znalezienie spójnej komunikacji dla wszystkich tych imprez to z pewnością spore wyzwanie.

Oprócz tego najbardziej wymagające z maratonów mtb (te, wobec których nie ma wątpliwości co do ich charakteru): w Krakowie i Gdańsku (obie Skandia Maraton Lang Team) oraz Bukowinie Tatrzańskiej (BUKOVINA Lang Team Maraton MTB) zaliczane będą do Pucharu Polski w Maratonie MTB. Ponieważ mimo wszystko wierzę w celowość zorganizowanego i zinstytucjonalizowanego sportu wyczynowego, to właśnie tym eliminacjom będę przyglądał się najbardziej.

Sam planuję pojawić się dwa razy na Maratonach Lang Teamu. W Krakowie pojadę jako opiekun młodzieży niepełnosprawnej na Mini (więc proszę mi tu nie pisać, że ?mini to nie maraton?) a o tym, jak wygląda ściganie na maratonie w Polsce postaram się sobie przypomnieć w Bukowinie, na którymś z właściwych dystansów. Dwie imprezy w niedalekiej odległości od domu to w sam raz, w końcu regionalny patron, to regionalny patron ;).

Maratony Rowerowe Lang Team_layout edycje 2016

Poniżej znajdziecie oficjalną notkę prasową i terminarz Maratonów Rowerowych Lang Team:

ROWEROWA PRZYGODA Z ATRAKCJAMI DLA KAŻDEGO

16 kwietnia w warszawskim Wilanowie rozpocznie się tegoroczny cykl Maratonów Rowerowych Lang Team. W sumie odbędzie się siedem maratonów, w tym cztery edycje Skandia Maraton Lang Team. Zawody w Krakowie, Gdańsku i BUKOVINIE zostaną włączone do klasyfikacji Pucharu Polski i będą elementem kwalifikacji do reprezentacji Polski na imprezy rangi mistrzowskiej. W uroczystej prezentacji wzięli udział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team, Paweł Ziemba, Prezes Zarządu Skandia Życie TU oraz Dorota Stalińska z fundacji Nadzieja. Prezentację poprowadził spiker Tour de Pologne Dariusz Maląg.

W tym roku cykl siedmiu maratonów dla amatorów i zawodowców organizowany jest pod nazwą Maratony Rowerowe Lang Team. W ramach cyklu zostaną rozegrane cztery wyścigi Skandia Maraton Lang Team, a także BUKOVINA Lang Team Maraton, Krokowa Lang Team Maraton i Kwidzyn Lang Team Maraton. Idea wszystkich zawodów jest niezmienna od samego początku, czyli od 2007 roku ? promocja kolarstwa i jazdy na rowerze, propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku oraz promocja najpiękniejszych miejsc naszego kraju. W maratonach wystartować może każdy, niezależnie od wieku i umiejętności ? wystarczy mieć rower i kask. Dla wszystkich przygotowane zostały trzy dystanse (Mini, Medio i Grand Fondo), a najmłodsi mogą spróbować sił na Paradzie Rodzinnej ? niedługiej rundzie, którą mogą pokonać sami lub w asyście rodziców. W ubiegłym roku we wszystkich edycjach na starcie stanęło w sumie ponad osiem tysięcy uczestników, co było rekordowym osiągnięciem. ?Bardzo się cieszę z rosnącej popularności kolarstwa. Według badań to właśnie jazda na rowerze jest główną formą aktywnego wypoczynku Polaków. Jestem dumny, że wielu z nich startuje w naszych imprezach, to ogromny powód do satysfakcji. A także dowód na to, że coraz więcej Polaków zaczyna realizować swoje pasje, dbać o zdrowy styl życia i uprawiać sport.? ? mówi Dyrektor Generalny Lang Team Czesław Lang.

