fbpx

W imię zasad

Christian Prudhomme postanowił na chwilę wstrzymać trzeci etap Tour de France po fatalnej kraksie, ok. 50km przed metą. Spadła na niego spora krytyka, szef wyścigu tłumaczy się określonymi rozwiązaniami regulaminowymi.

W wypadku poszkodowanych zostało kilkudziesięciu kolarzy. Na skutek doznanych obrażeń z wyścigu wycofali się Tom Dumoulin, Simon Gerrans, Dmitriy Kozontchuk, Daryl Impey i William Bonnet.

To była jedna z wielu kraks, które zdarzają się w pierwszej fazie Touru właściwie co roku. Można by powiedzieć, przykry standard. Mimo to dyrektor wyścigu w porozumieniu z komisją sędziowską szybko zareagował i wstrzymał rywalizację.

Decyzja spotkała się z krytyką m.in. szefa Etixx-QuickStep, Patricka Lefever?a

Z kolei kolarze pochwalili kontrowersyjne działanie dyrektora:

Uzasadnieniem neutralizacji był przepis 2.2.029, wedle którego można wstrzymać wyścig w szczególnych okolicznościach, zaburzających przebieg rywalizacji. Dodatkowym argumentem był brak wystarczającej liczby karetek w obliczu nie do końca określonej ilości i stanu poszkodowanych.

Co więcej, w wypadku ucierpiał lider, Fabian Cancellara. Jedną z niepisanych zasad jest, że prowadzący w wyścigu kolarz jest pod szczególną ochroną.

Zazwyczaj w takich sytuacjach peleton sam zwalnia i przynajmniej przez chwilę czeka na rozwój wydarzeń.

Ostatnio jednak następuje pewne rozprężenie obyczajów. Czasy, gdy peleton podporządkowywał się jednej, charyzmatycznej postaci (jak np. Bernard Hinault), który decydował, od kiedy można się ścigać, odeszły w zapomnienie, ale z drugiej strony kolarze coraz częściej atakują w strefie bufetu lub w momencie, gdy lider lub rywal zwalnia ?za potrzebą?.

Do zdobycia przewagi wykorzystywane są kontrowersyjne sytuacje: ekstremalne warunki atmosferyczne, zamykające się przejazdy kolejowe, defekty i kraksy.

Prudhomme decyzję o neutralizacji tłumaczy przepisami i bezpieczeństwem. Dla mnie, poza oczywistym faktem konieczności udzielenia pomocy były właśnie dobre obyczaje. Tour, jako największa i najbardziej eksponowana impreza na kolarska na świecie powinna dbać o standardy. O ile pewne rzeczy mogą jeszcze przejść podczas ?szalonego? Giro, Wielka Pętla, jak żaden inny wyścig, musi dbać o wizerunek tego sportu.


Opublikowano

w

przez