fbpx

Nie przegap w ten weekend – nie daj się piłce

Zamiast oglądać brazylijskie mistrzostwa zadbaj o swoje ?tanlinesy?. Idź na rower, pościgaj się albo sprawdź nowy szlak. Wieczorkiem zobacz powtórkę z Criterium du Dauphine i sprawdź wyniki maratonowych ME. Kilka propozycji, jak rowerowo spędzić weekend.

Kolarze często ostentacyjnie ignorują piłkę nożną. „Futbolowa gorączka” ogarnęła świat. Komercja mocno przytłacza a do tego mecze wczesnej fazy grupowej często nie przynoszą wielu emocji. Nawet zakładając, że to wielkie święto sportu, mecze w stylu Iran-Bośnia to rozrywka dla koneserów. Dajmy więc kopaczom pokopać, zajmijmy się rowerami a do piłki wróćmy najwcześniej w okolicach ćwierćfinałów (choć i to może być za wcześnie).

1. Criterium du Dauphine

W piątek niby płaski etap, ale tuż przed metą krótka, 15% ścianka. Gdyby Michał Kwiatkowski był w formie jak podczas ardeńskich klasyków, to jego typowałbym na zwycięzcę. Tymczasem pewnie powalczy Simon Gerrans. W sobotę i w niedzielę kolejny test dla czołówki klasyfikacji generalnej i dalsza gra nerwów między Contadorem i Froomem. Brytyjczyk pokazał moc podczas prologu i pierwszego górskiego etapu, Hiszpan zaprezentował równie dobrą dyspozycję a do tego szczyptę bezkompromisowości, z której coraz bardziej słynie. Po czwartkowym ataku na grupę Sky, sam Alberto stwierdził, że zmuszając rywali do wysiłku miał niezłą zabawę. Zobaczymy, jak będzie to wyglądało w sobotę, gdzie do pokonania będą dwie premie kategorii HC (druga z nich to podjazd na metę przy zaporze wodnej Finhaut - Emosson: 10km, średnio 8%) oraz w niedzielę (meta w znanym kurorcie narciarskim Courchevel)

2. Tour de Suisse

Uznawany przez wiele lat za "czwarty wielki tour" wyścig dookoła Szwajcarii w ostatnich latach stał się ofiarą popularności Wielkiej Pętli na której zyskał Criterium du Dauphine. Obecność broniącego zwycięstwa mistrza świata Rui Costy nie podnosi emocji, podobnie jak szukających formy braci Schleck. Sporo do udowodnienia ma też Bradley Wiggins. Jeśli pojedzie dobrze, wzbudzi dodatkowe kontrowersje wokół grupy Sky i panującej w niej hierarchii. Wyraźny spadek formy Tour de Suisse to przykład, jak media kreują rzeczywistość, tym bardziej biorąc pod uwagę, że trasa wyścigu jest bardzo ciekawa (zapowiedź i analiza etapów w rowery.org). Tak czy inaczej wygranie tego wyścigu to wciąż wielki prestiż, nawet, jeśli oczy kolarskiego świata zwrócone są na francuski Delfinat.

3. Mistrzostwa Europy w maratonie MTB

Dariusz Mirosław, Aleksander Dorożała, Bartłomiej Wawak, Piotr Brzózka, Adrian Brzózka i Michalina Ziółkowska powalczą o dobre rezultaty (a może i medale) w maratońskich mistrzostwach Europy. Tym razem musieli polecieć aż do Irlandii, zmierzą się z trasą liczącą 93km i 2200m w pionie (mężczyźni) oraz 75km i 1900m w pionie (kobiety). Oprócz właściwego wyścigu elity, który rozergany zostanie w niedzielę, w sobotę na krótszych trasach rywalizować będą amatorzy, juniorzy i mastersi. Kolarze będą jeździli szlakami w górach Ballyhoura (oryginalna pisownia An Sliabh Riabhach) w południowej Irlandii (70km od Cork), najwyższe wzniesienie liczy 528m n.p.m., ale sądząc po pierwszych wrażeniach zamieszczanych przez uczestników, jest się gdzie zmęczyć.
 

4. Małopolski Wyścig Górski

Krótka, ale prestiżowa etapówka, dość górzysta, jak sama nazwa wskazuje, choć w przeszłości bywało z tym różnie. Dwa pozostałe etapy: piątkowy i sobotni zawierają kilka premii górskich. Zakończenie w sobotę w Muszynie. Mimo startu polskiej czołówki i kilku ekip zagranicznych, każdy wynik poza wygraną będzie porażką grupy CCC Polsat Polkowice. Pewną ciekawostką jest start kilku kolarzy mtb, w tym Marka Konwy.
 

5. Wyścigi amatorskie i nie tylko

Reaktywowany na szybko Puchar Polski XC zawita do znanej kolarzom mtb miejscowości Boguszów-Gorce (?Górale na Start?), z kolei Puchar Polski XCM w postaci Skandia Maratonu do Bytowa. Oprócz tego Kaczmarek Electric w Kargowej, Mazovia w Wieliszewie, Poland Bike, Puchar Tarnowa i cała masa innych imprez, także triathlonowych i szosowych (Mistrzostwa Polski Masters w Krzywinie).

6. Upał!

Mimo zapowiadanych burz, zapowiada się gorący weekend. Przy takim natłoku imprez grzechem będzie gdzieś nie wystartować. Przy okazji można zadbać o kolarską opaleniznę. Rywalizację na najlepsze ?tanlinesy? czas zacząć ;) Bawcie się dobrze!


Opublikowano

w

przez