fbpx

Nie przegap w ten weekend – pełnia sezonu

Pełnia sezonu, dobra pogoda, wszyscy w formie. Pierwsze ważne sprawdziany już za nami, kolejne już niedługo. Co robić w ten weekend? Startować? Gdzie? A co będą robić zawodowcy? Kolejny przegląd planów i propozycji na rozpoczynający się weekend.

Criterium du Dauphine

Ciekawy, górzysty wyścig we francuskich Alpach to tradycyjny poligon doświadczalny przed Tour de France. Sprawdzane są trasy: na wybranych etapach często goszczą kluczowe podjazdy Wielkiej Pętli rozpoczynającej się kilka tygodni później. Kolarze, którzy wkrótce będą grali pierwsze skrzypce w walce o żółtą koszulkę szlifują formę na różne sposoby. Jedni jadą, ile mają pod nogą, inni chowają swoją dyspozycję, odkrywając ją jedynie na chwilę w odpowiednich momentach. To szansa dla dublerów, jokerów, pomocników na medialne pięć minut. W tym roku najważniejszych trzech rywali: Chris Froome, Vincenzo Nibali i Alberto Contador będzie równolegle testowało możliwości na trasach w Delfinacie. My przyglądać będziemy się postępom Michała Kwiatkowskiego na długich podjazdach, a szans na dobry wynik upatrując w jednej z jego specjalności: prologu. Rywalizacja rozpoczyna się właśnie od krótkiej próby na czas w tę niedzielę, 10km próbą w Lyonie. Elementem charakterystycznym dla tego wyścigu jest "odwrócona" koszulka w grochy dla najlepszego kolarza klasyfikacji górskiej. Zamiast czerwonych grochów na białym tle, kolarz jedzie przebrany za muchomora.

Mistrzostwa Europy XC

To nie jest najważniejszy start w sezonie dla tych, którzy w swojej karierze mają medale i tytuły mistrzostw i pucharu świata czy igrzysk olimpijskich. Z drugiej strony to ważne zawody dla zdobywających doświadczenie, wracających do formy czy też testujących cykl przygotowawczy do istotniejszych imprez. Poza tym, mistrzostwa to zawsze mistrzostwa. W tym roku rozegrane zostaną w niemieckim St. Wendel. W czwartkowym eliminatorze nieźle zaprezentował się Borys Góral (miał drugi czas eliminacji, odpadł w fazie pucharowej, został sklasyfikowany na 17. miejscu), dziś jadą sztafety (piątek), wyścigi juniorów i juniorek oraz U23 zaplanowano na sobotę a XCO elity w niedzielę.
  Polski Związek Kolarski zatwierdził następujący skład naszej reprezentacji: 1. Maja Włoszczowska - elita kobiety 2. Katarzyna Solus-Miśkowicz - elita kobiety 3. Anna Szafraniec - elita kobiety 4. Marek Konwa - elita mężczyźni 5. Monika Żur - u-23 kobiety 6. Bartłomiej Wawak - u-23 mężczyźni 7. Gabriela Wojtyła - juniorka 8. Filip Helta - junior Trzymamy kciuki!

Wydarzeń w kraju aż nadto!

Kalendarze pękają w szwach. W ten weekend do wyboru jest niemal każdy rodzaj zawodów, w jakich można wystartować. W Wiśle Bikemaraton zaprasza na swoją najbardziej górską eliminację: w Wiśle dystans Giga to 61km i aż 2700m w pionie a Mega 41km i 1850m! Z kolei Mazovia proponuje dwa dni ścigania: w sobotę w Puławach a w niedzielę w Nałęczowie. Do tego, również na południu kraju, dynamiczny Eliminator z serii Sprintyrowerowe.pl w okolicach Tarnowa oraz Road Maraton w Leśnicy. Za to na północ wybiorą się Triathloniści (Brodnica, Ełk). Dla miłośników ekstremy, którzy nie będą oglądali Pucharu Świata DH w Fort William dostępny jest z kolei weekendowy Joy Ride Festival w Kluszkowcach. Oprócz zawodów przewidzane są m.in. prezentacje i testy sprzętu. Commutersów, hipsterów lub zwykłych miejsckich rowerzystów Kraków po raz kolejny zaprasza na Święto Cykliczne. W planie przejazd przez miasto i sporo okołoekologicznych, zaangażowanych społecznie atrakcji. Więcej dokładnych informacji o weekendowych imprezach znajdziecie jak zawsze na mtb-xc.pl i bikecalendar.pl. Bez względu na to, kto co wybierze, najważniejsza jest pozytywna zajawka na fajną zabawę w kolarstwo :)   Zdjęcie okładkowe: Eros Capecchi w koszulce najlepszego górala Criterium du Dauphine, fot. Wikimedia Commons CC BY 3.0 Matthieu Riegler


Opublikowano

w

przez