fbpx

Przewodnik po mediach rowerowych

Brytyjczycy co roku przyznają nagrody dla najlepszych mediów rowerowych. Nasz rynek jest na to trochę za mały, więc w zamian proponuję Wam przewodnik po tym, co warto o rowerach i kolarstwie czytać po polsku.

Rok temu pokusiłem się o własne wyróżnienia, wzorując się na kategoriach Cycling Media Awards. W ciągu ostatnich 12 miesięcy boom na kolarstwo trwa na Wyspach na dobre, w związku z czym CMA rozrosły się, ja dla odmiany po prostu pokażę Wam najbardziej wartościowe źródła kolarskich treści, bez podziału na kategorie.

Brutalna prawda jest taka, że w porównaniu z zagranicznymi, z polskich źródeł korzystam w znikomym stopniu. O tym, gdzie śledzę kolarstwo pisałem całkiem niedawno. Mimo pewnej posuchy, z czystym sumieniem mogę polecić niektóre rodzime produkcje, projekty i przedsięwzięcia.

Zacznę nieco nietypowo, bo od mainstreamu a nie mediów stricte rowerowych. Agora i ich portal sport.pl od dłuższego czasu inwestuje w treści kolarskie. Zamieszczają nie tylko newsy, ale też niezłej jakości artykuły. Paweł Gadzała z rowery.org dostarcza treści dla bardziej obeznanych czytelników, natomiast dziennikarze ?ogólnosportowi? Radosław Leniarski i Paweł Wilkowicz w przystępny sposób piszą dla okazjonalnych kibiców kolarstwa. Ich teksty nie tylko nie przynoszą wstydu, ale też mogą być ciekawe dla bardziej doświadczonych fanów zawodowego peletonu. Naprawdę duży plus dla Gazeta.pl. Może nie jest to jeszcze poziom ?Guardiana?, ale dobre, autorskie materiały to zdecydowana ?wartość dodana? do wszechobecie przeklejanych wyników i informacji prasowych.

Trudno stwierdzić, czy strona Eurosportu to ?mainstream? czy media specjalistyczne. Z jednej strony relacje z wyścigów w telewizji, z drugiej ?portal? znajdujący się w strukturach Onetu, który co do zasady jest przestrzenią udostępniającą gotowce. Mimo to, od czasu do czas trafi się tam niezły wywiad.

Jeśli już mowa o telewizji i Eurosporcie, to bez względu na to, jakimi uczuciami darzycie komentatorów tej stacji, poziom zarówno ?wizji? jak i ?fonii? jest od lat na stałym, wysokim poziomie. W relacjonowanie kolarstwa zaczyna bawić się Polsat przy użyciu swoich sportowych anten, ale, cóż, przed nimi jeszcze wiele lat nauki.

W kwestii samej ?fonii? wspomnieć należy też o ?Jeszcze Więcej Sportu?, czyli audycji Przemysława Iwańczyka w Tok FM oraz ?Trzeciej Stronie Medalu? w radiowej trójce. Informacje, komentarze, czasem wypowiedzi ekspertów pojawiają się tam nie tylko przy okazji sukcesów Polaków, ale też, gdy na świecie dzieje się coś ważnego. Nie znajdziecie tam newsów z Pucharu Świata MTB, ale wielkie toury czy wiosenne klasyki to tematy obowiązkowe w szanujących się programach sportowych.

Dociekliwi kibice po większą porcję treści kolarskich muszą udać się do specjalistów. Wydarzeniem sezonu jest z pewnością pojawienie się na rynku ?papierowego? magazynu Szosa. Jest on o tyle ciekawy, że w przeciwieństwie do pozostałych tytułów nie skupia się na sprzęcie i jego parametrach a na ludziach i ich historiach. Mam wrażenie, że spora część tradycyjnych mediów rowerowych pozostała mentalnie jeśli nie w poprzednim stuleciu, to przynajmniej w poprzedniej dekadzie.

