Casual

Rafał Majka w reklamie

Casual

Rafał Majka w reklamie

Szósty kolarz Giro d?Italia pod koniec zeszłego roku nawiązał współpracę z citroenem. Po udanym występie we włoskim tourze, Rafał Majka występuje w promocji zachęcającej do kupna samochodu ze sporą zniżką.

Właściwie od początku tego bloga śledzę, jak marki, wyścigi i zawodnicy funkcjonują na styku reklamy i mediów. Ogólnie rzecz ujmując, kolarstwo jest sportem popularnym wśród mas, za to z nienajlepszą opinią i bez – w porównaniu do innych dyscyplin – wielkich pieniędzy. Najwyższe kontrakty światowych gwiazd równają się zarobkom piłkarskich średniaków, tenisiści z dalszych dziesiątek rankingu również potrafią zyskać więcej w ciągu roku.

Dodatkowo, niewielu kolarzy ma ?parcie na szkło? a i sami sponsorzy niekoniecznie dbają o swoje interesy, często zadowalając się standardowym pakietem, nie włączając zawodników do budowania swojego wizerunku. Maja Włoszczowska musiała ścigać się dziesięć lat w elicie i zdobyć wiele medali, by firma, z którą wiele lat współpracowała, wypuściła spot z kolarką w tęczowej koszulce. Kilka występów w mniejszych kampaniach, np. podczas promocji turystyki rowerowej w Niemczech to mało jak na sportsmenkę tego formatu. Dopiero pod koniec zeszłego roku Maja zagościła na ekranach telewizorów w reklamie USP Zdrowie.

Na tle Włoszczowskiej: mistrzyni świata i wielokrotnej medalistki, oraz wicemistrzyni olimpijskiej, Rafał Majka, choć uprawia bardziej prestiżową odmianę kolarstwa, czyli jeździ na szosie, jest wciąż zawodnikiem na dorobku. Mimo tego, siódme i szóste miejsce w Giro d?Italia oraz trzecie w Giro di Lombardia a także kontrakt w jednej z najlepszych drużyn na świecie: Tinkoff Saxo pozycjonują go wśród elity tego sportu.

Klatki z banneru na cyclingnews.com

Klatki z banneru na cyclingnews.com

Sama reklama, cóż, nie porywa. Bazuje na wizerunku marki jako takiej, zyskujących popularność zawodnika i kolarstwa jako takiego oraz w prosty sposób informuje o promocji. Wykorzystuje język dyscypliny, używając określenia ?premia lotna? na rabat przy zakupie auta.

Istotne jest co innego. Branża reklamowa szybko zorientowała się w rosnącym potencjale drzemiącym w wyczynowym rowerowaniu i wychwyciła wschodzącą gwiazdę. Choć samej kampanii daleko do doskonałości, to swoista nobilitacja kolarstwa, włączenie go do komunikacyjnego mainstreamu. Znak, że być może wkrótce pójdą za tym większe pieniądze, popularność i nie tylko charytatywny mecenat, ale i prawdziwy sportowy sponsoring.

Spoty citroena można oglądać w telewizji, bannery pojawiają się zgodnie z targetem m.in. na portalach kolarskich (ja znalazłem na cyclingnews, wcześniej nie odwiedzałem stron motoryzacyjnych, zatem raczej to nie retargeting tylko kierowanie na zainteresowania).

Related posts
Bez kategorii

Giro, Vuelta i polskie transfery w World Tourze

Intensywna końcówka pandemicznego sezonu ucieka przed złą pogodą i zaostrzającym się rygorem sanitarnym w Europie. Jest też sporo dobrych informacji z transferem Rafała Majki do drużyny UAE Team Emirates na czele.
Read more
In sport

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie kolarzy

Pierwszy etap Tour de Pologne 2020 zakończony drastyczną kraksą z udziałem Dylana Groenewegena, Fabio Jakobsena i innych kolarzy pokazał, jak bardzo nie potrafimy rozmawiać o takich sytuacjach.
Read more
In sport

Czy Ineos Grenadier zmieni kolarstwo?

Wykorzystanie drużyny kolarskiej do promocji nowej marki samochodu to ciekawe ćwiczenie, które zaplanował sobie koncern Ineos. Czy sponsor, który faktycznie chce coś zareklamować przy pomocy największych gwiazd pomoże zmienić ten sport?
Read more