fbpx

Nowy rok, nowy ranking

Od pierwszego stycznia obowiązuje nowy UCI World Ranking. W zasadzie nie jest nowy, poza kosmetycznymi zmianami w punktacji jako takiej to przywrócenie stanu sprzed 2005r i wprowadzenia Pro Touru. Teraz, tak jak i wtedy, kolarze będą klasyfikowani w systemie zbliżonym do znanego z tenisa.

Ogólne założenie jest dość proste. Zawodnicy zbierają punkty cały czas we wszystkich możliwych wyścigach. Jest jeden ranking, który obejmuje cały kalendarz Międzynarodowej Unii Kolarskiej, od World Touru po imprezy kategorii .2.

W latach 2005-2015 kolarze ekip Pro Team punktowali tylko w imprezach World Tour. Zawodnicy drużyn Pro Kontynentalnych i Kontynentalnych klasyfikowani byli tylko w ?Tourach Kontynentalnych?. Zespoły Pro Team nie zbierały punktów w wyścigach kontynentalnych, podobnie jak ekipy prokontynentalne jadące ?z dziką kartą? w World Tourze pozostawały bez punktów. Było to skomplikowane, niejasne i niesprawiedliwe. Aby stwierdzić, czy lepszy jest Nacer Bouhanni (jeżdżący w ?drugoligowym? Cofidisie) czy worldtourowy sprinter Mark Cavendish (w ostatnim sezonie Etixx-Quickstep) potrzebne były niezależne, ?wirtualne? rankingi działające według starego systemu, np. CQ Ranking.

Od sezonu 2016 wracamy do sprawdzonych metod. Każdy kolarz i drużyna zbiera punkty tam, gdzie startuje, zależnie od klasy imprezy.
Wyścigi podzielone są na następujące kategorie:

  • Wielkie Toury z wyróżnionym Tour de France
  • World Tour podzielony na dwie grupy, wyżej i niżej punktowane
  • Wyścigi etapowe i jednodniowe kategorii HC, Klasy 1 i Klasy 2. Oznaczane są następująco:
    1.HC, 1.1, 1.2 dla imprez jednodniowych oraz 2.HC, 2.1 i 2.2 dla etapówek, gdzie ?HC? to najwięcej a .2 najmniej punktów
    Do tego dochodzą wyścigi dla młodzieżowców (U23), czyli 1.2U oraz 2.2U i narodowe. Kolarze poniżej 23 roku życia punktują razem z „Elitą”, mają być jednak wyraźnie oznaczeni w tabelach
  • Osobną kategorię posiadają również Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Kontynentalne oraz Narodowe

Podczas wyścigów etapowych klasy World Tour oraz Wielkich Tourów kolarze zdobywają punkty nie tylko za klasyfikację generalną, ale także na poszczególnych etapach, za wygrane klasyfikacje specjalistyczne w wielkich tourach (górską czy punktową) oraz za jazdę w koszulce lidera ?generalki? imprezy rangi World Tour.

Szczegółową punktację dla poszczególnych wyścigów znajdziecie w ogólnych przepisach dla kolarstwa szosowego w rozdziale X, ?Rankingi?, czyli od strony 57. Polskiej wersji dokumentu można się za jakiś czas spodziewać na stronie Kolegium Sędziów PZKol

Dodatkowo prowadzony będzie ranking narodowy, do którego zbierane będą punkty uzyskane przez ośmiu najlepszych kolarzy jeżdżących z licencją danego kraju.

Ranking będzie aktualizowany co tydzień, w każdy poniedziałek począwszy od 11 Stycznia 2016.

Najważniejsze i zarazem najciekawsze rozwiązanie, to wprowadzanie zasady znanej np. z tenisa ziemnego. UCI World Ranking będzie liczony nie w systemie roku kalendarzowego a na bieżąco w odniesieniu do poprzednich 12 miesięcy. W kolejnych sezonach zawodnicy będą więc bronili punktów uzyskanych rok wcześniej startując w tych samych wyścigach lub wybierać bardziej pasujące im, lecz podobnie lub wyżej punktowane wyścigi.

Dla przykładu, by utrzymać wysoką pozycję w rankingu, Michał Kwiatkowski, który miał znakomitą wiosnę 2015 (np. 2 miejsce w Paryż-Nicea, Volta a Algarve, 8 w Kraju Basków i pierwsze w Amstel Gold Race) będzie musiał po raz kolejny celować w ?Ardeński Tryptyk?, ale też poszukać punktów w etapówkach World Touru: czy będą to te same czy też zamiast Paryż-Nicea wybierze Tirreno-Adriatico a zamiast Kraju Basków Volta a Catalunya nie ma znaczenia. Jeśli jednak nie stanie na podium ?Wyścigu ku Słońcu? a zajmie miejsce poza nim, straci punkty zdobyte rok temu i spadnie w klasyfikacji.

Nowy ranking, który łączy w sobie wszystkie wyścigi jest jednym z działań UCI, które upraszczają i wyjaśniają sytuację. Zamiast sześciu klasyfikacji, w których nie wszyscy mogli zbierać punkty mimo uczestnictwa i osiągniętych rezultatów będzie jedna a o zdobytym miejscu decydować będą wyniki uzyskane w wyścigach o określonych kategoriach.

Od sezonu 2016 będzie również funkcjonował kobiecy World Tour, ale o jego szczegółach wspomnę przy najbliższej okazji.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: