fbpx

Tour de Pologne 2014 – FAQ

Przewodnik po wyścigu. Etapy, faworyci, przydatne linki. Zobacz, ile zarobi zwycięzca 71. Tour de Pologne, jakie są koszulki liderów klasyfikacji, które podjazdy są najtrudniejsze i gdzie szukać transmisji.

Etapy

Najpierw suche fakty: 1226km, siedem dni. Kolejne odcinki zostaną rozegrane na trasach:

1. Gdańsk-Bydgoszcz, 226km , 3. sierpnia, niedziela
2. Toruń-Warszawa, 226km, 4. sierpnia, poniedziałek
3. Kielce-Rzeszów, 174km, 5. sierpnia, wtorek
4. Tarnów – Katowice, 236km, 6 sierpnia, środa
5. Zakopane – Štrbské Pleso, 190km, 7. sierpnia, czwartek
6. Bukowina Tatrzańska, na rundach 174km, 8. sierpnia, piątek
7. Kraków, jazda indywidualna na czas, 25km, 9 sierpnia, sobota

Zwraca uwagę długość etapów. Dwa liczące ponad 220km i jeden blisko 240km w tak krótkim wyścigu to rzadkość. Obecnie organizatorzy raczej skracają trasy, za to szukają innych trudności: podjazdów czy nietypowej nawierzchni. Każdy etap ze startu wspólnego kończy się rundami.

W tym roku jedziemy z Pomorza przez stolicę, Podkarpacie, Śląsk na Słowację, by skończyć na Podhalu i Krakowie. Ma to jakiś sens, do tego wyścig podpina się pod dwudziestopięciolecie III Rrzeczpospolitej.

strbske
Podjazd Strbske Pleso
Podjazd w Bukowinie
Podjazd w Bukowinie
Podjazd w Gliczarowie
Podjazd w Gliczarowie

Trudności

Wspomniany dystans płaskich etapów, nawet jeśli zostaną pokonane w wolnym tempie z pewnością wejdzie w nogi kolarzy, zanim peleton wjedzie w górzysty teren. Wizyta na Słowacji na piątym etapie to ciekawy pomysł. Szkoda, że przy bogactwie dostępnych tam tras wybrano stosunkowo łatwe podjazdy. Mimo wszystko Strbske Pleso to, według Stravy, uczciwa premia drugiej kategorii, a co najważniejsze, powiew świeżości w porównaniu z nieco zgraną już rundą wokół Zakopanego. Odcinek numer sześć to dwa podjazdy skomasowane na dość krótkim okrążeniu. Gliczarów oraz finisz do ronda w miejscowości startu i mety etapu nie są na tyle wymagające, by wyraźnie podzielić peleton zawodowców, ale zachęcają do ataków i poszukiwania sekund przewagi przed ostatnim etapem. Jazda na czas, którą kończy się cały wyścig, jest dość długa jak na tygodniową etapówkę. Całość premiuje więc raczej mocnych, uniwersalnych kolarzy dobrze radzących sobie w próbach indywidualnych, niż wybitnych górali: ci nie będą mieli gdzie wykorzystać swoich możliwości.

tour-de-pologne-2014-koszulki

Klasyfikacje i premie

Tak jak w Tour de France i dawnym Wyścigu Pokoju, lider Tour de Pologne jedzie w żółtej koszulce, dodatkowo opatrzonej logotypami Skandia. Zwycięża zawodnik, który najszybciej pokona trasę wyścigu, ale uwaga, na metach etapów przyznawane są bonifikaty. Za 1 miejsce 10?, za drugie 6? i za trzecie 4?. Co więcej, za każdą lotną premię można również zgarnąć bonus: odpowiednio 3, 2 i 1 sekundę za każde z pierwszych trzech miejsc.

