fbpx

Czerń to nowa czerń

Kolarskie grupy zawodowe masowo zmieniają stroje z pstrokatych na bardziej eleganckie. Ciekawe tylko czemu spora część z nich wygląda tak samo a rozpoznawanie zawodników jadących w peletonie będzie w tym sezonie sporym wyzwaniem.

Wśród drużyn World Team czarne lub ciemnogranatowe koszulki w tym roku mają: Sky, Trek, IAM Cycling, Movistar, Cannondale-Garmin i Giant-Alpecin. Spory udział czerni prezentuje również Etixx – Quick Step a granatu Orica – Greenedge. W ?drugiej dywizji? ciemne barwy prezentują m.in. Bora Argon, MTN Qhubeka (choć w charakterystyczne, ?piłkarskie? paski), Bretagne Seche, Cult czy Colombia. Treningowy strój Michała Kwiatkowskiego, w którym wystartował w Tour de San Luis również jest czarny, co wzbudziło sporo kontrowersji nie tylko u konserwatywnej części fanów kolarstwa. W końcu połączenie tęczy mistrza świata z bielą jest niemal święte!

Najlepsze stroje 2015 wg BikeRadar

Tak jak wiele trendów we współczesnym kolarstwie, modę na czerń na dobre rozkręciła ekipa Sky. To oni postawili na gustowną elegancję, styl retro i minimalizm. Co ciekawe, pierwszym sponsorem i twórcą strojów brytyjskiego zespołu nie była butikowa Rapha a sportowy gigant – Adidas. W pstrokatym peletonie sprzed pięciu lat Sky wyróżniał się swoją prostotą i eksponowaną czernią (wcześniejsze stroje Cervelo choć też czarne, były bardziej nieregularne).

W ubiegłym sezonie na czarno jeździli m.in. kolarze Omega-Pharma Quick Step, ciemny, w lekkie prążki był też strój Treka. Z kolei granat Movistaru związny jest ze ściśle przestrzeganą identyfikacją wizualną sponsora tytularnego, telekomu-korporacji.

Patrząc na tegoroczny zestaw, właściwie tylko Hiszpanie mają uzasadnienie zastosowania takiego właśnie projektu. Pozostałe drużyny chyba tylko w pogoni za modą zdecydowały się postawić na dość jednorodne, ciemne stroje. Każdy z osobna prezentuje się elegancko i z pewnością jest to spory argument w kontekście sprzedaży replik teamowych wdzianek amatorom. Dla komentatorów telewizyjnych sezon 2015 będzie jednak szczególnie trudny. Na niektórych wyścigach w ujęciach z helikoptera połowa peletonu będzie wyglądała tak samo!

Z drugiej strony stroje ekip takich jak Astana, Tinkoff-Saxo czy ?naszej? CCC Sprandi Polkowice dostrzec będzie łatwo. Tylko czy chcielibyście w takich jeździć na co dzień?

Zdjęcie okładkowe: modelka Freja, autorstwo: Ed Kavishe, Fashion Wire Press, wikimedia commons CC BY 3.0


Opublikowano

w

przez

Tagi: