fbpx
Thibaut Pinot rozgrzewający się przed startem etapu Etoile de Besseges. Fot. Matpib, wikimedia commons, CC BY SA 4.

Thibaut Pinot – kolarz kompletny?

Ostatnim Francuzem, który wygrał Tour de France był w 1985r Bernard Hinault. Czy dwudziestosześcioletni Thibaut Pinot może dla gospodarzy odczarować Wielką Pętlę?

Solidna postawa Pinot w Tirreno-Adriatico to najważniejsze wydarzenie otwierających europejski sezon etapówek. Owszem, dla Gerainta Thomasa wygranie Paryż-Nicea to ważny krok w karierze. Druga lokata Alberto Contadora tamże potwierdza, że Hiszpan jest dobrze przygotowany do sezonu a jego droga do żółtej koszulki Tour de France jest otwarta. Druga lokata Petera Sagana w T-A oraz znakomita postawa w jeździe na czas Fabiana Cancellary w połączeniu z mocnymi Gregiem Van Avermaetem oraz Zdenkiem Stybarem zwiastują ciekawy sezon klasyków.

Jednak to nie oni, a właśnie Thibaut Pinot, choć bez wygranej, jest zwycięzcą pierwszych dni marca. Dlaczego?

Olbrzymia praca jaką w ostatnich miesiącach wykonał i on i jego koledzy z ekipy FDJ w kwestii jazdy na czas jest kluczową zmianą, która może odmienić losy wielkich tourów w najbliższych sezonach.

To, że Pinot znakomicie radzi sobie pod górę, wiedzieliśmy. Ma na swoim koncie górskie etapy Tour de France, Tour de Suisse czy Tour de Romandie. Od najmłodszych lat był anonsowany jako ?Wielka Nadzieja Francuzów?, ale po początkowych sukcesach (emocjonująca wygrana w Porrentruy podczas Wielkiej Pętli 2012), gdzieś się pogubił. Nie wytrzymywał psychicznie, miewał poważne problemy na zjazdach.

Przełom nastąpił w sezonie 2014, gdy podczas nerwowego i pechowego dla wielu kolarzy Tour de France Pinot nie tylko nie stracił czasu na brukach (do których nawet nie dojechał Froome) czy na mokrych zjazdach w Wogezach (gdzie odpadł Contador), ale też znakomicie spisywał się w górach, gdzie zawsze był w ścisłej czołówce, w zasadzie bez większych kryzysów. Co ważne, decydującą o miejscach na podium czasówkę pojechał znakomicie, notując dwunasty rezultat, dzięki czemu zajął trzecie miejsce w całym wyścigu i pierwsze w klasyfikacji młodzieżowej.

Rok temu u progu Tour de France świetnie spisał się w Szwajcarii, gdzie w imponującym tempie pokonał podjazd w Solden. Wielką Pętlę 2015 zapamięta zapewne z mieszanymi uczuciami. Stracił czas podczas pierwszego, nerwowego tygodnia oraz w Pirenejach, natomiast w końcówce przeszedł do ataku i wygrał etap z metą na Alpe d?Huez.

Sezon 2016 rozpoczął bardzo pewnie. W Volta a Algarve na czas pojechał na poziomie Alberto Contadora, w górach jechał równo z Hiszpanem oraz z Fabio Aru. W próbie indywidualnej bardzo dobrze spisał się podczas Etoile de Bessages, gdzie wygrał z doświadczonymi rodakami: Peraud i Chavanelem (zajął trzecie miejsce w całym wyścigu).

?Wyścig dwóch mórz?, czyli Tirreno-Adriatico nie dał co prawda odpowiedzi na pytanie, jak Pinot spisuje się w tym sezonie w wyższych górach, ale trudno wątpić, by w tej dziedzinie u Francuza nastąpił jakiś regres. Ważne jest jednak co innego. Kolarz FDJ zaliczył kolejny, bardzo solidny występ w jeździe na czas: indywidualnie dzięki czasówce awansował na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej a wraz z kolegami z drużyny uzyskał trzeci wynik w próbie zespołowej a ta specjalność często jest kluczem do sukcesu w wielkich tourach.

Co ważne, jeśli przyjrzymy się jego wynikom w imprezach jednodniowych, Pinot może nie jest ich mistrzem, ale potrafi się odnaleźć w takich zawodach jak np. Mediolan-Turyn (rok temu czwarte miejsce) czy u progu tego sezonu GP Marsylii.

Wygląda więc na to, że Francuzi, wykazując się najwyższą cierpliwością, doczekali się materiału na wielkiego zwycięzcę. Pinot ma bowiem wszystko, by walczyć o najwyższe cele. Biorąc pod uwagę, że urodził się w 1990r, należy się spodziewać, że jego czas dopiero nadejdzie. Wskazywanie go jako zwycięzcy jednego z wielkich tourów w najbliższych latach nie jest szczególnie odkrywcze, ale kto wie, może to właśnie on w końcu wygra dla Francuzów ich narodowy wyścig. Jeśli nie w tym roku, to za dwa lub trzy. A jeśli nie Tour, to przynajmniej Giro.

Zdjęcie okładkowe: Thibaut Pinot rozgrzewający się przed startem etapu Etoile de Besseges. Fot. Matpib, wikimedia commons, CC BY SA 4.0


Opublikowano

w

,

przez