In sport

Kolarski 2015: Styczeń

Do końca roku pozostało już niewiele dni. Pora więc na telesfora przypomnienie najważniejszych wydarzeń mijającego sezonu. Zatem by zbędnie nie przedłużać, zaczynamy od stycznia. Nawet w środku zimy sporo się działo!

Cadel Evans żegna się z peletonem

Zwycięzca Tour de France, mistrz świata, po raz ostatni stanął na starcie wyścigu World Tour właśnie w styczniu. Kolarz ekipy BMC tuż przed swoimi 38. urodzinami wystartował w Tour Down Under. Evans zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, równocześnie pomagając swojemu młodszemu rodakowi i koledze z drużyny, Rohanowi Dennisowi wygrać cały wyścig. Kilka dni później oficjalnie zakończył karierę na starcie Great Ocean Race, imprezy, której sam patronuje. Nieustająco będę przypominał, że Cadel Evans poważne ściganie rozpoczynał w pucharze świata mtb. Jego przygoda z szosą była dość burzliwa. Australijczyk, choć był klasowym zawodnikiem, długo czekał na największe sukcesy. Mistrzostwo świata wygrał mając 32 lata, Walońską Strzałę 33 a Tour de France 34 (jest jednym z pięciu najstarszych zwycięzców Wielkiej Pętli). Tak późne sukcesy można połączyć z procesem oczyszczania kolarstwa z nieograniczonego stosowania dopingu. Przez lata Evans uchodził za zawodnika, który jeździł ?na czysto?.

Dobre wiadomości płynące z Polski

Grupa CCC Sprandi Polkowice (po wielu latach telewizja Polsat przestała być sponsorem tytularnym zespołu) dostała zaproszenie do startu w Giro d?Italia. Z perspektywy czasu wiemy, że nie było to najważniejsze wydarzenie dla polskiej ekipy – udany sezon na arenie między narodowej wieńczą wyniki w innych wyścigach. Mimo to dzika karta na wielki tour to zawsze spory prestiż, obecność w mediach i większe zainteresowanie.

Drugim newsem stycznia związanym z polskim kolarstwem było podpisanie przez Maję Włoszczowską kontraktu z polskim teamem Krossa. Zespół zarejestrowany w UCI jako drużyna zawodowa z multimedalistką mistrzostw świata na czele zapowiedział bogaty i ambitny program startów na całym świecie.

Fernando Gaviria

Kto? Niespełna 21 letni Kolumbijczyk w imponującym stylu wygrał dwa etapy argentyńskiego wyścigu Tour de San Luis, pokonując m.in. Marka Cavendisha. To nieczęsta sytuacja, gdy de facto amator wygrywa z asami World Touru. Nic więc dziwnego, że młody zawodnik szybko znalazł angaż w jednej z najlepszych drużyn świata, właściwie ?wygryzając? Cavendisha z Etixx-Quickstep. W sezonie 2016 Gaviria będzie jednym z liderów belgijskiego teamu, wraz z Marcelem Kittelem decydując o sprinterskim obliczu tego zespołu. Wciąż jest młody i jego kariera może potoczyć się różnie, natomiast warto pamiętać, że pierwsze, ważne sukcesy na szosie odnosił właśnie w styczniu 2015.

Jack Bobridge przegrywa z ?godziną?

Znakomity, lecz wyraźnie za mocny początek próby sprawił, że Jack Bobridge nie pobił rekordu godzinnego należącego wówczas to Matthiasa Brandle. Australijczyk do ?godziny? podszedł 31 stycznia na torze w Melbourne, mając za sobą ?przetarcie? w Tour Down Under (wygrał tam pierwszy etap i klasyfikację górską). Na torze w Melbourne ewidentnie przesadził z motywacją. Za rewelacyjne czasy okrążeń w pierwszej części próby zapłacił wyraźnym spadkiem formy po 64 z zaplanowanych 208 okrążeń. Do rekordu zabrakło mu 500m (pokonał dystans 51,3km), co jednak wystarczyło do rekordu Australii.

Zdjęcie okładkowe: Tourism Victoria, flickr CC BY 2.0

Related posts
In sport

Kolarski 2018

Wygląda na to, że przeżywamy właśnie złoty wiek światowego kolarstwa. Poziom sportowy jest niezmiernie wysoki, stawka wyrównana jak nigdy a wyścigi rozgrywane są niezmiernie ofensywnie. Gorzej jest w Polsce, gdzie energii mamy sporo, ale wciąż…
Read more
loverove

Loverove 05.01.2017

Jutro Trzech Króli i pierwszy w tym roku “długi weekend”. W związku z tym dzisiejsze loverove nieco większe niż zazwyczaj :) 1. Mistrzyni dnia Nowy strój mistrzyni Polski, Katarzyny Niewiadomej w barwach WM3 Pro Cycling…
Read more
loverove

Loverove 18.11.2016

Loverove na piątek, specjalnie dla Was: 1. Rekord godzinny nie jest martwy! Alex Dowsett announces second Hour Record attempt | https://t.co/OauNQ9wyFS pic.twitter.com/BM06sk1nQi ? Cycling Weekly (@cyclingweekly) 17 listopada 2016 Alex Dowsett, który póki co jest…
Read more