fbpx

Studenci na Filipiny!

Nie, nie chodzi o to, by wysyłać uczniów szkół wyższych jak najdalej stąd, choć być może część społeczeństwa ma takie fantazje. Za to, nieco niespodziewanie reprezentacja Polski wystartuje w Akademickich Mistrzostwach Świata w Kolarstwie, które w połowie marca zostaną rozegrane na Filipinach.

Akademickie Mistrzostwa Świata możecie kojarzyć głównie dzięki temu, że dwa lata temu w Jeleniej Górze kolarze-studenci ścigali się o medale zarówno na szosie jak i w terenie.

Reprezentanci naszego kraju, korzystając m.in. ze znajomości tras (wyścig XCO przygotowano na terenie parku Paulinum, gdzie swoje zawody nie tylko organizuje Maja Włoszczowska, ale i od kilku lat przeprowadzane są Akademickie Mistrzostwa Polski a w wyścigu szosowym wykorzystano dobrze znaną pętlę wokół zalewu Sosnówka) spisali się świetnie: Katarzyna Solus-Miśkowicz zdobyła dwa złote (XCO, czasówka XCO) oraz srebrny (szosowy wyścig ze startu wspólnego) medal, Marek Konwa sięgnął po złoto w czasówce XCO i srebro w głównym wyścigu mtb, Martyna Klekot była ?złota? na szosie i ?brązowa? w szosowej czasówce, Monika Brzeźna zdobyła brąz w jeździe indywidualnej na czas, podobnie jak Adrian Kurek (ITT) oraz Emanuel Piaskowy w głównym wyścigu szosowym.

Zawody na Filipinach (w okolicach turystycznej miejscowości Tagaytay) to szóste kolarskie mistrzostwa świata studentów. Formuła zawodów będzie nieco inna. W miejsce jazdy indywidualnej na czas (zarówno na szosie jak i w mtb) zaplanowano bardziej widowiskowe konkurencje: kryterium i eliminatora.

Preview of the World University Cycling Championship MTB trackHere it is! The preview of the newly designed track that is going to be used for the World University Cycling Championship! This is definitely a fast and challenging track! Posted by World University Cycling Championship 2016 on Wednesday, 13 January 2016
Kolarskie mistrzostwa studentów w przeszłości rozgrywane były dość nieregularnie (kolejno w latach 1978, 1986, 1990, 2006, 2008 i 2014, dlatego trochę dziwne wydaje się, że zdecydowano się na organizację najbliższych w roku olimpijskim. Następne zaplanowane są na 2018r w Portugalii, wygląda więc na to, że przykład Jeleniej Góry dał pozytywny impuls kolejnym chętnym. Z drugiej strony, sport akademicki, choć nie można mu odmówić ani wysokiego poziomu, ani właściwej instytucjonalizacji, to mimo wszystko nieco inny ?target? niż sport olimpijski. Dla wielu zawodników połączenie nauki w szkole wyższej jest często jedynym sposobem na kontynuowanie kariery wyczynowej. System stypendiów, czas i warunki jakie daje uczelnia to zaplecze i bezpieczeństwo w trudnym okresie przechodzenia z juniora do elity. Z drugiej strony rezultaty uzyskiwane przez wychowanków szkoły liczą się do popularnych rankingów a w niektórych przypadkach drużyny czy też sekcje w określonych dyscyplinach są ważnym elementem tożsamości Uniwersytetu, Akademii czy Szkoły (by wspomnieć choćby słynne regaty Oxford-Cambridge czy amerykańskie ligi uniwersyteckie w sportach drużynowych). U nas Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim, tradycyjnie rozgrywane mniej więcej na przełomie maja i czerwca, od lat są jednym z najlepiej i z pewnością najliczniej obsadzonym wyścigiem XCO. Nawet w latach największej posuchy, gdy wydawało się, że cross-country zostało na dobre pogrzebane, do Przesieki, Cieszyna czy Jeleniej Góry zjeżdżały setki zawodników, by walczyć o stypendia i punkty dla swoich uczelni. Ponieważ najlepsi polscy kolarze skupiają się w tym roku na Igrzyskach Olimpijskich (walce o medale lub zakwalifikowaniu się do Rio), na Filipiny pojadą również znakomici, choć nieco mniej utytułowani zawodnicy i zawodniczki.
Ze względu na obecność w programie wyścigu w formule XCE (eliminator), polskich studentów będą reprezentowali aktualni mistrzowie kraju: Marta Turoboś i Marcin Kawalec. Uzupełnią ich Aleksandra Podgórska i Piotr Kurczab - akademiccy mistrzowie XCO 2015. Z kolei na szosie Polskę reprezentować będą: Monika Brzeźna i Nikol Płosaj oraz Adrian Tekliński i Wojciech Pszczolarski. Tak jak obecność specjalistów eliminatora w mtb jest uzasadniona, tak zawodnicy z toru w kontekście kryterium ma jak największy sens. Koordynartorem kadry jest Grzegorz Miedziński, funkcje trenerów będą pełnić Przmysław Gierczak (szosa) i Kamil Dziedzic (mtb). Z ekipą poleci też fizjoterapeuta i mechanik, zatem zawodnicy będą mieli odpowiednie wsparcie. Aby nie było niedomówień, warto też wspomnieć, że wyjazd kolarzy na Filipiny organizuje Zarząd Główny AZS ze środków pochodzących bezpośrednio z Ministerstwa Sportu i Turystyki, także nie bójcie się, na tej ?wycieczce? nie ucierpi żaden polski junior czy młodzik. Równocześnie ekspedycja naszej kadry akademickiej w tak egzotyczne miejsce to pozytywny sygnał dla tych studentów, którzy mimo wielu przeciwności nie rezygnują z wyczynowego uprawiania sportu. Jak widać warto, bo wyjazd na mistrzostwa świata to zawsze jest spora nobilitacja i prestiż. Mistrzostwa rozegrane zostaną w dniach 16-20 marca. Nasza kadra wylatuje na Filipiny 12.03. Program zawodów i więcej informacji o samej imprezie znajdziecie na: http://wucc2016.com/


Opublikowano

w

przez