Kolarze będą także zbierali punkty do klasyfikacji górskiej. Rozegranych zostanie pięć premii 3. kategorii (punktowane 3,2,1), jedna drugiej kategorii (punktowana 5,3,2,1) oraz aż jedenaście premii pierwszej kategorii (punktowane 10,7,5,3,2). Lider tej klasyfikacji pojedzie w różowej koszulce sponsorowanej przez Tauron. Najważniejszy etap, gdzie do zebrania będzie najwięcej punktów do szósty, wokół Bukowiny: w sumie osiem premii pierwszej kategorii. Ostatni podjazd w Gliczarowie (ochrzczony przez Lang Team ?Ścianą Bukovina?) będzie premią specjalną, memoriałem Joachima Halupczoka, punktowaną podwójnie.

Biało – czerwona koszulka firmowana przez organizatora, czyli Lang Team symbolizuje najlepszego sprintera. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych wyścigów, punkty od 20 do 1 za kolejne miejsca na mecie zbierane są tylko na finiszach etapów. Nie wliczane są punkty z premii lotnych.

Te z kolei stanowią oddzielną klasyfikację sponsorowaną przez Lotto (koszulka granatowa). Na każdym etapie będzie od jednej do trzech takich premii punktowanych 3,2,1 za trzy pierwsze miejsce. Jest to więc lokalna wariacja na temat najbardziej walecznego kolarza, preferująca zawodników szukających szans w ucieczkach. Oficjalnie nazywa się ?Klasyfikacja Najaktywniejszy Zawodnik?.

Jak na większości imprez kolarskich prowadzona jest również klasyfikacja drużynowa, tym razem w klasyczny sposób. Liczy się suma czasów trzech najlepszych zawodników danej drużyny na kolejnych etapach.

Nagrody

Zwycięzca każdego etapu wygrywa 4000? (brutto), za drugie miejsce są 2000?, trzecie 1000? aż do 9, za które dostaje się 200? i kolejne do 20. po 100?. W klasyfikacji generalnej na najszybszego kolarza czeka Fiat 500L lub jego równowartość w gotówce (ponad 17000?) a kolejne miejsce są nagradzane: 7000?, 3500?, 1750?, 1400?, 1050? (6,7.), 700? (8,9.) i 350? do 20. miejsca włącznie. Pozostałe klasyfikacje rozliczane są w złotówkach. Najlepszy góral wygra 20.000PLN, najaktywniejszy i najlepszy sprinter po 15.000PLN a najlepsza drużyna do podziału 16.000PLN. Lotne premie płatne są po 600, 400 i 200PLN za trzy pierwsze miejsca. Prezesi TVP oraz Grupy Lotos ufundowali nagrody specjalne dla najlepszego Polaka klasyfikacji generalnej o łącznej wartości 25.000PLN. Najbardziej waleczny kolarz każdego etapu dostanie zegarek Festina.

Pieter Weenieng rok temu wygrał wyścig podczas finałowej jazdy na czas

Faworyci

W Polsce do wygrania poza sporą kasą jest również 100 puntków do rankingu UCI. Wytypowanie najpoważniejszego kandydata do zwycięstwa jest jednak bardzo trudne. Po pierwsze, trasa nie ma wyraźnego charakteru. Góry są niewielkie, finałowa czasówka stosunkowo długa i płaska a do tego wszystko komplikują bonifikaty na metach. Co więcej, nie wiadomo do końca, z jakim nastawieniem poszczególni kolarze przyjeżdżają na Tour de Pologne: czy ścigać się o etapy, klasyfikację generalną, trenować czy może przejechać w grupie trzy odcinki a następnie sie wycofać. W teorii część zawodników będzie tu przygotowywała się do hiszpańskiej Vuelty, jednak doświadczenie wskazuje, że ci, którzy chcą zaistnieć w Hiszpanii raczej formy szukają w Dookoła Burgos. Brakuje też wyraźnych gwiazd, którymi mogliby ekscytować się komentatorzy TVP. Grono ciekawych i mocnych kolarzy, którzy mogą pokusić się o wygraną jest jednak spore. Są to m.in. Bob Jungels z Treka, ubiegłoroczny zwycięzca Pieter Weening z Orica Greenedge, Thomas de Gendt i Wout Poels z Omega Pharma Quick Step, Rafał Majka z Tinkoff-Saxo, Edvald Boason Hagen, Sebastian Henao, Konstantin Siwcow z Team Sky, Ryder Hesjedal z Garmin-Sharp, Fabio Aru z Astany, Przemysław Niemiec i Damiano Cunego z Lampre-Merida, Samuel Sanchez i Peter Velits z BMC, Moreno Moser z Cannondale, Robert Gesink z Belkinu, Eros Capecchi z Movistaru, Maxime Monfort z Lotto Belisol, Alexis Vuillermoz z Ag2r, Alexander Geniez z FDJ, Christophe Kern z Europcaru oraz Tomasz Marczyński, Marek Rutkiewicz i Davide Rebellin z CCC-Polsat-Polkowice.

