fbpx

Klasyfikacja górska – FAQ

Rafał Majka przystępuje do ostatniej fazy Tour de France w koszulce w grochy. Jest liderem klasyfikacji górskiej i zapowiada walkę o jej wygranie. Jeśli tak się stanie, stanie na podium w Paryżu wraz ze zwycięzcą wyścigu, najlepszym młodzieżowcem oraz triumfatorem klasyfikacji punktowej. O co w tym wszystkim chodzi, jakie są zasady rywalizacji i czy Polak ma szansę by obronić swoje prowadzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

1. Czemu najlepszy góral jedzie w piżamie?

Większość kolarskiej symboliki pochodzi od sponsorów. Zółta koszulka lidera Touru czy różowa Giro związane są z gazetami-organizatorami tych wyścigów. Z kolei nieistniejąca już biała koszulka w Paryż-Nicea wywodziła się od producenta proszku do prania, który w ten sposób promował swoje wyroby. Grochy na koszulce lidera klasyfikacji górskiej Tour de France pojawiły się w 1975r na skutek współpracy z firmą Poulain, wytwórcą czekolady.

Rafał Majka w koszulce w grochy

2. Czy lider klasyfikacji górskiej najlepiej jeździ pod górę?

To zależy ;-). Kolarze przystępują do wyścigu z różnymi celami. Póki co najskuteczniejszym ?góralem? Tour de France jest Vincezno Nibali, ale punkty zdobywa ?przy okazji? walki o zwycięstwa etapowe i wygraną w całym wyścigu. Część zawodników nie chce lub nie może rywalizować o żółtą koszulkę, dlatego zbiera punkty na premiach, nie zawsze będąc w czołówce na metach kolejnych odcinków. Czy to jest łatwiejsze? Niekoniecznie. By zdobyć koszulkę w grochy, trzeba nie tylko dobrze podjeżdżać, ale też mieć niezły zmysł taktyczny oraz poświęcić energię na jazdę w ucieczkach. Tak czy inaczej, tak jak wygranie czegokolwiek na Tourze, tak i zwycięstwo w klasyfikacji górskiej wymaga sporego wysiłku i poświęcenia.

Richard Virenque - siedmiokrotny zwycięzca klasyfikacji górskiej

3. Czy są jakieś rekordy?

Oczywiście, kroniki sportu uwielbiają rekordy i rekordzistów. Najwięcej razy klasyfikację górską Tour de France wygrywał Francuz, Richard Virenque: siedem razy. Czterokrotnie sięgnął po ?grochy? równocześnie starając się zająć jak najlepsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Pozostałe trzy to efekt jazdy w ucieczkach i cierpliwego zbierania punktów, co ma mu za złe inny wybitny specjalista, Lucien Van Impe (sześciokrotny najlepszy góral Wielkiej Pętli w latach siedemdziesiątych XXw).

4. Jak punktowane są podjazdy?

Jest pięć kategorii premii górskich od 4 – najłatwiejszej, do 1 – najtrudniejszej, oraz coś ekstra, premia ?HC? (?Hors catégorie?), zarezerwowana dla wyjątkowych wzniesień. Według kolejności przejazdu przez linię premii, przyznawane są punkty według klucza: klasyfikacja-gorska-punktacja Aby utrudnić zdobywanie tytułu najlepszego górala kolarzom ciułającym punkty we wczesnej fazie etapów i odpadającym w najtrudniejszych momentach, wprowadzono zasadę, że premia na podjeździe prowadzącym do mety liczy się podwójnie.

Siedemnasty etap Tour de France 2014: premie 1. i najwyższej kategorii. Do zdobycia aż 80 punktów.
 

5. Czy są jakieś kryteria przyznawania kategorii?

Co do zasady - nie. O kategorii decyduje przede wszystkim umiejscowienie podjazdu na trasie etapu i w całym wyścigu. Premie mają dodać dramaturgii rywalizacji, być dodatkowym bodźcem do ścigania. Są też oczywiście związane ze sponsorami. Dlatego na początkowych etapach punkty rozdawane są nawet na wiaduktach, a na górskich etapach tego typu zniekształcenia terenu są w ogóle pomijane. Można mniej więcej przyjąć, że około siedmiokilometrowy podjazd stromy średnio na 8% będzie już premią 1 kategorii bez względu na okoliczności. Przynajmniej na Tour de France. Dla porównania, podhalańskie podjazdy pierwszej kategorii na Tour de Pologne, na Wielkiej Pętli byłyby co najwyżej kategorii drugiej. Ponieważ jednak u nas to na nich decydują się losy wyścigu, właśnie tam zbiera się najwięcej punktów. [caption id="attachment_3824" align="aligncenter" width="450"]Nachylenie podjazdu 14%, fot. Eamon Curry, flickr CC BY 2.0 Nachylenie podjazdu 14%, fot. Eamon Curry, flickr CC BY 2.0[/caption]

6. Co to są te procenty?

Nachylenie podjazdu wyraża się w procentach. Najłatwiej będzie mi odesłać do wikipedii, która rozwiązuje problem podając stosowną tabelkę. Można też skorzystać z kalkulatora, który, jeśli podać przewyższenie i dystans w metrach wyliczy nachylenie w procentach. Jak suche liczby mają się do rzeczywistości? Jeśli podjazd ma 10% i ciągnie się przez dwa kilometry, to gwarantuję, że noga Cię tam zapiecze. Swoją drogą, w Polsce niewiele takich znajdziesz.

7. Co można wygrać?

Zwycięzca klasyfikacji górskiej dostaje 25000?. Łączna pula nagród: na koniec wyścigu oraz z poszczególnych premii dla wszystkich zawodników to 109200?. Całkiem sporo. Sponsorem koszulki w grochy jest sieć sklepów Carrefour.
Rafał Majka wygrywa etap w Risoul

8. Czy Rafał Majka będzie najlepszym góralem Tour de France?

Mam nadzieję, że tak. Będzie to wymagało od niego wiele wysiłku oraz odpowiedniego ułożenia się rywalizacji na trasie dziś i jutro. Dwa pozostałe pirenejskie etapy kończą się podjazdami kategorii HC, zatem jeśli Vincenzo Nibali wygra oba, zdobędzie 50 punktów. Oprócz tego do zgarnięcia jest jeszcze 30 za trzy dzisiejsze premie pierwszej kategorii, 4 za dwie jutrzejsze premie trzeciej kategorii i 25 za jutrzejsze Tourmalet. Do tego dochodzi rywalizacja z ?Purito? Rodriguezem, oraz kolarze w ucieczkach walczący o sławę, czas na ekranach telewizorów oraz liczących na wygraną etapową. Jak więc widać nie będzie łatwo, choć z drugiej strony Polak jest w dobrej formie, i ma mocnych kolegów z drużyny do pomocy.


Opublikowano

w

,

przez