fbpx

Damski World Tour prezentem na dzień kobiet?

Wyścigiem Strade Bianche rozpoczyna się kobiecy UCI WorldTour. To nowy rozdział w historii damskiego kolarstwa, pytanie tylko, czy ta chwila będzie w jakikolwiek sposób przełomowa?

Poza tym, że rower jako taki, nazywany nawet ?maszyną wolności? był jednym z symboli emancypacji kobiet na przełomie XIX i XXw, współcześnie sytuacja nie jest szczególnie ciekawa.

Damskie wyścigi są słabo eksponowane, sytuacja finansowa zarówno imprez jak i grup zawodowych jest nieciekawa, a korporacyjnych sponsorów chcących wydawać pieniądze i reklamować się dzięki tej dyscyplinie można szukać ze świecą.

Nagrody, o jakie walczą panie na swoich zawodach są niemal anegdotyczne. W 2014 główną nagrodą w ?Giro Rosa? czyli najważniejszej etapówce dla kobiet było? 500? (tak, pięćset euro). Dla porównania jeden dzień w koszulce lidera męskiego Giro d?Italia przynosił jej właścicielowi 1000?.

Całe szczęście zawodniczki zaczęły się upominać o swoje i od niedawna widoczne jest pewne ożywienie. Od dwóch lat w dniu zakończenia Tour de France, przed finiszem zwycięzcy ?Wielkiej Pętli? rozgrywany jest ?La Course?, czyli kobiecy wyścig, transmitowany przez telewizję, z uczciwą obecnością w branżowych mediach, sponsorami i nagrodami. W cieple żółtej koszulki i letniego słońca szansa na to, że kobiece kolarstwo nieco się ożywi zdecydowanie rośnie.

La partenza della corsa ciclistica Strade Bianche Women Elite da San Gimignano a Siena, 7 marzo 2015. ANSA/CLAUDIO PERI
La partenza della corsa ciclistica Strade Bianche Women Elite da San Gimignano a Siena, 7 marzo 2015. ANSA/CLAUDIO PERI

Podobny projekt powstał przy okazji Vuelta a Espana (?La Madrit Challenge?, właścicielem Vuelty jest ASO, odpowiedzialne za Tour de France i ?La Course?), w Polsce Czesław Lang ?wydłuża? Tour de Pologne o kobiecą wersję swojego wyścigu.

Dla podtrzymania trendu i dalszego rozwoju damskiego kolarstwa, władze dyscypliny podjęły decyzję o powołaniu marki UCI Women?s World Tour. Choć idea ?męskiego? World Touru w zasadzie upadła, w przypadku wyścigów kobiecych wydaje się być sensowna.

Kobiecy World Tour zastępuje i rozwija Puchar Świata, rozszerzając klasyfikację, prestiż i obecność w mediach z dziesięciu jednodniówek na większą liczbę, bardziej różnorodnych imprez.

W skład wspólnie punktowanej, nazwanej i posiadającej spójną identyfikację wizualną serii wejdzie 17 wyścigów: 4 etapowe, 12 jednodniowych oraz drużynowa czasówka.

W kalendarzu znajdą się uznane imprezy takie jak Walońska Strzała, Dookoła Flandrii czy kobiece Giro, ale też, napędzane entuzjazmem Anglosasów Dookoła Kalifornii, brytyjski Aviva Tour czy Prudential Ride London.

Pełny terminarz UCI Women’s WorldTour prezentuje się tak:

1 – Strade Bianche, ITA – 05/03/16
2 – Women’s WorldTour Ronde van Drenthe, NED – 12/03/16
3 – Trofeo Alfredo Binda – Comune di Cittiglio, ITA – 20/03/2016
4 – Gent-Wevelgem In Flanders Fields, BEL – 27/03/16
5 – Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres, BEL – 03/04/16
6 – La Fl?che Wallonne Féminine, BEL – 20/04/15
7 – Tour of Chongming Island, CHN – from 06/05/16 to 08/05/16
8 – Amgen Tour of California, USA – from 19/05/16 to 22/05/16
9 – Philadelphia International Cycling Classic, USA – 05/06/16
10 – Aviva Womens Tour, GBR – from 15/06/16 to 19/06/16
11 – Giro d’Italia Internazionale Femminile, ITA – from 01/07/16 to 10/07/16
12 – La Course by Le Tour de France, FRA – 24/07/16
13 – Prudential Ride London, GBR – 30/07/15
14 – Crescent Vargarda UCI Women’s WorldTour, SWE – 19/08/16
15 – Crescent Vargarda UCI Women’s WorldTour TTT, SWE – 21/08/16
16 – GP de Plouay-Bretagne, FRA – 27/08/16
17 – LA MADRID CHALLENGE By La Vuelta, ESP – 11/09/16

W każdej z imprez ma wystartować przynajmniej 20 zespołów, jednym z celów serii World Tour jest włączenie do ścigania na wysokim poziomie możliwie dużej liczby kolarek.

Osiem z tych wyścigów ma być transmitowana na żywo przez telewizję, pozostałe UCI zaprezentuje na swoim kanale youtube. Póki co będzie to więc porównywalne bardziej z oprawą, jaką dostają wyścigi mtb niż męskie imprezy szosowe, ale od czegoś trzeba zacząć.

Tour de Pologne kobiet póki co nie ma w World Tourze, ale znając Czesława Langa, należy się spodziewać rychłego awansu naszego wyścigu do tego grona.

Biorąc pod uwagę, że możemy się pochwalić sporą grupą utalentowanych zawodniczek, nasze damskie kolarstwo ma szansę stać się znaczącą siłą w zawodowym peletonie, zatem wsparcie w postaci wyścigu z kalendarza World Tour będzie mile widziane.

Sezon 2016 panie rozpoczynają z ?wysokiego C?. Choć mają już za sobą kilka niżej punktowanych wyścigów, pierwsza edycja World Touru debiutuje w pięknych okolicznościach przyrody, czyli na toskańskich ?Białych Drogach?.

La moto della tv alla partenza della corsa ciclistica Strade Bianche Women Elite da San Gimignano a Siena, 7 marzo 2015. ANSA/CLAUDIO PERI
La moto della tv alla partenza della corsa ciclistica Strade Bianche Women Elite da San Gimignano a Siena, 7 marzo 2015. ANSA/CLAUDIO PERI

?Strade Bianche? to impreza, która mimo krótkiej historii (pierwszy, męski wyścig zawodowców zorganizowano w 2007r, kobiecy rok temu) budzi wielkie emocje ze względu na nietypową trasę w stylu vintage. Poprowadzona jest po wzgórzach w okolicach Sieny, wykorzystuje charakterystyczne, szutrowe drogi w tym rejonie. Dzięki temu Strade Bianche szybko awansował do grona klasyków, interesują się nim media, kibice a na starcie chętnie staje wiele gwiazd.

W tym roku wśród mężczyzn zobaczymy m.in. Michała Kwiatkowskiego, Zdenka Stybara, Petera Sagana, Alejandro Valverde, Vincenzo Nibalego, Fabiana Cancellarę czy Grega Van Avermaeta. Z kolei damski peleton poprowadzą Katarzyna Niewiadoma, Lizzie Armistead, Pauline Ferrand Prevot, Anna Van Der Breggen, Eva Lechner, Elisa Longho Borgini. Prowizoryczną listę startową znajdziecie tutaj.

Pula nagród wciąż jest niewielka, ale zwyciężczyni zabierze do domu 1128?. Zawsze to jakiś krok do przodu.

Zdjęcia: materiały prasowe RCS


Opublikowano

w

przez