Polacy

Czy Polak wygra Tour de Pologne 2014? Byłoby miło i jest na to pewna szansa, ale entuzjazm przekujmy przede wszystkim we wsparcie a niekoniecznie w oczekiwania. Rafał Majka wygrał klasyfikację górską Tour de France, ale po pierwsze może odczuwać trudy wyścigu, po drugie Tatry to nie Alpy. Z drugiej strony świetnie poradził sobie rok temu w klasyku Giro di Lombardia, zatem potrafi również jechać dynamicznie na krótszych wniesieniach. Wymienieni wyżej kolarze CCC-Polsat-Polkowice to uznane nazwiska, co więcej w tym roku ścigali się już wiele razy ze światową elitą, zatem miejsce któregoś z nich w top10 a nawet top5 nie będzie niespodzianką. Jadąca z dziką kartą reprezentacja Polski to nie tylko ciekawy dodatek, ale przede wszystkim intrygujący skład obiecujących zawodników, którzy jadą po doświadczenie i zaprezentowanie swojego potencjału. Nie wolno zapominać również o Przemysławie Niemcu, który po nieudanym Giro d?Italia szykuje formę na drugą część sezonu. Pełną listę startową znajdziecie tutaj.
Dzieci na starcie Mini TdP

Mini Tour de Pologne

Każdego dnia w mieście goszczącym metę etapu (poza Bukowiną), rozgrywane są zawody dla dzieci Nutella Mini Tour de Pologne. To wielka wartość dodana do całej imprezy. Wyścigi na rundach przeznaczone są dla trzech kategorii wiekowych (8-10 lat, 11-12 lat oraz 13-14 lat, czyli oficjalnie młodzik z licencją). Najmłodsi doświadczają uczestnictwa w spektakularnej imprezie, z kolei dla młodzików jest to jeden z ważniejszych startów w sezonie. Jest się o co ścigać, ponieważ nagrody są cenne: klub, który wprowadzi do finału najwięcej zawodników zarobi 5000PLN, etapowe zwycięstwa przyniosą młodym adeptom kolarstwa pakiet wartościowych i przydatnych akcesoriów a najlepsi pojadą na obóz organizowany przez Akademię Copernicus Michała Kwiatkowskiego.

Relacje TV

Wyścig jak co roku zajmuje sporo miejsca w ramówce TVP. Codziennie rano w telewizji śniadaniowej zobaczymy ?kulisy?, czyli kilka wywiadów i impresji. Starty etapów zostaną pokazane w TVP Info. Pełniejsza relacja będzie dostępna w TVP Sport, zaś w popołudniowym prime time dołączy się dostępna dla wszystkich TVP 1. Wieczorami będzie kronika. Harmonogram znajdziecie tu. Dla tych, bez dostępu do telewizora sport.tvp.pl udostępni streaming w całkiem niezłej jakości. Korzystałem z niego w ubiegłych latach i jest całkiem ok.  Uwaga, relacje będą w dużej części składały się z lokowania produktów. Jeśli z bliżej niewyjaśnionych powodów nie lubicie sygnału nadawanego przez telewizję publiczną, etapy pokazywać będzie również Eurosport.


Opublikowano

w

,

przez