fbpx

Pierwsze bruki

Przygrywka do sezonu klasyków już w ten weekend. Dwa belgijskie wyścigi: Omloop Het Nieuwsblad i Kuurne-Bruksela-Kuurne podpowiedzą, na kogo warto będzie zwracać uwagę przez najbliższe tygodnie.

Na wstępie jedna, istotna uwaga. Zarówno Omloop Het Nieuwsblad jak i K-B-K to nie są ?Klasyki? w ścisłym znaczeniu tego słowa. To niewątpliwie liczące się jednodniówki, w których dobry wynik jest cannym wpisem do kolarskiego portfolio. Jednak zarówno dystans (po ok. 200 a nie powyżej 250km), termin (u progu sezonu) jak i kategoria (K-B-K ma zaledwie 1.1) wskazują, że jeszcze nie tak dawno względem tych wyścigów używano określenia ?semi klasyk?.

Głównie za sprawą angielskojęzycznych mediów, które wiele kwestii, słusznie zresztą, upraszczają, ?sezon klasyków?, zatem tradycyjnych, jednodniowych wyścigów w Europie rozpoczyna się właśnie w ten weekend. Bez wchodzenia w zbędne detale, belgijskie wyścigi, w których jedną z głównych trudności jest jazda po kocich łbach to ?Klasyki?. W końcu, modna kalka z angielskiego, ściganie na wietrze, bruku, w deszczu jest ?epickie?, bez względu na to, czy mają 100 czy 50 lat historii, 200 czy 250km długości.

Rozgrywane dzień po dniu Omloop Het Nieuwsblad i Kuurne-Bruksela-Kuurne różnią się od siebie i przeznaczone są dla innego typu zawodników.

OHN jest bardziej górzysty, to ?Flandria? (Ronde Van Vlaanderen) w miniaturze. Na trasie znajduje się m.in słynny Muur van Geraardsbergen, podjazdów jest w sumie 13 a ostatni (Boembeke) usytuowany jest 32km przed metą. Do tego na płaskich odcinkach znajduje się 10 sekcji brukowanych.

Flandryjskie wzniesienia są krótkie, strome i również często nawierzchnią jest słynna kostka zwana ?kasseien?.

Na trasie K-B-K znajduje się 11 podjazdów (w tym m.in Oude Kwaremont), ale ostatnia ?hopka? (Nokereberg) czeka na kolarzy 50km przed finiszem. Stąd też Jest to wyścig, w którym częściej do mety dojeżdża większa grupa zawodników a o zwycięstwo zdarza się walczyć sprinterom.

OHN wygrywały w ostatnich latach takie postaci jak Philippe Gilbert, Nick Nuyens czy Sep Vanmarcke, K-B-K z kolei Mark Cavendish, Tom Boonen czy George Hincapie.

W tym roku oba starty planuje zaliczyć, w tęczowej koszulce mistrza świata, Peter Sagan. Będzie to dla niego ważny sprawdzian i zmierzenie się z presją ciążącą na właścicielu insygniów czempiona.

Interesująco zapowiada się również występ Toma Boonena. Belg wraca do formy po kontuzji pod koniec zeszłego sezonu.

Dla ekip Etixx-Quickstep dobry występ w otwarciu sezonu klasyków to sprawa bardzo prestiżowa. Zeszłoroczne wyścigi na bruku nie poszły po ich myśli. Wyrazem tego była m.in. przegrana w Omloop Het Nieuwsblad, gdzie mimo przewagi liczebnej dali się ograć Ianowi Stannardowi z Team Sky.

Ważną kwestią będzie pogoda. Zdarza się bowiem, że OHN lub K-B-K są odwoływane z powodu np. gwałtownych i obfitych opadów śniegu. Tym razem powinno obyć się bez niespodzianek. Ma być sucho i słonecznie, ale mroźno, zatem warunki pracy kolarzy nie będą wcale lekkie. Ale cóż, taki urok Klasyków.

W niedzielę od 15:00 na żywo w Eurosporcie 1 Kuurne-Brussel-Kurne. Tak zapowiada się pogoda na najbliższy kolarski weekend w Belgii Posted by Kolarstwo w Eurosporcie on Thursday, 25 February 2016
Relacja z Kuurne-Bruksela-Kuurne w niedzielę od 15.00 na żywo w Eurosporcie. Sobotni Omloop Het Nieuwsblad dostępny będzie w Polsacie Sport News o 14.15. W kobiecej wersji wyścigu startuje Katarzyna Niewiadoma.


Opublikowano

w

,

przez