fbpx

To już naprawdę koniec

Ostatnie wyścigi szosowe mające jakiekolwiek znaczenie za nami. Sezon się skończył, nawet wyjątkowo wytrwali kolarze decydują się na chwilę odpoczynku. Rzućmy okiem, kto był najbardziej zajęty w sezonie 2015, kto był skuteczny i cieszył się najczęściej.

Sezon 2015 - kolarze z największą ilością dni startowych
Sezon 2015 – kolarze z największą ilością dni startowych

Znacie takiego zawodnika ekipy LottoNL Jumbo jak Martijn Keizer? Nie? Cóż? W tym roku ten dwudziestosiedmioletni Holender stawał na starcie zawodów kolarskich aż 99 razy. To około 15,5 tysiąca kilometrów wyścigowych (więcej mają Jens Debusschere z Lotto Soudal oraz Kristian Sbaragli z MTN). Keizer przejechał Giro d?Italia, Vuelta a Espana, Tour de Pologne i większość wiosennych etapówek. Co ciekawe, w tej klasyfikacji bardzo wysoko znajdziemy Rafała Majkę. Polak startował 88 razy, co daje mu 12. miejsce wśród zawodowców. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że Adam Hansen, kolekcjoner ukończonych z rzędu wielkich tourów (po tegorocznych Giro, Tourze i Vuelcie ma ich na koncie już 13.) ścigał się w tym roku „tylko” przez 86 dni.

Jeśli brać pod uwagę skuteczność, to zdecydowanym liderem jest Alejandro Valverde. Hiszpan nie tylko startował 91 razy, ale też zwyciężył w rankingu World Tour, jest najlepszym kolarzem CQ Rankingu (uwzględnia wszystkie imprezy wszystkim kategorii), stał na podium Tour de France, triumfował w Liege-Bastogne-Liege a w sumie zaliczył 8. zwycięstw.

Sezon 2015 - kolarze z największą ilością zwycięstw
Sezon 2015 – kolarze z największą ilością zwycięstw

Zawodnikiem z największą ilością zwycięstw jest z kolei Alexander Kristoff. Norweg miał imponującą wiosnę, której zwieńczeniem jest wygrana w Dookoła Flandrii. 20 razy stał na najwyższym stopniu podium, z czego cztery razy w imprezach World Touru i 12 razy w wyścigach kategorii HC. W rankingu indywidualnych zwycięstw wysoko znajdziemy Tomasza Marczyńskiego: 7 triumfów (w Maroku, nad Morzem Czarnym oraz w Mistrzostwach Polski – płaskich – górskie nie są oficjalną imprezą UCI) daje mu 19. miejsce na świecie.

Sezon 2015 - zespoły z największą ilością zwycięstw
Sezon 2015 – zespoły z największą ilością zwycięstw

Z kolei drużyną, która zanotowała najwięcej wygranych jest Etixx-Quickstep (54). W tej klasyfikacji interesująco wygląda ósme miejsce zespołu Kolls-BDC, którego kolarze wygrywali aż 29 razy. Ciekawe, czy jesteście w stanie wskazać choć jedno z nich. Dla zainteresowanych, tutaj znajduje się kompletna lista. Z kolei CCC Sprandi Polkowice ma na swoim koncie 17 wygranych (20. lokata), w tym etap Volta a Catalunya, Settimana Coppi e Bartali, Tour of Turkey oraz Coppa Agostoni.

Sezon 2015 - narodowości z największą ilością zwycięstw
Sezon 2015 – narodowości z największą ilością zwycięstw

Jeśli spojrzymy na najskuteczniejsze nacje, przodują oczywiście przedstawiciele tradycyjnych, kolarskich narodów, z krajów, gdzie rozgrywa się najwięcej wyścigów. Włosi przed Francuzami, Belgami, Hiszpanami i Holendrami to najlepsze kolarskie społeczeństwa a Polaków znajdziemy na 11. miejscu.

Pytanie o to, kto w sezonie 2015 zasługuje na miano kolarza numer jeden jest wyjątkowo trudne. Swoje typy wraz z uzasadnieniem przedstawię jutro, pewnym ułatwieniem są oczywiście rankingi.

Sezon 2015 - najlepsi kolarze CQ Rankingu
Sezon 2015 – najlepsi kolarze CQ Rankingu

Właściwie każdy daje prowadzenie Alejandro Valverde. W CQ Rankingu zgromadził 2976 punktów. Drugie miejsce zajmuje Alexander Kristoff (2737) a trzecie Peter Sagan (2231). W podobnym zestawieniu Procyclingstats kolejność jest taka sama. Z kolei oficjalny ranking UCI World Tour również daje pierwszeństwo Valverde (675) przed ?Purito? Rodriguezem (474) i Nairo Quintaną (457). Najlepszą ekipą Pro Team został Movistar. Wśród kolarzy ekip europejskich spoza World Touru najlepszy, rzutem na taśmę dzięki wygranej w Nationale Sluitingsprijs, był Nacer Bouhanni z Cofidisu. Wyprzedził Edwarda Theunsa z Topsport Vlaanderen, belgijskiego zespołu, który wygrał klasyfikację drużynową. CCC Sprandi Polkowice ukończyła sezon w top10 (wszystko wskazuje na 7. pozycję) tak jej lider, Davide Rebellin (9. miejsce). Do rozegrania został jeszcze wyścig kategorii 2.2 w Turcji. ?Cycki? pojadą również w Tour of Hainan, ostatniej imprezie HC w tym roku, rozgrywanej na chińskiej wyspie Hajnan.

I to by było na tyle. Do połowy stycznia 2016 mamy spokój, jeśli chodzi o zawodowe kolarstwo szosowe, przynajmniej jeśli chodzi o wyścigi, wyniki i relacje. Dziać się będzie zapewne sporo i wcale nie oznacza to fascynacji przełajami.


Opublikowano

w

przez