Pierwsza edycja Skandia Maraton Lang Team odbędzie się 16 kwietnia w warszawskim Wilanowie. Ciekawa, nadwiślańska trasa powinna być znakomitą inauguracją sezonu. Kolejne zawody odbędą się w Krakowie, gdzie w ubiegłym roku na starcie pojawiło się około 1800 zawodników. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się maraton w Gdańsku, bo kolarze walczą tam na bardzo wymagającej trasie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Prawdziwym wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych zawodników powinien być BUKOVINA Lang Team Maraton, wyścig w wysokich górach, dobrze znanych uczestnikom Tour de Pologne Amatorów. W lipcu zapraszamy nad morze na wakacyjną edycję Krokowa Lang Team Maraton. Wrzesień to finałowa edycja Skandia Maraton Lang Team w zielonej Dąbrowie Górniczej, a w październiku odbędzie się kończący cały cykl Kwidzyn Maraton Lang Team. ?Skandia Maraton Lang Team to nie tylko wyścigi rowerowe, ale przede wszystkim impreza sportowa na najwyższym poziomie ? stanowiąca rozrywkę, a przede wszystkim promująca aktywny styl życia. Bardzo się cieszę, że Skandia Życie TU po raz kolejny może być współorganizatorem tej wspaniałej imprezy. Trzymamy kciuki za uczestników wyścigu, którzy, jestem pewien, i w tym roku dostarczą nam prawdziwych sportowych emocji.? ? powiedział Paweł Ziemba, Prezes Zarządu Skandia Życie TU.

Do udziału w zawodach można się zapisywać przez internet na stronie www.skandiamaraton.pl oraz www.maratonylangteam.pl. Zgłoszeń można również dokonywać w Biurze Zawodów w miasteczku wyścigu. Wśród nagród dla najlepszych zawodników są kolarskie stroje Quest, zestawy produktów energetycznych Vitarade, akcesoria i osprzęt rowerowy Shimano, zegarki Festina, opony CST, bagażniki rowerowe Thule i kolarskie nagrody od Harfa Harryson. Podczas wszystkich edycji będzie także rozgrywana Premia Shimano z dodatkowymi nagrodami.
Trzy z tegorocznych edycji Maratonów Rowerowych Lang Team ? w Krakowie, Gdańsku i BUKOVINIE ? będą zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w maratonach MTB. Dodatkowo maratony w Krakowie i Gdańsku będą częścią kwalifikacji do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy. Jak tłumaczył Andrzej Piątek, Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Kolarskiego do reprezentacji zakwalifikują się dwie zawodniczki i dwóch zawodników najwyżej sklasyfikowani w rankingu stworzonym na podstawie wyników uzyskanych w trzech maratonach, w tym dwóch Skandia Maraton Lang Team w Krakowie i Gdańsku. Natomiast BUKOVINA Lang Team Maraton będzie stanowił podstawę do zakwalifikowania się do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w maratonie MTB.

Ten sezon Skandia Maraton Lang Team to także kolejna edycja akcji Pozytywne Obroty, która bezpośrednio łączy się z zaangażowaniem Skandii Życie TU S.A. we wspieranie kultury rowerowej w Polsce. W ramach hasła „Nakręć się z nami na bezpieczeństwo” zostaną zrealizowane liczne działania mające na celu promocję odpowiedzialnego zachowania na drodze. W utworzonych podczas SMLT specjalnych strefach Pozytywnych Obrotów, będzie można wykręcić kilometry na trenażerze, a następnie „przekazać je” wybranej szkole podstawowej. Placówka w danym regonie, która zbierze najwięcej głosów otrzyma nagrodę specjalną ? szkolenie z bezpieczeństwa prowadzone przez Dorotę? Stalińską? z fundacji Nadzieja. Wszystkie szkoły biorące udział w akcji otrzymają natomiast pakiety bezpieczeństwa (zestaw odblasków i materiały edukacyjne) dla młodych rowerzystów i pieszych. ?Bardzo cieszę się, że po raz kolejny możemy nawiązać współpracę przy akcji Pozytywne Obroty. Dzięki niej jesteśmy w stanie szerzyć wiedzę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród najmłodszych. Dodatkowo, w ramach projektu, otrzymują oni od nas także pakiet odblasków – zwiększających ich widoczność.? ? mówi Dorota Stalińska. Akcję można wesprzeć także przez aplikację Endomondo. Do Pozytywnych Obrotów przyłączają się również uczestnicy SMLT ścigający się na trasie. Liczba „wykręconych” przez nich kilometrów zostanie przeliczona na wsparcie ogo?lne fundacji Nadzieja.

KALENDARIUM Maratonów Rowerowych Lang Team 2016:
16.04 Skandia Maraton Lang Team Warszawa Wilanów
07.05 Skandia Maraton Lang Team Kraków
21.05 Skandia Maraton Lang Team Gdańsk
11.06 BUKOVINA Lang Team Maraton MTB
30.07 Krokowa Lang Team Maraton MTB
17.09 Skandia Maraton Lang Team Dąbrowa Górnicza
01.10 Kwidzyn Lang Team Maraton MTB

Zdjęcie okładkowe: materiały prasowe Organizatora, Szymon Gruchalski


Opublikowano

w

przez