Christian Prudhomme postanowił na chwilę wstrzymać trzeci etap Tour de France po fatalnej kraksie, ok. 50km przed metą. Spadła na niego spora krytyka, szef wyścigu tłumaczy się określonymi rozwiązaniami regulaminowymi.
W wypadku poszkodowanych zostało kilkudziesięciu kolarzy. Na skutek doznanych obrażeń z wyścigu wycofali się Tom Dumoulin, Simon Gerrans, Dmitriy Kozontchuk, Daryl Impey i William Bonnet.
To była jedna z wielu kraks, które zdarzają się w pierwszej fazie Touru właściwie co roku. Można by powiedzieć, przykry standard. Mimo to dyrektor wyścigu w porozumieniu z komisją sędziowską szybko zareagował i wstrzymał rywalizację.
Decyzja spotkała się z krytyką m.in. szefa Etixx-QuickStep, Patricka Lefever?a
I will remember this. Every crash we will waiting during the #tourdefrance
— Patrick Lefevere (@PatLefevere) July 6, 2015
Z kolei kolarze pochwalili kontrowersyjne działanie dyrektora:
I don't get it…2massive highspeed crashes, no ambulance behind the peloton anymore but still some riders don't want to neutralize the race
— Marcel Sieberg (@MarcelSieberg) July 6, 2015
What I experienced 2day I don't want to do it again. Right decision to neutralize the race as doctors are needed in the race+they were busy
— Andre Greipel (@AndreGreipel) July 6, 2015
Uzasadnieniem neutralizacji był przepis 2.2.029, wedle którego można wstrzymać wyścig w szczególnych okolicznościach, zaburzających przebieg rywalizacji. Dodatkowym argumentem był brak wystarczającej liczby karetek w obliczu nie do końca określonej ilości i stanu poszkodowanych.
Co więcej, w wypadku ucierpiał lider, Fabian Cancellara. Jedną z niepisanych zasad jest, że prowadzący w wyścigu kolarz jest pod szczególną ochroną.
Zazwyczaj w takich sytuacjach peleton sam zwalnia i przynajmniej przez chwilę czeka na rozwój wydarzeń.
Ostatnio jednak następuje pewne rozprężenie obyczajów. Czasy, gdy peleton podporządkowywał się jednej, charyzmatycznej postaci (jak np. Bernard Hinault), który decydował, od kiedy można się ścigać, odeszły w zapomnienie, ale z drugiej strony kolarze coraz częściej atakują w strefie bufetu lub w momencie, gdy lider lub rywal zwalnia ?za potrzebą?.
Do zdobycia przewagi wykorzystywane są kontrowersyjne sytuacje: ekstremalne warunki atmosferyczne, zamykające się przejazdy kolejowe, defekty i kraksy.
Prudhomme decyzję o neutralizacji tłumaczy przepisami i bezpieczeństwem. Dla mnie, poza oczywistym faktem konieczności udzielenia pomocy były właśnie dobre obyczaje. Tour, jako największa i najbardziej eksponowana impreza na kolarska na świecie powinna dbać o standardy. O ile pewne rzeczy mogą jeszcze przejść podczas ?szalonego? Giro, Wielka Pętla, jak żaden inny wyścig, musi dbać o wizerunek tego sportu.