Rafał Majka przystępuje do ostatniej fazy Tour de France w koszulce w grochy. Jest liderem klasyfikacji górskiej i zapowiada walkę o jej wygranie. Jeśli tak się stanie, stanie na podium w Paryżu wraz ze zwycięzcą wyścigu, najlepszym młodzieżowcem oraz triumfatorem klasyfikacji punktowej. O co w tym wszystkim chodzi, jakie są zasady rywalizacji i czy Polak ma szansę by obronić swoje prowadzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
1. Czemu najlepszy góral jedzie w piżamie?
Większość kolarskiej symboliki pochodzi od sponsorów. Zółta koszulka lidera Touru czy różowa Giro związane są z gazetami-organizatorami tych wyścigów. Z kolei nieistniejąca już biała koszulka w Paryż-Nicea wywodziła się od producenta proszku do prania, który w ten sposób promował swoje wyroby. Grochy na koszulce lidera klasyfikacji górskiej Tour de France pojawiły się w 1975r na skutek współpracy z firmą Poulain, wytwórcą czekolady.
TourDeWall Update: Posted by @tinkoffsaxo Rafal Majka is in the polka dot jersey and Rogers takes the stage win. … pic.twitter.com/dGgmAkjkSl
? AmazeWall (@AmazeWall) July 23, 2014
Rafał Majka w koszulce w grochy
2. Czy lider klasyfikacji górskiej najlepiej jeździ pod górę?
To zależy ;-). Kolarze przystępują do wyścigu z różnymi celami. Póki co najskuteczniejszym ?góralem? Tour de France jest Vincezno Nibali, ale punkty zdobywa ?przy okazji? walki o zwycięstwa etapowe i wygraną w całym wyścigu. Część zawodników nie chce lub nie może rywalizować o żółtą koszulkę, dlatego zbiera punkty na premiach, nie zawsze będąc w czołówce na metach kolejnych odcinków. Czy to jest łatwiejsze? Niekoniecznie. By zdobyć koszulkę w grochy, trzeba nie tylko dobrze podjeżdżać, ale też mieć niezły zmysł taktyczny oraz poświęcić energię na jazdę w ucieczkach. Tak czy inaczej, tak jak wygranie czegokolwiek na Tourze, tak i zwycięstwo w klasyfikacji górskiej wymaga sporego wysiłku i poświęcenia.
#MiguelIndurain vs Virenque-Leblanc-Roberto Conti #TourFrancia1994 pic.twitter.com/zXshQdQPuu
? Jose Domínguez (@josean0728) May 13, 2014
Richard Virenque - siedmiokrotny zwycięzca klasyfikacji górskiej
3. Czy są jakieś rekordy?
Oczywiście, kroniki sportu uwielbiają rekordy i rekordzistów. Najwięcej razy klasyfikację górską Tour de France wygrywał Francuz, Richard Virenque: siedem razy. Czterokrotnie sięgnął po ?grochy? równocześnie starając się zająć jak najlepsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Pozostałe trzy to efekt jazdy w ucieczkach i cierpliwego zbierania punktów, co ma mu za złe inny wybitny specjalista, Lucien Van Impe (sześciokrotny najlepszy góral Wielkiej Pętli w latach siedemdziesiątych XXw).
4. Jak punktowane są podjazdy?
Jest pięć kategorii premii górskich od 4 – najłatwiejszej, do 1 – najtrudniejszej, oraz coś ekstra, premia ?HC? (?Hors catégorie?), zarezerwowana dla wyjątkowych wzniesień. Według kolejności przejazdu przez linię premii, przyznawane są punkty według klucza: Aby utrudnić zdobywanie tytułu najlepszego górala kolarzom ciułającym punkty we wczesnej fazie etapów i odpadającym w najtrudniejszych momentach, wprowadzono zasadę, że premia na podjeździe prowadzącym do mety liczy się podwójnie.
Siedemnasty etap Tour de France 2014: premie 1. i najwyższej kategorii. Do zdobycia aż 80 punktów.
5. Czy są jakieś kryteria przyznawania kategorii?
Co do zasady - nie. O kategorii decyduje przede wszystkim umiejscowienie podjazdu na trasie etapu i w całym wyścigu. Premie mają dodać dramaturgii rywalizacji, być dodatkowym bodźcem do ścigania. Są też oczywiście związane ze sponsorami. Dlatego na początkowych etapach punkty rozdawane są nawet na wiaduktach, a na górskich etapach tego typu zniekształcenia terenu są w ogóle pomijane. Można mniej więcej przyjąć, że około siedmiokilometrowy podjazd stromy średnio na 8% będzie już premią 1 kategorii bez względu na okoliczności. Przynajmniej na Tour de France. Dla porównania, podhalańskie podjazdy pierwszej kategorii na Tour de Pologne, na Wielkiej Pętli byłyby co najwyżej kategorii drugiej. Ponieważ jednak u nas to na nich decydują się losy wyścigu, właśnie tam zbiera się najwięcej punktów. [caption id="attachment_3824" align="aligncenter" width="450"] Nachylenie podjazdu 14%, fot. Eamon Curry, flickr CC BY 2.0[/caption]6. Co to są te procenty?
Nachylenie podjazdu wyraża się w procentach. Najłatwiej będzie mi odesłać do wikipedii, która rozwiązuje problem podając stosowną tabelkę. Można też skorzystać z kalkulatora, który, jeśli podać przewyższenie i dystans w metrach wyliczy nachylenie w procentach. Jak suche liczby mają się do rzeczywistości? Jeśli podjazd ma 10% i ciągnie się przez dwa kilometry, to gwarantuję, że noga Cię tam zapiecze. Swoją drogą, w Polsce niewiele takich znajdziesz.7. Co można wygrać?
Zwycięzca klasyfikacji górskiej dostaje 25000?. Łączna pula nagród: na koniec wyścigu oraz z poszczególnych premii dla wszystkich zawodników to 109200?. Całkiem sporo. Sponsorem koszulki w grochy jest sieć sklepów Carrefour.Rafał Majka wygrywa etap w Risoul