fbpx

Kolarstwo rządzi

Dwóch reprezentantów kolarstwa w pierwszej dziesiątce plebiscytu najpopularniejszych sportowców Przeglądu Sportowego to znak, że coś się zmieniło. Do trzeciego miejsca Michała Kwiatkowskiego i siódmego Rafała Majki dodajmy jeszcze nominację Mai Włoszczowskiej i tytuł najlepszego sportowca niepełnoprawnego dla handbikerki Renaty Kałuży i mamy sytuację naprawdę wyjątkową.

Ostatnie 12 miesięcy było dla polskiego sportu wyjątkowe. Sukcesów było co niemiara, co więcej stały się udziałem również przedstawicieli dyscyplin drużynowych. Mimo to kolarstwo, które w opinii swoich fanów jest marginalizowane, przebiło się do mainstreamu za sprawą znakomitych rezultatów na arenie międzynarodowej. Historycznie najlepsze wyniki w wielu wyścigach zostały poprawione niemal na każdym poziomie: od półzawdowego po najwyższy stopień wyczynu.

Pasjonat, taki jak ja, czy Wy, dobrze wie, że kolarstwo to coś więcej niż ?fajny sport?. To najbardziej wielowymiarowa ze znanych mi dyscyplin, łącząca w sobie niemal każdy możliwy element rzeczywistości. Potrafi przykuć do telewizora na wiele godzin nawet tych, którzy na co dzień unikają transmisji z jakichkolwiek zawodów. Panoramy gór, najpiękniejsze zabytki czy nad wyraz kreatywni kibice to sceneria, jakiej gdzie indziej nie znajdziecie. Fani pracy zespołowej i rozwiązań taktycznych w sporcie również mogą czuć się usatysfakcjonowani. Choć często o zwycięstwie decyduje korzystny stosunek mocy do masy danego zawodnika, zanim dojdzie do chwili, gdy jest w stanie zaprezentować swoje możliwości potrzebne jest wsparcie kolegów z drużyny, obsługi technicznej i inteligencja dyrektora sportowego. Na koniec dostajemy pokaz czystej, brutalnej siły i umiejętności samego zawodnika.

http://instagram.com/p/xRJd6kpS-5/

Co więcej, w przeciwieństwie do większości sportów, na których reprezentantów głosujemy w plebiscycie Przeglądu Sportowego, kolarstwo istnieje w wydaniu masowym. Niemożliwe jest rekreacyjne skakanie na nartach, trudno sobie wyobrazić dziesiątki tysięcy amatorów rzucających młotem. Motosport tradycyjnie ogranicza dostęp kobietom a sporty walki w wydaniu zawodowym to czysty show, w wydaniu amatorskim-olimpijskim jest całkowitą niszą.

Jazda rowerem to najpopularniejszy rodzaj aktywności ruchowej uskutecznianej przez Polaków. Nie przeżywa jeszcze takiego ?boomu? jak bieganie, jednak ilość regularnie startujących w różnego rodzaju zorganizowanych wydarzeniach idzie w tysiące. Każdy z nas może za to kupić rower bardzo podobny do tego, na którym Majka, Kwiatkowski czy Włoszczowska wygrywa wyścigi, ubrać się w strój drużyny mistrza, wybrać się na przejażdżkę i poczuć namiastkę tego, czego doświadcza zawodowy kolarz.

To może być moment, by kolarstwo weszło na stałe do grona sportów narodowych a kto wie, może objęło wśród nich pierwsze miejsce. Za sprawą naszych zawodowców czas antenowy, jaki dostało w minionym sezonie był wyraźnie większy niż tydzień z Tour de Pologne, coroczny, obowiązkowy punkt programu TVP.

http://instagram.com/p/vgtfzzOtAc/

Kwiatkowskiemu i Majce będzie trudno dostarczyć argumentów, by wzbudzić podobne zainteresowanie w nowym roku. Mistrz świata rzadko kiedy broni tytuł a w masowej świadomości z klasyków, w których prawdopodobnie Michał Kwiatkowski będzie się specjalizował, najbardziej znany jest Paryż-Roubaix, gdzie akurat nie wystartuje. ?Kwiato? ze swoimi predyspozycjami ma również spore szanse na dobre wyniki w Tour de France. Pierwszy tydzień wydaje się być stworzony dla niego, wygrana etapowa a może nawet koszulka lidera zdobyta na kilka dni są jak najbardziej w jego zasięgu. Najważniejsze, to odpowiednio przedstawić jego szanse i możliwości. Oczyma wyobraźni już widzę hejterskie komentarze, gdy peleton touru wjedzie w Pireneje i mistrz świata odda inicjatywę góralom, spadając w klasyfikacji generalnej. Również Rafał Majka będzie w nienajłatwiejszej sytuacji. Alberto Contador ma wielkie plany, nie wiadomo więc, ile nasz zawodnik będzie miał okazji, by pojechać na własne konto. I on i Kwiatkowski są obecnie w awangardzie młodego pokolenia kolarzy, którzy już teraz decydują o obliczu rywalizacji na najważniejszych wyścigach. Nasza rola, to pokazać i wytłumaczyć: rodzinie, przyjaciołom, kolegom z pracy, czym, poza wymiernymi wynikami, wyraża się ich klasa.


Opublikowano

w

,

przez