fbpx

Najbardziej niepotrzebny ranking

PZKol prowadzi swój ?Challenge? dla zawodników startujących w cross country. Komisja Masters zajmuje się swoją klasyfikacją dla szosowców. Ktoś ewidentnie zapomniał o challenge?u dla mastersów startujących na rowerach górskich. Zatem proszę bardzo, przychodzę z pomocą. Szanowni Państwo, oto nieoficjalne zestawienie najlepszych mastersów ścigających się w XC w sezonie 2015.

O ile pamiętam, taka klasyfikacja pojawiała się w poprzednich latach. Zdarza się, że prowadzona jest również w przełajach. W tym roku reaktywowany Puchar Polski XCO, jednak kategorie ?emeryckie? nie zostały uwzględnione w klasyfikacji generalnej. Nie wszystkie eliminacje tak samo traktowały kolarzy deklarujących się jako amatorzy. W niektórych przypadkach stosowano standardowy podział na kategorie wiekowe, w innych wszystkich wrzucano do jednego worka.

Można się zżymać, że póki są siły, należy się ścigać w elicie. Jest w tym nieco prawdy, ale z drugiej strony, skoro istnieje oficjalna kategoria, to w ramach obowiązujących reguł można z niej korzystać. Co więcej, istnienie klasy ?masters? i powoli odradzającej się ?cyklosport? jest jednym z nielicznych wyrazów podążania za zagranicznymi standardami. W bardziej rozwiniętych sportowo krajach, podział na ?klasy zaawansowania? jest naturalny. Masters jako kolarz wyczynowy, lecz bez aspiracji do zawodowstwa (lub rezygnujący z zawodowstwa z racji wieku) ma sens.

Do poprowadzenia ?Challenge?u? przyjąłem kryteria używane przy klasyfikacji elity. Kalendarz imprez jest ten sam (bez wyścigu Mai Włoszczowskiej w Jeleniej Górze, gdzie nie było ani kategorii masters ani ?amator open?). Wyłączyłem z niej też wyścigi zagraniczne. Nie rozgraniczam zawodników na posiadających licencję lub nie. Biorąc pod uwagę, że nawet Polski Związek Kolarski w przypadku rankingu Elity tego nie weryfikuje, to tym bardziej ja nie czuję takiej potrzeby. Z podobnego powodu nie znajdziecie na liście klubów – wspomniany PZKol w swojej klasyfikacji stosuje pełną dowolność, np. używając nazw, które nie są oficjalnie zarejestrowane a na licencjach kolarzy widnieją zupełnie inne wpisy. Ale to mała dygresja, przejdę więc do konkretów.

  Punktację obowiązującą w rankingu znajdziecie tutaj. Realnie istnieją 3 kategorie wyścigów: Mistrzostwa Polski, Puchar Polski i wyścigi klasy ?A?. Pewna trudność pojawiła się w związku z łączeniem kategorii na niektórych wyścigach (oraz startem jednego z zawodników w MP XCE wraz z elitą i juniorami). Dla uproszczenia, w takiej sytuacji przyznawane są punkty za zajęte miejsce open, bez podziału na kategorie. Nie przygotowałem klasyfikacji dla kategorii ?Masters IV?. Zawodnicy tej grupy regularnie mieli swoją klasę właściwie tylko podczas Pucharu Szlaku Solnego, gdzie jednak punktowali razem z ?Masters III? (klasyfikacja do znalezienie tutaj) Zatem, aby nie przedłużać:

Challenge Masters MTB XCO 2015 by XOUTED.COM

Bezpośredni link do arkusza Zwycięzcami są: w Masters I Mirosław Bieniasz, w Masters II Jarosław Miodoński, w Masters III Krzysztof Gierczak. Drugie miejsca zajęli odpowiednio: Marek Tyniec (czyli ja ;) ), Piotr Zając i Zbigniew Zwoliński a trzecie Tomasz Sawicz, Grzegorz Armatys i Józef Rabski. Niniejszym najlepszym przyznaję takie oto odznaki: złotą (pdf w wysokiej rozdzielczości do pobrania i dowolnego użycia), srebrną (pdf) i brązową (pdf). badge-gold badge-silver badge-bronze Zwycięzcom gratuluję! Równocześnie mam prośbę, jeśli znajdziecie jakiś błąd w punktacji, nazwisku lub też jeśli macie pomysły na ulepszenie rankingu w kolejnym sezonie - piszcie w komentarzach. Właściwie ta klasyfikacja jest tak samo ważna, jak każda inna. Zakładając, że prawidłowo spisałem punkty, Challenge XCO Masters 2015 by XOUTED.COM można uznać za wiążący. Ponieważ zarówno PZKol jak i Komisja Masters olały ten temat, korzystam z wakatu i go przejmuję. Zatem, jeśli chcecie, z przyjemnością będę kontynuował tę zabawę w sezonie 2016.


Opublikowano

w

przez