fbpx
Casual

Trendy z Bike-Expo

Pierwszy raz po dłuższej przerwie odwiedziłem targi rowerowe. Choć nie przepadam za ideą jako taką, Kieleckie Bike-Expo pozostawiają niezłe wrażenie. Do tego pokazały mi kilka trendów, na których chce się skupiać rodzima branża rowerowa. A to już jest całkiem cenna informacja.

Zapewne nie wybrałbym się do Kielc, gdyby nie zaproszenie do udziału w Komisji Konkursowej. To ciekawe doświadczenie: popołudnie i wieczór spędzone na ocenianiu i dyskusji o zgłoszonych rowerach i akcesoriach rzuca nieco nowego światła na dostępny na rynku sprzęt.

Obrady Komisji Konkursowej KIELCE BIKE-EXPO 2015Obrady komisji konkursowej NA NAJLEPSZE PRODUKTY targów KIELCE BIKE-EXPO 2015

Posted by Kielce Bike-Expo on Thursday, 24 September 2015

 

Przy okazji pracy w Komisji, zapoznałem się nie tylko ze zgłoszonymi propozycjami, ale też z ofertą sporej części wystawców, co dodatkowo zgłębiłem we czwartek, w pierwszy dzień Targów.

Wygląda na to, że ?jest lepiej?. Zainteresowanie rowerami, które widać na ulicach polskich miast, na szosach i leśnych ścieżkach przekłada się na aktywność branży. Przedstawiciele i producenci zaprezentowali okazałe stoiska, niektóre z nich wypełnione sprzętem tak ściśle, że aż trudno było bliżej przyjrzeć się poszczególnym modelom. Cóż, zakładając, że jesteśmy w fazie wzrostu, trudno się dziwić pewnej spontaniczności, choć zasada ?less is more? zazwyczaj przynosi lepsze efekty, ale by do niej dojrzeć potrzeba nieco czasu.

Co zatem jest obecnie na topie? Szeroko pojęte rowery użytkowo rekreacyjne. Miejskie i turystyczne we wszelkich możliwych kombinacjach. Chętnie nawiązują do niesłabnącej mody na ?vintage?, ?neoretro? czy też, używając poprawnej polszczyzny, bazują na sentymencie to wzornictwa z przeszłości.

Niektórzy dokładają do tego element nowoczesny w postaci doładowania elektrycznego. Wszechobecne ?ebike?i?, w zależności od budżetu, którym operuje docelowy klient oferują albo najnowsze rozwiązania (silnik w okolicach suportu, elegancko zintegrowany z ramą akumulator, ergonomiczne sterowanie), albo nieco mniej wygodne, z silnikiem w piaście i baterią na bagażniku. Tak czy inaczej, bez prądu w kolekcji nie ma się co pokazywać a biorąc pod uwagę rozwój tego segmentu rynku, niewykluczone, że wkrótce doładowane rowery zaczną zdobywać popularność także w Polsce. Wbrew pozorom można znaleźć dla nich uzasadnienie, podobnie jak dla wszechobecnych ?fatbike?ów?. Nawet, jeśli kogoś mierzi idea ?grubasów?, sporo ciekawych modeli można kupić za cenę wyższej klasy tabletu – sprzętu, których wielu użytkowników kupuje z tego samego powodu: dla rozrywki.

Idąc od rowerów intrygujących, ale wciąż niszowych do sprzętu, który bardziej wzbudził moje zainteresowanie, trzeba wymienić ?gravel bike?i?, które ładnie się rozwijają i ewoluują. Idea uniwersalnej szosówki, która umożliwia eksplorację lub skrót nieasfaltową drogą jest więcej niż ciekawa. Co więcej, choć szosy mamy w lepszym stanie, przysłowiowe ?polskie drogi? nadal występują, zatem ?rowery szutrowe? mogą dość szybko zdobyć popularność jako sprzęt treningowo-wycieczkowy wśród tych, którzy chętnie jeżdżą mniej głównymi trasami.

Cieszy też powiększająca się oferta dostępnych przełajówek. Jeszcze kilka lat temu zakup roweru do cyclocrossu – czy to jako sprzętu zawodniczego czy treningowego – był mocno problematyczny. Teraz można przebierać w ofercie, od propozycji ekskluzywnych po pragmatyczne.

W kwestii akcesoriów wyraźnie poprawia się jakość sygnowanych różnymi markami elementów wyposażenia pochodzących z chińskich katalogów. Postęp w dziedzinie np. oświetlenia czy odzieży jest wyraźny. Na drugim biegunie widoczne jest pewne ożywienie polskich manufaktur, choćby tych strugających zębatki do systemu 1x.

Krótko mówiąc, wrażenie z Bike-Expo wywiozłem pozytywne. Ciekawe, czy branża rowerowa, która zaprezentowała się tak okazale, należycie przepracuje zimę i w nowym sezonie będzie atrakcyjna dla klientów, w tym tych bardziej wymagających.

Related posts
Casual

Livall - kask rowerowy z plusem

Pomyśl o dowolnej czynności lub rzeczy. A teraz włącz telefon i przekonaj się, że do każdej z nich jest odpowiednia aplikacja. Jak się okazuje, do kasku rowerowego również. O ile jest to kask ?smart?. Livall…
Read more
loverove

Loverove 27.05.2016

Loverove na piąteczek: w oczekiwaniu na „górską masakrę” w Giro d’Italia trochę fajnych newsów do przejrzenia :) 1. Rowerem na Kilimandżaro? Rebecca Rusch i Patrick Sweeney wtaszczyli swoje rowery na Kilimandżaro a następnie zjechali z…
Read more
Casual

Co zostanie po sezonie 2015?

Czy sezon 2015 był dla branży rowerowej rokiem rewolucji? Być może, choć tak naprawdę dowiemy się tego za dwa, trzy lata, gdy aktualne nowinki albo na stałe zagoszczą na rynku albo znikną jak wiele innych…
Read more