Nie jestem przekonany, czy prezentacje kolejnych modeli, przetwarzanie newsów oraz specyfikacji technicznych w sytuacji, gdy zarówno opinie jak i twarde dane na bieżąco pojawiają się online jest obecnie najlepszym pomysłem. Stąd też ?Szosa?, która poszukuje w kolarstwie czegoś więcej niż prostej konsumpcji jest powiewem świeżości.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć o rowery.org. Najstarszy polski ?portal? kolarski przeszedł mocną transformację. Obok materiałów stricte informacyjnych coraz więcej tam publicystyki, autorskich materiałów, wywiadów oraz recenzji książek oraz filmów. Krótko mówiąc, jeśli chcecie poczytać o kolarstwie a nie tylko przeglądnąć newsy, które wcześniej pojawiły się na twitterze, to jest właściwe miejsce.

Z kolei mtb-xc.pl skutecznie zagospodarowuje rodzimą scenę mtb. Choć możecie mieć mieszane uczucia w związku z momentami prowokacyjnym językiem autorów, którzy próbują wpływać na rodzime mtb oraz Polski Związek Kolarski (m.in. animując Puchar Polski w Maratonie MTB oraz domagając się większej transparentności w działaniach PZKol), trzeba im przyznać jedno: wykonują mrówczą pracę co tydzień gromadząc wyniki imprez mtb a także udostępniając przestrzeń do wolnej wypowiedzi dla zawodników. Dla wielu z nich jest to jedyne miejsce, gdzie bez bzdur w rodzaju patronatów i czczej wymiany logotypów mogą podzielić się swoimi wrażeniami z wyścigów i zapewnić minimum widoczności online swoim sponsorom. Nowością jest również próba wejścia na rynek wideo z kolarskim vlogiem. W 2015 trudno nazywać taki ruch ?odważnym?, ale musimy pamiętać, jak bardzo konserwatywne jest środowisko rowerowe.

W stosunku do zeszłego roku muszę też odnotować pozytywną zmianę, jaka zaszła w Velonews.pl. Choć to ?portal rowerowy? w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, praca, jaką wkłada Mateusz Zoń jest widoczna a treści, które prezentuje on i jego zespół coraz lepsze i bardziej różnorodne.

Nie mogę też pominąć rodzimego giganta, czyli bikeWorld.pl. Największy byt w polskim, rowerowym internecie, jak każdy dużych rozmiarów organizm zmienia się powoli. Ale się zmienia, głównie śledząc pojawiające się trendy. Stąd też m.in. więcej komentarzy zawodników czy zestawień wyników. Do tego stały dopływ nowości sprzętowych, choć w tej kwestii, tak jak w przypadku ?prasy papierowej? należy się spodziewać dość tradycyjnego podejścia.

Podejścia nietradycyjnego można by spodziewać się za to śledząc kolarskie blogi. Najpopularniejsze wybrali czytelnicy mtb-xc.pl, podsumowanie możecie znaleźć w tym wideo:

Z mojego punktu widzenia nie jest już tak różowo. Trudno jest wskazać projekty, które trzymają równy poziom przez dłuższy czas. Problemem naszej rowerowej blogosfery jest z pewnością brak systematyczności. Wschodzącą gwiazdą sezonu 2015 jest z pewnością Michał Lalik i jego 1enduro.pl, de facto jedyny blog o tematyce stricte mtb. Dodatkowo w odświeżający sposób prezentuje kwestie sprzętowe. Z kolei bardziej osobisty charakter mają refleksje Anny Tkocz w jej projekcie 25/7. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to kolejna, rowerowa efemeryda. Do pewnego stopnia w moje ślady, czyli analiz kolarstwa wyczynowego idzie Lucjan Owsianka w domenie zwij.pl. Autorzy, których polecałem przy okazji np. Share Week czy Blog Day, czyli Krzysztof Suchomski i jego Reflektorbossa.pl oraz Łukasz Gumowski i Rovver.pl ostatnio milczą. A szkoda.

I to by było właściwie na tyle.Trochę się uzbierało, choć jak to mówią ?szału nie ma?. Mimo wszystko to miłe, że od czasu do czasu można rzucić okiem na jakieś dobre, rowerowe treści tworzone po polsku.


Opublikowano

w

przez

Tagi: