fbpx
In sport

Zróbmy rebranding PZKol

Nowe logo Międzynarodowej Unii Kolarskiej ma wyrażać zmiany, które zachodzą wewnątrz federacji. Zadaniem odświeżonego pakietu identyfikacji wizualnej ma być także poprawa komunikacji z kibicami oraz sponsorami. A gdyby tak popracować nad wizerunkiem Polskiego Związku Kolarskiego?

Żeby nie było wątpliwości: UCI zebrała sporo krytyki za zmianę logo. Użytkownicy twittera ocenili, że jest to działanie zastępcze w obliczu problemów z dopingiem, korupcją i biurokracją. Częściowo mają rację, ale z drugiej strony trzeba oddać Federacji, że w ostatnich miesiącach wykonała sporą pracę, zwłaszcza w obszarze komunikacji i transparentności.

uci-olduci-new

Dostęp do informacji jest łatwiejszy, Unia aktywnie działa w social mediach, ich strona jest aktualna i przejrzysta, komunikaty trafiają terminowo do odbiorców a kanał youtube udostępnia darmowe transmisje z imprez mistrzowskich oraz prób rekordu godzinnego.

?Wieszanie psów? na Polskim Związku Kolarskim jest łatwe i do pewnego stopnia modne. Cóż, zadłużona i próbująca wyjść z zapaści instytucja boryka się z wieloma problemami. Jeśli UCI miewa kłopoty z komunikacją, to PZKol jest pod tym względem jeszcze bardziej upośledzony.

Równocześnie trzeba docenić starania. Strona Związku, w przeciwieństwie do stanu sprzed choćby dwóch lat, jest aktualizowana. Dostępne są bieżące regulaminy, przepisy, kalendarze, ale też wyniki i rankingi. Jeszcze niedawno o takiej sytuacji można było tylko pomarzyć. Wbrew pozorom wykonano sporą pracę w dziedzinie komunikacji i należy to docenić.

Tyle tylko, że wciąż raz na jakiś czas zdarza się ?wtopa?. Ostatnią jest zamieszczenie informacji o kadrze reprezentującej kraj na mistrzostwach świata w maratonie dopiero w momencie, gdy zawodnicy znaleźli się we Włoszech a jeden z portali z własnej inicjatywy zaczął dopytywać o powołania i ostatnie zmiany w składzie.

Powiedzmy sobie szczerze: wizerunek PZKol leży i kwiczy. Jeśli przyjrzeć się bliżej, wykonywana jest żmudna, i co całkiem skuteczna praca nad poprawą sytuacji finansowej, sportowej i organizacyjnej. Proces oddłużania trwa, pojawiają się projekty związane ze szkoleniem młodzieży, reaktywacją Pucharów Kraju, na zawody międzynarodowe wysyłani są kolejni zawodnicy, także w konkurencjach nieolimpijskich (a co za tym idzie mniej dochodowych).

pzkol-logo pzkol

Choć rebranding jest procesem kosztownym, wbrew pozorom to jest właśnie moment, w którym Związek go potrzebuje. Nowa symbolika, która wyrazi nie tylko samą zmianę, ale też stojące za nią idee: przejrzystość, komunikację, otwartość i prostotę.

W miejsce niejasnej symboliki użyjmy prostego, współczesnego fontu. Jedynym nawiązaniem do tradycji niech pozostanie charakterystyczny dla strojów reprezentacji narodowej (nota bene znakomity, ponadczasowy projekt świetnie widoczny w peletonie mistrzostw świata), czerwony pas. I to wszystko. Powyżej znajdziecie szybki szkic zrobiony w GIMPie. Profesjonalista zapewne dopracowałby tę ideę i dorobiłby resztę identyfikacji wizualnej, albo zaprezentował swój, zupełnie inny projekt.

Logo organizacji nie zmienia się z nudów. UCI odświeża wizerunek, bo sama Federacja przechodzi proces trudnej transformacji. Dla PZKol nowy znak graficzny mógłby być dodatkowym bodźcem dla dalszych prac.

Related posts
In mind

Pumptrack przy każdym orliku?

Pora na zwrot polskiego kolarstwa w stronę bardziej dostępnego, tańszego, atrakcyjnego i przynoszącego więcej korzyści. Budujmy pumptracki!
Read more
In sport

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie kolarzy

Pierwszy etap Tour de Pologne 2020 zakończony drastyczną kraksą z udziałem Dylana Groenewegena, Fabio Jakobsena i innych kolarzy pokazał, jak bardzo nie potrafimy rozmawiać o takich sytuacjach.
Read more
In sport

Czy Ineos Grenadier zmieni kolarstwo?

Wykorzystanie drużyny kolarskiej do promocji nowej marki samochodu to ciekawe ćwiczenie, które zaplanował sobie koncern Ineos. Czy sponsor, który faktycznie chce coś zareklamować przy pomocy największych gwiazd pomoże zmienić ten sport?
Read more