fbpx

Zróbmy rebranding PZKol

Nowe logo Międzynarodowej Unii Kolarskiej ma wyrażać zmiany, które zachodzą wewnątrz federacji. Zadaniem odświeżonego pakietu identyfikacji wizualnej ma być także poprawa komunikacji z kibicami oraz sponsorami. A gdyby tak popracować nad wizerunkiem Polskiego Związku Kolarskiego?

Żeby nie było wątpliwości: UCI zebrała sporo krytyki za zmianę logo. Użytkownicy twittera ocenili, że jest to działanie zastępcze w obliczu problemów z dopingiem, korupcją i biurokracją. Częściowo mają rację, ale z drugiej strony trzeba oddać Federacji, że w ostatnich miesiącach wykonała sporą pracę, zwłaszcza w obszarze komunikacji i transparentności.

uci-olduci-new

Dostęp do informacji jest łatwiejszy, Unia aktywnie działa w social mediach, ich strona jest aktualna i przejrzysta, komunikaty trafiają terminowo do odbiorców a kanał youtube udostępnia darmowe transmisje z imprez mistrzowskich oraz prób rekordu godzinnego.

?Wieszanie psów? na Polskim Związku Kolarskim jest łatwe i do pewnego stopnia modne. Cóż, zadłużona i próbująca wyjść z zapaści instytucja boryka się z wieloma problemami. Jeśli UCI miewa kłopoty z komunikacją, to PZKol jest pod tym względem jeszcze bardziej upośledzony.

Równocześnie trzeba docenić starania. Strona Związku, w przeciwieństwie do stanu sprzed choćby dwóch lat, jest aktualizowana. Dostępne są bieżące regulaminy, przepisy, kalendarze, ale też wyniki i rankingi. Jeszcze niedawno o takiej sytuacji można było tylko pomarzyć. Wbrew pozorom wykonano sporą pracę w dziedzinie komunikacji i należy to docenić.

Tyle tylko, że wciąż raz na jakiś czas zdarza się ?wtopa?. Ostatnią jest zamieszczenie informacji o kadrze reprezentującej kraj na mistrzostwach świata w maratonie dopiero w momencie, gdy zawodnicy znaleźli się we Włoszech a jeden z portali z własnej inicjatywy zaczął dopytywać o powołania i ostatnie zmiany w składzie.

Powiedzmy sobie szczerze: wizerunek PZKol leży i kwiczy. Jeśli przyjrzeć się bliżej, wykonywana jest żmudna, i co całkiem skuteczna praca nad poprawą sytuacji finansowej, sportowej i organizacyjnej. Proces oddłużania trwa, pojawiają się projekty związane ze szkoleniem młodzieży, reaktywacją Pucharów Kraju, na zawody międzynarodowe wysyłani są kolejni zawodnicy, także w konkurencjach nieolimpijskich (a co za tym idzie mniej dochodowych).

pzkol-logo pzkol

Choć rebranding jest procesem kosztownym, wbrew pozorom to jest właśnie moment, w którym Związek go potrzebuje. Nowa symbolika, która wyrazi nie tylko samą zmianę, ale też stojące za nią idee: przejrzystość, komunikację, otwartość i prostotę.

W miejsce niejasnej symboliki użyjmy prostego, współczesnego fontu. Jedynym nawiązaniem do tradycji niech pozostanie charakterystyczny dla strojów reprezentacji narodowej (nota bene znakomity, ponadczasowy projekt świetnie widoczny w peletonie mistrzostw świata), czerwony pas. I to wszystko. Powyżej znajdziecie szybki szkic zrobiony w GIMPie. Profesjonalista zapewne dopracowałby tę ideę i dorobiłby resztę identyfikacji wizualnej, albo zaprezentował swój, zupełnie inny projekt.

Logo organizacji nie zmienia się z nudów. UCI odświeża wizerunek, bo sama Federacja przechodzi proces trudnej transformacji. Dla PZKol nowy znak graficzny mógłby być dodatkowym bodźcem dla dalszych prac.


Opublikowano

w

przez